BASINDAN – KEMAL YILMAZ

 Geldi gelmekte olan

”Günümüzde anlamlı bir Leninist çizgi, ancak mevcut dünyanın halihazırda yaşanmakta olan kıyametini görerek ve göstererek, bu jestin doğrusal bir sonucu olarak tahayyül edilebilir.”

”Özetle, dünya bir felakete doğru ilerlemiyor; tam da o felaketin ortasındayız. Her an geleceğinden endişe ettiğimiz kıyamet, çoğumuz için çoktan gelmiş durumda.”

”Lenin’in düşüncesi ve eylemi, siyasal ve örgütsel tarihi bu yazının konusu değil. Ancak Leninizmin ortaya çıkışını koşullayan küresel ve ülkesel yıkım ortamının önemini göz önünde tutarsak, yukarıda çeşitli görünümleriyle özetlemeye çalıştığımız kıyamet halinin de Leninizme olan gereksinimin (örtük ya da açık, bilinçli ya da bilinçsiz biçimde de olsa) altını çizdiğini düşünebiliriz.”

https://ilerihaber.org/yazar/geldi-gelmekte-olan-135147

Demokrasinin kaderi işçilerin elinde

”İşçi sınıfının en geniş öbekleri bu açlıkla imtihan dönemini büyük bir kabarışla karşılayamazsa bu şölende utanmazca zıkkımlanmaya devam eden sermayenin çok farklı kesimleri can çekişmekte olan iktidarın bünyesine yeni bir can nefesi üfleyeceklerdir.”

https://www.karsimahalle.org/amp/2022/01/05/demokrasinin-kaderi-iscilerin-elinde

6Ocak’ta oradaydım

”Geçen sene Donald Trump’ın seçimin iptalini isteyen kalabalığı Kongre’ye yürümeye davet etmesi sırasında ben de oradaydım. Trump’ın öğlen saatlerine doğru çıkıp konuşma yapacağı, sonunda da Kongre’nin önünde gösteri düzenleneceği belliydi. Sabah saatlerinden itibaren Beyaz Saray’ın arka bahçesine bakan bölümdeki hava komplo teorisyenleri panayırı gibiydi. Birtakım pop şarkıları eşliğinde davaya gönül vermiş yaşlılar, aşı karşıtları, kürtaj savaşçıları, silah yanlılarıyla Amerikan sağını tamamen ele geçiren fanatik kesim toplanmıştı. Ama ortada darbe ya da ayaklanma havası yoktu.

Sonradan ne olduysa oldu, kalabalık Kongre’ye akın edince içeriye girebildiklerini fark ettiler ve girdiler. Sanırım hepimizin kafasındaki soru da nasıl ellerini kollarını sallayarak içeri girebildikleri, nasıl olur da hiç kimsenin müdahale etmemesi.”

https://m.haberturk.com/

Siyaset sertleşiyor: meydana çıkma tehdidine iç savaş yanıtı

“Tam da Kazakistan’da halkın yakıt ve gıda zamlarını protesto için sokağa, meydana döküldüğü 4 Ocak günü Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Ankara’da AK Parti il başkanlarına hitabında muhalefete şu uyarıda bulundu:

  • “Utanmadan, sıkılmadan sokaklara döküleceklermiş, meydanlara döküleceklermiş. Siz 15 Temmuz’u görmediniz mi? Nereye dökülürseniz, dökülün. 15 Temmuz’da sokağa dökülenlere bu millet nasıl dersini verdiyse siz de dökülün, siz de aynı dersi evvel Allah alırsınız. Biz de Cumhur İttifak’ı olarak hepinizi önümüze katarız ve gideceğiniz yere kadar kovalarız.””

“Erdoğan’ın bu sözlerine Kılıçdaroğlu kısa süre sonra Twitter’dan aynı sertlik ve iddiada yanıt verdi:

  • “Ey Saraydaki Şahıs, oy oranlarını gördükçe dilinin söylediğini kulakların duymaz oldu. Bugün resmen iç savaş naraları atmaya başladın. Bu millet bunları yemez! Bu millet sen ve sülalen saraylarda yaşayasınız diye sokaklarda kan dökmeyecek.”

https://m.duzceyerelhaber.com/murat-yetkin/66610-siyaset-sertlesiyor:-meydana-cikma-tehdidine-ic-savas-yaniti

Yargıya sırtını dayayan Diyanet!

“Yeni yıl açılışında sahne alan Diyanet’in kendisine dönük duaları çok geçmeden kabul olmuş görünüyor. İfade özgürlüğüne büyük önem verdiği anlaşılan savcılıkların , düşüncelerini ifade etme sırası yurttaşlarda olunca, hukuka bir kez daha takla attırarak, mahkeme kapılarını sonuna kadar açıyorlar.”

 “Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın ifadelerinin büyük çoğunluğunun doğrudan laikliği hedef aldığı bilinen bir gerçek. Ancak, Ali Erbaş’ın bununla da yetinmeyip, “günaydın” dememize bile karışması, günaydın diyenleri cahiliye devri zihniyeti taşıyıcısı olarak göstermesi, geçtiğimiz aylarda da gündem gelmişti.”

https://gazetemanifesto.com/2022/yargiya-sirtini-dayayan-diyanet-478887/

Eyyy görümce lobisi!

“Faiz lobisi, döviz lobisi derken şimdi de karşımıza bir “görümce lobisi” çıktı. Düğünde oynarken ters bakması yetmiyor, insanı ipe bile götürüyor.

Gazeteleri açıyorum. Hepsinde aynı cümlelerle yazılmış, aynı haber. Yeni Şafak “Görümcesi Kırmızı Listede” başlığı atmış. İBB’de Muhtarlıklar Müdürlüğü’nde işe alınan S.A’nın görümcesinin PKK’li olduğunu anlatıyor. Böylece Ekrem İmamoğlu, işe alınan bir çalışanın görümcesi üzerinden PKK’ye bağlanmış.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/baris-terkoglu/eyyy-gorumce-lobisi-1898041

Dalkavukluğun dayanılmaz egemenliği

 “Ona “dokunmak ibadettir”, “Allah’ın vasıflarına sahiptir” ya da o bizim gözümüzde “ikinci peygamber gibidir” türünden dalkavukça yapılan söylemlerin tarihî arka planı vardır.

Osmanlı döneminde dalkavukluk meslekti. Yani kayıtlı ve ücret karşılığı yapılan bir işti. Günümüzde dalkavukluk resmî değil gayriresmî bir biçimde yapılmaktadır.

Her sosyal olgunun olduğu gibi dalkavukluğun da tarihî bir arka planı vardır. Türkiye’de dalkavukluk gerçek anlamda bir kültürdür.

Padişahlık, lider sultası, tek adam gibi totaliter yapılarda dalkavukluk olmazsa olmaz türünden bir davranış biçimi olur.”

https://www.yenicaggazetesi.com.tr/mobi/dalkavuklugun-dayanilmaz-egemenligi-498012h.htm

About Mehmet Tas

Check Also

GÜNDEMDEN BİR DEMET (9)-Admin

Talanın fotoromanı: Erdoğan’ın dünürüne yasa işlemedi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kardeşi Mustafa Erdoğan’ın dünürüne özel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com