BASİNDAN-KEMAL YILMAZ

NATO kuşatmasına Rusya tepkisi (3): SSCB’yi dağıtanlara lanet!

Belleğimiz her konuda çok iyi değildir. Ama 1990 yılında yapılan bir paneli katiyen unutmadık. Bu panelde, biri Türkiye Birleşik Komünist Partisi’nin kendisini tasfiye eden yönetiminin hasadı olan, öteki ise Aydınlık geleneğinden, yani Doğu Perinçek’in yamacından gelen iki eski Stalinist (biri Sovyet Stalinisti, öteki Maocu Stalinist) ile Gorbaçov’un Perestroyka-Glasnost çizgisini tartışmaya davet edilmiştik. O zamanlar, bırakın eski Stalinistleri, Yalçın Küçük ve Doğu Perinçek bile Gorbaçov’un getirdiği “yenilenme” atmosferinden olumlu etkilenmiş, sevinç dolu yazılar yazıp demeçler veriyorlardı. Biz ise 1987 yılından itibaren Gorbaçov’un politikalarının Sovyetler Birliği’nde kapitalizmin restorasyonu yönünde çok güçlü eğilimler yarattığını, buna karşı mücadele edilmesi gerektiğini aktif olarak savunuyor, bu doğrultuda yazı üzerine yazı yazıyor, çeşitli panel ve konferanslarda bütün sosyalist hareketi uyarmayı görev biliyorduk.”

“Buna karşılık biz, Stalinistlerin daima “Sovyet düşmanı” olmakla suçladığı Trotskizmin bir temsilcisi olan biz, Sovyetler Birliği’nin bütün sorunlarına rağmen işçi ve emekçi sınıflar açısından kazanımlarının kapitalist restorasyon süreci içinde ortadan kalkacağını, dünya çapında ise emperyalizmin önünün açılacağını vurguluyorduk. İki liberalimizin biz böyle konuştukça bize (ve birbirlerine) nasıl müstehzi gözlerle baktığını da gayet iyi hatırlıyoruz.”

https://gercekgazetesi.net/uluslararasi/nato-kusatmasina-rusya-tepkisi-3-sscbyi-dagitanlara-lanet

Milliyetçiliği ayaklar altına almak

“Bugün iktidar mevkiindeki kişilerin ve grupların tutumları veya davranışları yüzünden genç neslin dinden soğuduğu söyleniyor. Aynı durum milliyetçilik için de geçerli değil mi?”

“Özellikle gençlerin gözünde ezan, bayrak gibi kavramlar değersizleşiyor. Samuel Johnson’ın “alçakların son sığınağı” dediği vatanseverlik kavramı da bu itibarsızlaşmadan nasibini alıyor. Bugün gençlerin çoğunun gözünde milliyetçilik modern çağın hastalığı olan popülizmle, ırkçılıkla, yabancı düşmanlığıyla eşdeğer bir yol. Sokak kabadayılığının etiketi, lümpenliğin öbür adı…”

https://www.karar.com/yazarlar/ibrahim-kiras/milliyetciligi-ayaklar-altina-almak-1591925

Demokrasi

Bugün anladığımız anlamda demokrasiye dünyanın çeşitli yerlerinden itirazlar yükseliyor.

Çünkü demokrasi eyyamcılığı yayıldı. Sistemde ters giden şeylere itiraz mı ettiniz.

Hemen yafta hazır “Demokrasi düşmanı!”

Veya ‘ben bu haliyle sistemi beğenmiyorum mu’ dediniz, dikta mı istiyorsun gibi tuhaf anlamsız sorularla karşılaşıyorsunuz.

Demokrasi artık emperyalizmin elinde harika bir oyuncaktır.

Koca doğu blokunu aynı oyuncakla yerle bir ettiler. Sonra İslam coğrafyasına daldılar. Kendilerine tehdit olabilecek her ülkeye, her düşünceye, örgüte aynı gerekçeyle posta koydular.

https://www.korkusuz.com.tr/demokrasi.html

Muhafazakar jakobenler ve Gülşen

“Zannederim Temmuz ayıydı, Gülşen sahne kıyafetleri nedeniyle sosyal medya denen ve içlerindeki kini ve ezikliği burada kusmaya alışmış bir rezil güruhun hedefiydi yine.

Ve ben şöyle yazdım:

“Şarkıcı Gülşen birkaç gün önce bir tatil beldesinde sahneye çıkmış.

Sahne kıyafeti olarak altında bir mayo, üzerinde bir dantel pantolon.”

https://m.haberturk.com/

Devrimsel değişim sürecinde öncü rol oynamak

 “AKP-MHP iktidar bloğunun temsil ettiği faşist rejimin çoklu krizi derinleşerek devam ediyor, Erdoğan’ın toplumda yaratmış olduğu ‘güçlü lider’ duygusu cazibesini yitiriyor.

