BASINDAN-KEMAL YILMAZ

Siyasi ve toplumsal saflaşmalar üzerine notlar…

 Kimlik politikasıyla sınıf politikası arasında çelişki değil, tam tersine birlik vardır. Ezilen kimliklerin savunucusu bir güç kaçınılmaz olarak ezilen sınıfların da yanında yer alacaktır.

 Örneğin Mao zedung, Çin Kızıl Ordusu 1949’da Pekin’e girmeden önce, telaş içinde Pekin’i terk etmeye ya da direnmeye hazırlanan Çan Kay Şek bürokrasisine, kimseye dokunulmayacağı güvencesi vererek, iktidarı direnmesiz ve kan dökülmeden almanın üstesinden gelebilmiştir. Son dönemden bir örnek olarak, o kadar korkulan Taliban, iktidara gelirken eski muhalifleriyle işbirliği yapabileceğini ilan ederek eski iktidar mensuplarının, ABD’nin de çekildiği koşullarda direnmesiz teslim olmasını sağlayabilmiştir.”

https://amp.artigercek.com/yazarlar/gun-zileli/siyasi-ve-toplumsal-saflasmalar-uzerine-notlar

Sevinmek varken sövmek

“Bunlar sosyalist solda olası bir birliğe ağız dolusu sövmeyi tercih ediyorlar.

Bir partinin üyesi iseler o partiyi arkalarına alıp geri kalanlarına neredeyse ana avrat düz gidenler var, bir parti üyesi değilse, tek başına Marksist sol adına konuşma hakkını, yetkisini kendinde görüp geri kalanlara ağız köpürtenler de…

Bir seçim ittifakı ile sınırlı da kalsa “sol”un bu kesiminde yer alan irili ufaklı partilerinin bir araya gelebilmesine sevinmeyip sövüp sayanları anlamak mümkün mü?”

https://t24.com.tr/yazarlar/aydin-engin/sevinmek-varken-sovmek,33446

Aynı suda iki kez yıkanılmaz!

“Bugünkü yazıma iki filozoftan yaptığım alıntı ile başlamak istiyorum. Bunların ilki bilimsel sosyalizmin kurucusu Karl Marx’a ait… Marx, yıllar önce “Tarihte olaylar ilkinde trajedi, ikincisinde komedi olarak tekerrür eder…” demişti.

Yunan filozof Herakleitos ise “Aynı nehirde iki kez yıkanılmaz” diyerek her şeyin değiştiğine vurgu yapmıştı. Ancak bu söz yıllar içinde  “Aynı şeyleri yapıp farklı sonuçları beklemenin anlamsız olduğu” şeklinde yorumlanmaya başlandı. Gündelik dile de bu anlamıyla yerleşti.

https://www.korkusuz.com.tr/ayni-suda-iki-kez-yikanilmaz.html

Terörle aranıza mesafe koyun!

“Ölümünün ardından hükümet medyasında “ağabey” nidalarıyla anılan, Akit’teki gazeteciliğine vurgu yapılan, eylemleri ise “aktivist” diyerek geçiştirilen Yılmaz Yalçıner’den söz ediyorum.”

“İslamcı camia içinde bir araştırma yaptım. Bulmak zor olmadı. Kışlalı’dan sonra da birçok kişiyi hedef gösteren “Abdulllah Birisi”, Yılmaz Yalçıner’den başkası değildi. Kışlalı’nın katillerine yol gösteren isim, AKP’lilerin “ağabey” dediği, “örnek aldıklarını” söyledikleri Yalçıner’di.”

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/baris-terkoglu/terorle-araniza-mesafe-koyun-1892187

Siyaseti dine bağlamak

“Siz, “Çin modelini” kendinize yol edinmişseniz, bunun sonucunu da kabullenmişsiniz demektir. Çin modelinde halk yoksul, devlet ve devletin izin verdiği bir kısım seçkinler zenginleştikçe zenginleşecek demektir

https://www.yenicaggazetesi.com.tr/mobi/siyaseti-dine-baglamak-492489h.htm

Julian Assange ABD’ye iade kararı sonrası inme geçirdi

“Wikileaks kurucusu ve eski genel yayın yönetmeni Julian Assange’ın nişanlısı Stella Moris, Avustralyalının Britanya’da tutulduğu Belmarsh Cezaevi’nde geçici İskemik Atak geçirdiğini bildirdi.

Moris, inmeye ABD’ye iade edilmesi ihtimalinin yarattığı stresin neden olduğunu ifade etti.”

https://www.veryansintv.com/julian-assange-abdye-iade-karari-sonrasi-inme-gecirdi

Yeni Kaledonya, Fransa’dan bağımsızlığa 3. kez ‘hayır’ dedi

Fransa’ya bağlı özerk 270 bin nüfuslu Yeni Kaledonya’da bugün 3. kez bağımsızlık referandumu düzenlendi. Yeni Kaledonya’daki Fransız Büyükelçiliği tarafından yapılan açıklamada, yerel saatle 17.00 itibarıyla kayıtlı seçmenin yüzde 41’inin sandığa gittiği belirtildi. Sandıktan yüzde 96.49 ‘hayır’ oyu çıktı.

https://www.avrupademokrat.com/yeni-kaledonya-fransadan-bagimsizliga-3-kez-hayir-dedi/

Polis ve belediye Gezer’in cenaze töreninde suç işledi!

Garibe Gezer, Kandıra 1 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevinde uğradığı sistematik işkence ve tecavüz ardından hücresinde şüpheli bir şekilde hayatını kaybetmişti.

Mardin Barosu Kadın Hakları Merkezi ile İnsan Hakları Komisyonu, Gezer’in cenazesinin Mardin’e getirilmesi sonrası yaşananlara dair gözlem raporunu düzenlediği bir basın toplantısında açıkladı.

https://www.avrupademokrat.com/polis-ve-belediye-gezerin-cenaze-toreninde-suc-isledi/

About Mehmet Tas

Check Also

GÜNDEMDEN BİR DEMET (8)-Admin

“Filistin halkının yanındayız!” Filistin halkının yanında olmak, Netanyahu hükümetinin dinci faşist politikalarına karşı çıkmayı gerektirdiği …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com