BASINDAN-KEMAL YILMAZ

Sendikalardan DİSK’in mitingine çağrı

 Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (DİSK), “Artık yeter, geçinmek istiyoruz” diyerek 12 Aralık Pazar günü Kartal’da yapacağı miting öncesi, bağlı sendikaların İstanbul şubeleri de mitinge katılım çağrısında bulundu.

‘EKMEĞİMİZE SAHİP ÇIKMAK İÇİN TÜM İŞÇİLERİ ÇAĞIRIYORUZ’

https://ilerihaber.org/icerik/sendikalardan-diskin-mitingine-cagri-134065

   UNUTULMAYANLARDAN

Siyasi partiler ve yağmacılık!

Son dönemde muhalif siyasal alanda siyasi parti sayısı arttıkça, siyasi proje ve vizyon farklılaşması azalmaktadır. Bu ‘tek tipleşme’ yeni kurulan partilerde ‘kimliksizliği’ bir siyaset yapma biçimi olarak ortaya çıkarmaktadır. Yeni kurulan partilerin öne çıkan siyasi aktörleri de taktiksel çıkar hesapları üzerinden eksen değiştirerek, içinden çıktığı siyasal ve toplumsal çevrelere yabancılaşmaktadır. Partilerin kimliksizleşmesi ve bunun sonucunda da parti seçmen aidiyetinin bulanıklaşması, siyasi alanı toptan değersizleştirme riskini barındırmaktadır.”

https://www.yenicaggazetesi.com.tr/mobi/siyasi-partiler-ve-yagmacilik-491952h.htm

AKP Siirt mitingindeki bombayı “Etrak-ı bi idrak” algılayacak mı? |

 1- Dilim varmıyor ama AKP mitingini bombalayacak olan devlet, “şefimiz hastalıktan öleceğine, bombadan ölsün de şehit olsun” diyebilir.

2- Mikrobun öldürdüğü şef kahraman olmaz ama bombanın öldürdüğü şef dillere destan olur. Olunca da onun “dört kollu” tabutunu “taşıyan ve bombanın pimini çekmiş olan” eşhas da payidar olur.

https://www.avrupademokrat.com/akp-siirt-mitingindeki-bombayi-etrak-i-bi-idrak-algilayacak-mi-veysi-sarisozen/

Hukuku savunmayan ölür!

”Efsanevi siyahi lider Martin Luther King’in ‘hukuku savunmayan ölür’ cümlesinin bir otuz yıl hayatımda bir anlamı ve karşılığı olmadı ta ki Fetö operasyonlarına kadar.

Sonra bu cümlenin hakikati beynime kazındı, çünkü, Fetö operasyonları ve sonrası, hukuku savunmayan herkes öldü!”

”Örnek olsun diye, Burhan Kuzu ölmeden ölmüştü, Hüseyin Çelik denen bakan yaşasa ne yaşamasa ne? Bülent Arınç’ın varlığı kimseyi ilgilendirmiyor mu? Ya da örnek olsun diye Nazlı Ilıcak’ından Murat Belgesi’ne Habertürk’üne kadar, bir bakın, yaşıyorlar mı?

HUKUKU SAVUNMAYAN herkes öldü!”

https://www.veryansintv.com/hukuku-savunmayan-olur

Sosyalistler arası karşılıklı eleştiri kültürü üzerine

”Var olan örgütlü öznelerin “birleşmesinden”, “aynı örgüt çatısında buluşmasından”  söz etmiyoruz; tartışma ve eleştirinin, Türkiye’nin geldiği noktada zorunlu görünen “ortak iş yapma” açısından taşıdığı önemi vurguluyoruz.”

”Özetle, Türkiye öyle bir noktadır ki geleceğe ilişkin projeksiyonlar sosyalist öznelere “ayrı durma” meşruiyeti kazandırdığı kadar ortak iş yapma zorunluluğunu da dayatmaktadır.”

https://ilerihaber.org/yazar/sosyalistler-arasi-karsilikli-elestiri-kulturu-uzerine-134069

Kamucu ekonomi ve Çin modeli

“Kısaca KİT diye andığımız Kamu İktisadi Teşebbüsleri; bize özgü bir model, bizim icadımız olan kurumlar değildir. Üstelik kimi liberallerin savunduğu gibi, sadece sosyalist, komünist ülkelerde de görülmezler. Kapitalist modeli seçmiş, liberal düzeni benimsemiş ülkelerde de çok sayıda KİT vardır. Çünkü devlet bu yolla ekonomide rol üstlenir.”

 “Bizde KİT’ler; Cumhuriyetimizin ilk yıllarından itibaren, tarihten ders alarak, içinde bulunduğumuz özgün koşullarda, toplumu sadece ekonomik olarak değil, her açıdan kalkındırmak için kurulmuştur. Toplumsallaşmayı, uluslaşmayı, yurttaşlık bilincini geliştirmeyi amaç edinmişlerdir aynı zamanda. Sınıf bilinci ve sendikal örgütlülük buralarda zemin bulduğu gibi, özel sektör de nitelikli, iyi yetişmiş, deneyimli çalışan ve yönetici gereksinimini uzun yıllar buralardan karşılamıştır.”

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/baris-doster/kamucu-ekonomi-ve-cin-modeli-1891749

Böleceklerdi, bölündüler!

Siyasi partiler demokrasinin vazgeçilmezidir” klişesini bir yana bırakırsak siyasi partiler mezarlığına dönüşen Türkiye’de bir yandan da mantar gibi siyasi partiler türüyor. Bu partilerin bir kısmının siyasetle alakası yok, bir kısmı bu işi kazanç kapısına dönüştürdü.

İçişleri Bakanlığı’nın 14 Eylül 2021 tarihli güncel verilerine göre Türkiye’de 116 aktif siyasi parti var, YSK’ye göre bunların 20’si seçime girme yeterliliğine sahip. Sadece son 15 gün içinde iki siyasi parti kuruluşunu ilan etti.

https://yeniyasamgazetesi2.com/boleceklerdi-bolunduler/

Umut ve çözüm

Zamanı gelen değişimi hiçbir güç durduramaz. Ama hiçbir değişim de kendiliğinden olmaz. Değişimden yana olan güçlerin neyi nasıl değiştireceklerini halka anlatmaları ve gereken örgütlenmeleri yaratmaları gerekiyor.

https://www.ozgurpolitika.com/haberi-umut-ve-cozum-157181

http://www.isbasigazetesi.com/senin-kurtulusun-kendi-ellerinde.html

About Mehmet Tas

Check Also

GÜNDEMDEN BİR DEMET (9)-Admin

Talanın fotoromanı: Erdoğan’ın dünürüne yasa işlemedi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kardeşi Mustafa Erdoğan’ın dünürüne özel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com