Halkın temel ihtiyaçları olan elektriğe, suya, doğalgaza, barınmaya, gıdaya yapılan zamlar, asgari ücretin çok geçmeden erimesine yol açtı. Büyük bir soyguna imza atan iktidar, toplumun ezici çoğunluğunu yoksullaştırdı.

HDP’ye yapılan saldırılar, İBB’nin hedef gösterilmesi, önümüzdeki süreçte nasıl bir politik atmosferin içerisinde olacağımızın işaretlerini vermektedir. Bütün bu yaşatılanlara karşı sokakta itiraz sesinin yükselmesine tahammülü olmayan tek adam rejimi toplumu kutuplaştırmaya, sindirmeye dair provokatif söylemlerine devam edecektir.

“TİP, faşist iktidarın seçimlerde gideceğine dair fazlasıyla rehavete kapılıp, popülist söylemlerle parlamenterist çizgiyi neredeyse kurtuluşun tek seçeneği olarak kavramaktadır. “Tayyip Erdoğan’ı yenmeyi ve parlamentoda sosyalist bir blok kurmayı hedefliyoruz” yaklaşımı günün ihtiyacını yansıtmamaktadır.”

https://www.karsimahalle.org/amp/2022/01/14/devrimsel-degisim-surecinde-oncu-rol-oynamak

Aydınlanma Ateşi Sönmez

“Uğur Mumcu, gazetemiz yazar ve muhabirlerinin de desteğiyle Müslüman ülkelerin şeriat ile yönetilmesini amaçlayan Rabıta örgütü ile ilgili 1987’de hazırladığı diziyi, yine aynı yıl kitaplaştırmıştı. Mumcu, o kitapta 1976’da Rabıta örgütü tarafından düzenlenen ve Türkiye adına da MSP’li Devlet Bakanı Hasan Aksay’ın katıldığı “Uluslararası Siret Kongresi”nde alınan kararları sıralar.”

Kongreye katılan taraflar, İslami öğretiyi ilkokuldan üniversite seviyesine kadar ders olarak okutmalıdırlar:

 -Bütün İslam ülkelerinde azami sayıda İslam öğretileri enstitüleri kurulmalı ve enstitüler İslami çalışmalar yapmalıdırlar:

 -Kadınlar İslami yasaklara uymalıdır

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/isik-kansu/aydinlanma-atesi-sonmez-1901924

“Kayıp nesil” için bir not

Tamam, “dogmatizme” kapılmayalım, dünyanın ve ülkenin durumuna ilişkin “yeni” şeyler söyleyelim; ama bunları yaparken ya “şeytana uyup” kimi vazgeçilmez doğrularımızı ve ilkelerimizi de unutup gidersek?

https://ilerihaber.org/yazar/kayip-nesil-icin-bir-not-135940

Bukele, Zelenski ve ”proje başkan”lar…

“Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın gündeminde iki devlet başkanı var. Biri Türkiye’yi ziyaret eden El Salvador Cumhurbaşkanı Nayib Bukele… Diğeri de Erdoğan’ın Şubat başında ziyaret etmeyi planladığı Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenski…

Baba Bukele, “Filistin kökenli bir Hristiyan Arap iken Müslüman olan hatta imamlık yapan, cami yaptıran bir iş adamı” olarak biliniyor ama Safarad kökenli Yahudi olduğu da iddialar arasında…”

“Erdoğan’ın Şubat başında görüşeceği Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenski de ilginç bir kişi! Cumhurbaşkanı olmadan önce senarist, oyuncu ve yönetmen olarak çalıştı. Son rolü, “Halkın Hizmetkârı” adlı, skeçlerden oluşan bir televizyon dizisinde Ukrayna Cumhurbaşkanını canlandırmaktı. Üç yıl sonra diziyi çeken şirket, “Halkın Hizmetkârı Partisi”ni kurdu ve Zelenski de bu partinin adayı olarak Cumhurbaşkanı seçildi. Önceki başkanlar Timoshenko ve Poroshenko gibi Zelenski de Yahudi bir ailenin çocuğudur, hukuk eğitimi almıştır.”

https://www.yenicaggazetesi.com.tr/mobi/bukele-zelenski-ve-proje-baskanlar-502133h.htm

About Mehmet Tas

Check Also

GÜNDEMDEN BİR DEMET (9)-Admin

Talanın fotoromanı: Erdoğan’ın dünürüne yasa işlemedi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kardeşi Mustafa Erdoğan’ın dünürüne özel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com