BASINDAN – KEMAL YILMAZ

15 maddelik yeni seçim kanunu

AK Parti ve MHP’nin uzun süredir üzerinde çalıştığı Seçim Kanunu Değişikliği teklifi Meclis Başkanlığı’na sunuldu. Teklif seçim barajını yüzde 10’dan 7’ye düşürürken, partiler ülke genel barajını ittifakla geçecek ancak milletvekili sayısını kendi oylarıyla belirleyecek. ‘Artık oylarla’ vekil çıkarma dönemi de bitecek.

https://www.hurriyet.com.tr/gundem/15-maddelik-yeni-secim-kanunu-42022696

Kalp krizi geçirenlere çok iyi bir haber

Bugüne kadar kalp krizi geçirenlerde daha sonraki dönemde inme ve damarsal bunama (vascular demans) riskinin yüksek olduğu bilinirdi.

Danimarka’da Aarhus Üniversitesi uzmanları tarafından yapılan yeni bir çalışmada bunun tam aksi bir sonuçla karşılaşıldı:

Kalp krizi geçirenlerin hayatlarının sonraki döneminde Parkinson hastalığına yakalanma ihtimali genel nüfusa göre daha düşük bulundu.

https://www.indyturk.com/node/480771/t%C3%BCrki%CC%87yeden-sesler/kalp-krizi-ge%C3%A7irenlere-%C3%A7ok-iyi-bir-haber

Avrupa’nın enerji ikilemi: Rus gazından kaçarken, nükleere tutulmak

Avrupa, iklim hedefleriyle çelişen, maliyetli, tehlikeli, üstelik Rusya’nın bir tehdit olarak kullandığı nükleer santrallerin kapanma tarihlerini ileri alacak mı, yenilerini inşa edecek mi?

https://amp.artigercek.com/yazarlar/pelincengiz/avrupa-nin-enerji-ikilemi-rus-gazindan-kacarken-nukleere-tutulmak

Akşener, Kılıçdaroğlu’nu neden gözden çıkardı

ABD’nin Ankara Büyükelçisi Flake’in, Türkiye’deki ilk ziyaretini İmamoğlu’na yapması, İngiliz Büyükelçi Chilcott’un karlı bir İstanbul günü İmamoğlu ile buluşması ABD-İngiltere’nin cumhurbaşkanı adayı Ekrem İmamoğlu fikrinin oluşmasını sağlamıştı.

Akşener, “Biz Cumhurbaşkanlığı’na yeni bir Sayın Erdoğan seçmeyeceğiz. Yani Almanya, Finlandiya cumhurbaşkanı gibi adını bile bilmediğiniz, derleyici toparlayıcı… Bu ülkede herkesin cumhurbaşkanı olacak bir kişiyi aday göstereceğiz” dedi.

https://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/abdulkadir-selvi/aksener-kilicdaroglunu-neden-gozden-cikardi-42021980

Goebbels

Bölge ülkelerine “demokrasi ve özgürlük getireceğini” söyleyen emperyalist, sömürgeci ve işbirlikçi bölgesel ülke ve güçler yaptıkları her şeyle demokrasi, özgürlük ve insanlık düşmanı olduklarını kanıtladılar.

 Hepsi el ele verip IŞİD, NUSRA ve benzeri onlarca örgütün ruh hastası, sapık ve katil sürülerinin katliamlarını yücelttiler.

 Amerikalılar gitmiş Ukrayna’da otuz kadar kimyasal ve biyolojik laboratuvar kurmuş ve korona benzeri insanlık için tehlikeli virüsler üzerinde çalışma yapmış ama ortaya çıkınca da “Rusya Ukrayna’da kimyasal silah kullanmaya hazırlayor” yalanlarına sarılıyor.

https://www.korkusuz.com.tr/goebbels.html

Tansu Çiller’in Uzanlara kıyağı

Türkiye’nin 49. Hükümetini 20 Kasım 1991 tarihinde 7. kez Başbakan olarak Süleyman Demirel kurdu. Cumhurbaşkanı seçilen merhum Turgut Özal’ın Başbakanlığı döneminde iddia edilenleri de araştırmak üzere emekli asker Orhan Kilercioğlu’nu, “Yolsuzlukları Araştırma” görevi ile Devlet Bakanı olarak görevlendirdi.

Prof. Dr. Tansu Çiller ise, “Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı” oldu.

Çiller’in Diyarbakır gezisini izleyip haber yapmama rağmen Star TV ana haberde yayınlanmadı ki Tansu Hanım o gece beni arayarak çok kızdığını söyledi.

Ertesi gün arayan Bakan Çiller, “Kemal Uzan ve Cem Uzan’ı yarın sabah makamıma bekliyorum. Sen de gel konu çok önemli” dedi.

Çiller, Uzanlara dedi ki;

– “Kilercioğlu söz konusu raporlardaki tespitlere dayanarak İmar Bankası ile Adabank’a Hazine tarafından el konulmasını istiyor.”

Ortalık buz kesti.

Cem Uzan, Çiller’e dedi ki;

– “Orhan, sizi adım adım izleyecek ve yapacağı haberleri de bana gönderecek. Haberlerinizin yayınlanmasının takipçisi bizzat ben olacağım.”

https://www.yenicaggazetesi.com.tr/mobi/tansu-cillerin-uzanlara-kiyagi-520448h.htm

Mahalle kültürü

Karagümrük, Hırka-i Şerif, Kıztaşı, Yenikapı… Suriçi. İstanbul’un en renkli semtleriydi. Biz buralardaki mahallelerde büyüdük. Direkaltı sohbetleri, kültür bilmecesi oyunları, spor, muhabbet… Eski mahalle kültüründe bunlar vardı. “Temiz elli” çocuklardık. Zaten kirli elle temiz iş yapamazsın. Saydığım mahallelerden yetişenler (diyelim ki çoğu) kirli işlere bulaşmamışlardır.

Her türlü küfrü bilip hiçbirini etmemek buralara özgüdür. İş delikanlılığa gelince Karagümrüklü olmak kaçınılmazdır. Efendilik gerektiğinde Yenikapı kültürü ağır basar. Düşünün, oradaki kahvemizin adı bile “Üniversiteliler Lokali” idi.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/mujdat-gezen/mahalle-kulturu-1915666

About Mehmet Tas

Check Also

Gündemden Bir Demet/Politika/M.Aydin

Fehim Taştekinftastekin@gazeteduvar.com.tr Tiyatro diyenler bu yazıyı okumasın! İran’ın saldırı koreografisini silahların yüzde kaçı hedefe ulaştı …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com