BASINDAN-Kemal Yılmaz

Şapkadan çıkan tavşanı sahici tavşan sanmak

“Erdoğan on elçiyi sınır dışı etme emri verince, henüz aklını yitirmeyenlerin aklı şeyine karıştı. İlk defa (ileride yargılanırken yapacakları savunma hazırlığı babında) “Başkanımızın talimatıyla şunu bunu yaptık” demek yerine paçaları sıvadılar. Erdoğan’a talimatını geri alması için bin dereden su getirdiler. Ama reis Nuh diyor peygamber demiyordu. Sonunda “indirmenin” yolunu buldular. Bu yol Elçilerin “yanlış yaptık kusura bakmayın” anlamına gelecek “özür” kelimesinin yerine “teyit” kelimesini koymaktan ibaretti. Öyle yaptılar.”

https://yeniyasamgazetesi2.com/sapkadan-cikan-tavsani-sahici-tavsan-sanmak/

Haluk Yurtsever ile Marksizm sohbetleri

https://youtu.be/50ZVtymAFFY

 FAŞİZM!

“Faşizm” kavramı başından itibaren yanlış kullanılmıştır. Bu yanlış kullanıma en büyük katkıyı, “faşizmi” “burjuvazinin en gerici, en şovenist, en emperyalist unsurlarının açık terörcü diktatörlüğü” olarak tanımlayan Komintern yapmıştır.

 Eğer burjuvazinin ancient rejimle kaynaşmasından doğan monarşist rejimleri saymazsak, kapitalist dünyada esasen üç rejim türü görülmüştür: Birincisi, burjuvazinin bir kesiminin hâkimiyetine dayanan (parlamentolu ya da parlamentosuz) otoriter oligarşik rejimler; ikincisi, burjuvazinin farklı kesimlerinin konsensüsüne dayanan parlamenter rejimler; üçüncüsü, burjuvazinin topyekûn diktatörlüğüne dayanan totaliter faşist rejimler.

https://www.gunzileli.net/2021/10/08/fasizm/

Marie Curie’dan Maria Ressa’ya: Nobel’in kadınları

1901’de başlayan Nobel Ödülleri’nin 120 yıllık tarihinde 876 erkeğe ve 59 kadına ödül verildi.

Bugüne kadar fizik alanında 4, kimyada 7, fizyoloji veya tıp alanında 12, edebiyatta 16, barış alanında 18 ve ekonomi alanında yalnızca 2 kadın Nobel sahibi oldu.

Nobel Ödülleri’ni veren İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi’nin Başkanı Goran Hansson, “Çok az sayıda kadının ödül kazanması üzücü ve toplumdaki eşitsizliği yansıtıyor” dese de bu verilerle, cinsiyet eşitliğini onların da gözetmedikleri açık.

https://m.bianet.org/biamag/toplumsal-cinsiyet/251856-marie-curie-dan-maria-ressa-ya-nobel-in-kadinlar

Bir radikalin fantastik hayalleri

“Emine Şenlikoğlu’na “Yahu çevrende deist ve ateist yok ateistlerin cinsel yaşamını nereden bu kadar iyi biliyorsun. Yoksa sen onlarla mı takılıyorsun!” diye soracağım ama o da manasız.”

https://m.haberturk.com/yazarlar/fatih-altayli-1001/3235506-bir-radikalin-fantastik-hayalleri

Müsaadenizle azıcık meydan okuyacağım!

“Fazla mütevazı olma öyle sanırlar” derler.

Mesleki anlamda, nasıl bir pespayeliğin ortasında olduğumuzu bile bile, nezaket belasına dilime ilkesel sınırlar çizdikçe; kimilerinin tepeme çıkabilecekleri cüretine kapılmalarına yol açtıysam, çok pardon.

Yok öyle bir dünya.

İslam tarihi mi tartışmak istiyorsunuz; ilahiyatçı değilim ama okuduğunu anlama kabiliyetinden bile yoksun olanlara pabuç bırakacak kadar cahili de değilim.

Hodri meydan!”

https://www.yenicaggazetesi.com.tr/mobi/musaadenizle-azicik-meydan-okuyacagim-483130h.htm

Ali Koç, Erdoğan’dan kopya çekiyor: Başarısızlığı dış düşmanla örtmeye çalışıyor

Dört yıla yaklaşan süre içinde bir tek isabetli transfer yapamadığını göremiyor mesela. Türkiye ikinci liginden herhangi bir takımın alabileceği Serdar Dursun, Maz Meyer, Mergim Berisha, Miguel Crespo gibi sıradan isimlerle takımı doldurmanın, 10 milyon Euro ödenen İrfan Can Kahveci, Mesut Özil gibi isimlere futbolu unutturmanın asıl sorumlusu olduğunu kabullenmiyor.

Ağzında altın kaşıkla doğmuş bir isim Ali Koç. Hep hazır olanı yönetmiş. Danışmanı, eleştireni, tartışanı yok. Acun Ilıcalı ve bir grup menajerle oyuncağı gibi yönetiyor kulübü, Erdoğan’ın Türkiye’yi yönettiği gibi.

https://amp.artigercek.com/yazarlar/ergun-babahan/ali-koc-erdogan-dan-kopya-cekiyor-basarisizligi-dis-dusmanla-ortmeye-calisiyor

About Mehmet Tas

Check Also

GÜNDEMDEN BİR DEMET (1)- Admin

Engels’in Bilinmeyen beş özelliği Sanata karşı derin bir ilgisi vardı Engels gençliğinde bir dansçıydı, şarkı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com