BASINDAN-KEMAL YILMAZ

FİKRİ İKTİDAR AMA KENDİSİ MÜZMİN MUHALİF

İktidarın yerine olsam, 26 yıl önceden başkanlık sistemini, neredeyse bugünleri görmüşçesine savunan bu yazıyı kurda kuşa iletirdim, imzasını da ihmal etmeden😉#MüzminMuhalif @LivaneliZulfu Çünkü bugün Zülfü’nün fikri iktidar olmuş durumda ama kendisi #KategorikMuhalif hücresinde “hapis” 😉

http://www.izmirizmir.net/ilhami-misirlioglu-fikri-iktidar-ama-kendisi-muzmin-muhalif-y6494.html

Akşener ile Kılıçdaroğlu cumhurbaşkanı adaylığı konusunda anlaştı mı?

Henüz Rusya-Ukrayna krizi çözülemedi ama muhalefet liderlerinin hangi sırayla oturacağı sorunu aşıldı. Muhalefet liderleri 12 Şubat’ta Çankaya Belediyesi’ne ait Ahlatlıbel’de yuvarlak masada çalışma yemeği yiyecekler.

https://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/abdulkadir-selvi/aksener-ile-kilicdaroglu-cumhurbaskani-adayligi-konusunda-anlasti-mi-42000770

Bu belediye başkanından cumhurbaşkanı olmaz

Kendisi çok istiyor, hatta bölünmüş solun geleceği olduğunu, şimdiki Cumhurbaşkanı bir kez daha seçilirse ülkenin felakete sürükleneceğini iddia ediyor. Ancak dünyada çok iyi tanınan bir belediye başkanı olmasına rağmen şu an için genel seçimde hiç şansı yokmuş gibi görünüyor. Ona göre ülkenin kurtuluşu kendisi. Bahsettiğim Paris’in belediye başkanı Anne Hidalgo. Fransa’da Nisan ayında yapılacak seçimde sosyalistlerin adayı olarak yarışacak.

https://m.haberturk.com/

Yunus Emre’de Türk kültürü

Yunus Emre, bilindiği gibi XIII.- XIV: yüzyıllar arasında yaşamıştır. Bu yüzyıllar, Anadolu’da siyasi ve sosyal yaşam son derece çalkantılı ve sancılıdır.1243’de Kösedağ savaşından sonra Anadolu Selçuklularının yenilgiye uğramasıyla, Moğollara yarı bağımlı bir devlet yapısı oluşmuş; bu ise siyasi, sosyal, dini ve kültürel hayata eşzamanlı olarak olumsuz tesirler bırakmıştır.

XIII. Yüzyıl Anadolu’unda sosyal ve kültürel hayat, her türlü olumsuzluğa rağmen gelişmiş ve renkli bir görünüm sergilemiştir. İmar faaliyetleri, Ahi esnafının hayatın pek çok alanındaki ticari ve zanaatsal üretkenlikleri, okuma ve yazmaya olan tutkunun yükselişi, Mevlevilik ve Bektaşiliğin okullaşarak öne çıkması (Tatçı, 2020: 20-22) ve nihayet Türk sufiliğinin yaygınlaşması Yunus çağındaki önemli toplumsal, siyasal ve kültürel gelişmeler olarak anılabilir.

https://www.veryansintv.com/yunus-emrede-turk-kulturu/

“Güzelliğin on par’etmez Bu bendeki aşk olmasa”

Yüzyıllardır dünyanın dört bir yanında bir ritüel olarak kutlanan Sevgililer Günü, asırlar önce kendisini sevgi için feda eden  Valentine adına kutlanmaktadır.

Valentine isimli bir aziz, imparatordan gizlice genç çiftleri evlendirirmiş. Bir gün imparator, bu durumu anlamış ve azizi idam ettirmiş. İşte, o gün bugündür kendisini başkaları için feda eden Valentine adına, öldüğü gün olan 14 Şubat, ”Sevgililer Günü” olarak kutlanır olmuş.

https://www.yenicaggazetesi.com.tr/mobi/guzelligin-on-paretmez-bu-bendeki-ask-olmasa-508403h.htm

Devlet Bahçeli Neyim Olur?

Anne tarafımın soyadı Aksay, baba tarafımın Dilipak. Dilipak’lar, Seyyidhanlar’dan oluyor. Biz, Devlet Bahçeli ile Fettahoğulları üzerinden akraba oluyoruz. Dede tarafından amcazade.

Fettahoğulları ilginç bir aşiret, Karadeniz, Doğu Anadolu, Güney Doğu, Akdeniz’de varlar. Osmaniye’den Antalya’ya kadar olan bölümdekiler Yörük karakteri gösterir. Adıyaman tarafında Kürtler de var, Diyarbakır tarafında Araplar, Karadeniz tarafında da Fettahoğulları ile akrabalık kuran Lazlar kendilerini Fettahoğlu olarak tanımlar. Artvin’de de varız, Urfa’da da, Antalya’da, İstanbul’da, Maraş’ta, Adana’da, Trabzon’da da!

Evet, elhamdülillah “biz Müslümanlardanız” ve Müslümanlar kardeştir.

https://m.yeniakit.com.tr/yazarlar/abdurrahman-dilipak/devlet-bahceli-neyim-olur-38191.html

Vayy medeniyete bakınız!

Bilmem, biliyor musunuz?

Dünya genelinde her yıl yedi milyar erkek civciv canlı canlı öğütücülere atılarak ya da gaz veya elektrik yoluyla imha ediliyor.

Geçen hafta Fransa Tarım Bakanlığı artık erkek civcivlerin yumurtadan çıktıktan sonra öldürülmelerini yasakladı.

Hayvan dernekleri ve veganlar şimdi sevinçten hoplayıp zıplıyorlar.

Medeniyet dedikleri hep bu…

Gözbağcılığı…

Konu hayvanlarken iyi ama insanlardan söz etmeye kalktığımızda zurna zırt ediyor.

Global kapitalizmin hepimizi umarsız bir kayıtsızlık içine ittiği kuyu, orası.

https://m.sabah.com.tr/yazarlar/babaoglu/2022/02/10/vayy-medeniyete-bakiniz

About Mehmet Tas

Check Also

Gündemden Bir Demet/Politika/M.Aydin

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, yerel seçimlerde alınan sonuçlarla DEM Parti’nin yeniden belirleyici …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com