SAVAŞ KARŞITI RUS SOSYALİST KOALİSYONUN MANİFESTOSU- Admin

Rus barış severlerin mesajı!

Bu savaş Rusya’nın değil, Putin ve hükümetinin savaşıdır. Bu yüzden biz Rus sosyalist ve komünistleri bu canice savaşa karşıyız.

Rus hükümeti barış ve istikrar vaatlerine ihanet ederek ülkeyi savaşa ve ekonomik felakete sürükledi.

Tarihteki diğer savaşlar gibi, bu da bizi kutuplara ayırdı: savaştan yana ve savaş karşıtları. Kremlin propagandasında ulusun hükümetin arkasında birleştiğine ve barış talep edenleri acınası dönekler, Batı yanlısı liberaller ve paralı düşman askerler olduğuna bizi ikna etmeye çalışıyor. Bu tamamen yalandır. Bu sefer Kremlin’in ve çevresi azınlıkta. Çoğu Rus, hala Rus hükümetine güvenenler arasında bile kardeşler arası bir savaş istemiyor. Rusya’nın propagandacıları dünyanın nasıl parçalandığını görmemek için ellerinden geldiğince gözlerini kapatıyorlar. Birçoğu hala bunun saldırgan bir savaş olmadığını, Ukrayna halkını “özgürleştirmek” için tasarlanmış “özel bir operasyon” olabileceğini düşünüyor. Şehirlerin vahşice bombalanması ve bombardımanın korkunç görüntüleri geldikçe bu yalanların yerini acı gerçekler alacaktır. Ve ardından Vladimir Putin’in en sadık seçmeni bile bu haksız savaşı bize rağmen yaptınız diyecek!

Bugün bile, ülkenin dört bir yanında on milyonlarca insan, Putin yönetiminin eylemlerinden duydukları korku ve tiksintiyi dile getiriyor. Bunlar çeşitli inanışlara sahip insanlar. Propagandacıların iddia ettiği gibi çoğu liberal değildir. Aralarında solcu, sosyalist veya komünist görüşlere sahip çok sayıda insan var. Ve elbette, bu insanlar, halkımızın çoğunluğu, gerçek vatanseverdir.

Bize savaş karşıtlarının ikiyüzlü olduğunu, Batının çıkarları için karşı durdukları söyleniyor; bu bir yalan. ABD’nin ve emperyalist politikalarının hiçbir zaman destekçisi olmadık. Ukrayna birlikleri Donetsk ve Luhansk’ı bombaladığında sessiz kalmadık. Putin ve elitinin emriyle Kharkiv, Kiev ve Odessa bombalanırken susmadık, şimdi de susmayacağız.

Savaşa karşı mücadele etmek için pek çok neden var. Biz sosyal adalet, eşitlik ve özgürlük savunucuları için bunlardan birkaçı özellikle önemlidir.

– Bu haksız bir işgaldir. Rus devletine yönelik, askerlerimizi öldürmeye ve ölmeye göndermeyi gerektirecek hiçbir tehdit yok. Kimseyi “özgürleştirmiyorlar”. Herhangi bir halk hareketine yardım etmiyorlar. Rusya’yı sonsuza kadar kontrol altında tutmayı hayal eden bir avuç milyarderin emriyle barışçıl Ukrayna şehirlerini yerle bir eden müdahaleden başka bir şey değildir.

— Bu savaş, halklarımız için tahmin edilemeyecek felaketlere yol açacak. Hem Ukraynalılar hem de Ruslar bunun bedelini kanlarıyla ödüyorlar. Ortalık yatıştıktan sonra, yoksulluk, enflasyon ve işsizlik herkesi etkileyecek. Faturayı ödeyenler oligark ve bürokratlar değil, yoksul öğretmenler, işçiler, emekliler ve işsizler. Birçoğumuz çocuklarını besleyecek maddi imkanlardan yoksun kalacak.

— Bu savaş Ukrayna’yı moloz, Rusya’yı hapishaneye çevirecek. Muhalefet medyası zaten kapatıldı. İnsanlar broşürleri, zararsız grevleri, hatta sosyal ağlardaki gönderileri paylaştığı için parmaklıklar ardına konuyor. Yakında Rusların tek bir seçeneği olacak: ya hapis ya da askere alınma. Savaş, yaşayan nesillerin gördüğü hiçbir şeye benzemeyen diktatörlükler üretir.

— Bu savaş ülkemize yönelik tüm riskleri ve tehditleri arttırıyor. Birkaç hafta önce Rusya’ya sempati duyan Ukraynalılar bile şimdi askerlerimizle savaşmak için milislere katılıyor. Putin saldırganlığıyla Ukraynalı milliyetçilerin işlediklerisuçların üstünü örttü, ABD ve NATO şahinlerinin tüm entrikalarını haklı çıkardı. Putin onlara sınırlarımıza yeni füzeler ve askeri üsler yerleştirmeleri için gerekçeler verdi.

— Son olarak, barış için savaşmak her Rus’un vatani görevidir. Sadece tarihin en kötü savaşını hatırlayanlar olduğumuz için değil, aynı zamanda, Rusya’nın bütünlüğünü ve varlığını tehdit ettiği için bu savaşın durmasını istiyoruz.

Putin kendi kaderini ülkemizin kaderiyle ilişkilendirmeye çalışıyor. Başarılı olursa, kaçınılmaz yenilgisi tüm ulusun yenilgisi olacaktır. O zaman gerçekten de savaş sonrası Almanya’nın yaptığı gibi kaderimizle yüzleşiriz: işgal, toprak paylaşımı, toplu suçluluk kültü.

Bu felaketi önlemenin tek bir yolu var. Biz, Rusya’nın erkek ve kadınları, bu savaşı durdurmalıyız. Bu ülke bizim, sarayları ve yatları olan bir avuç çılgın milyarderin değil. Onu geri almanın zamanı geldi. Düşmanlarımız Kiev’de ve Odesa’da değil Moskova’da. Onları kovmanın zamanı geldi. Savaşan Rusya değil. Savaşan, Putin ve hükümetidir. Bu yüzden biz Rus sosyalist ve komünistleri bu canice savaşa karşıyız. Rusya’yı kurtarmak için bunu durdurmak istiyoruz.

Müdahaleye hayır!

Diktatörlüğe hayır!

Yoksulluğa hayır!

  • İngilizcesinden çeviri, Jakoben, 8 mart 2022

About Mehmet Tas

Check Also

Kolombiya: Gustavo Petro’nun çıkmazları

Catalina Niño, Nueva Sociedad, KASIM 2023 Kolombiya solu, hükümete gelişinden bir yıldan biraz daha uzun …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com