BASINDAN -Kemal Yılmaz

UNUTTURMAYALIM AMA…

“Ne var ki, unutmayanlar, bu insanlık dışı mezalimi bizzat yaşamış olanlar yalnızca 12 Eylül faşist darbesinin cehennemi fotoğrafını göstermekle yetinemezler, yetinmemeliler. Onlara, bizlere düşen tarihi bir sorumluluk var:

Sormalıyız kendimize, bu darbeyi neden önleyemedik? Önlemeye o günkü koşullarda gücümüz yetmese bile buna rağmen darbeyi önleyebilmek için ne yaptık?”

“Bana göre sorunun yanıtı o denli karışık ve zor değil. Derin analizler de gerekmiyor. 12 Eylülcü generaller ve CİA darbe planını inceden inceye hazırlarken sol büyük bir aymazlıkla DEMOKRASİYLE değil devrim ile uğraşıyordu, sanki kapının ardında bizi bekliyormuş gibi, devrim/sosyalizm adına, “yüce ilkeler” adına birbiriyle kavga ediyor, bin parçaya bölünüyordu.  Oysa kapı ardında bile değil artık açıkça geliyorum diyen bir askeri darbe bekliyordu bizi.”

https://m.duzceyerelhaber.com/nabi-yagci/66026-unutturmayalim-ama%E2%80%A6

Söylem, tebliğ ve network olarak siyaset

Sosyal medya kullananların kolayca gözlemleyebileceği bir durumdan bahsetmek istiyorum.

 Sosyal medyada çoğu zaman ne anlattığınızdan çok, nasıl anlattığınız önemlidir. Hangi adlandırma ve kavramları tercih ettiğiniz, esasa ilişkin tartışmanın üstüne çıkar.”

https://ilerihaber.org/yazar/soylem-teblig-ve-network-olarak-siyaset-132028.html

AKP ve MHP seçimlere sosyal medya yasaklarıyla hazırlanıyor

 “AKP ve MHP’nin seçim barajını yüzde 7’ye indirmekte anlaştığı biliniyor. Seçim sisteminin diğer boyutları üzerinde de iki parti çalışmalarını sürdürüyor. Bu çalışmalarda seçim sisteminin demokratikleştirilmesi, halk iradesinin sandığa yansıması gibi kaygılar elbette yok. Tek dert mevcut iktidarın kaybettiği oy desteğini seçim sistemindeki oynamalarla telafi etmek. Yüzde 7 barajını bile bu sebeple, Millet İttifakı’ndan ayrılanlar olur, HDP belki bölünür, muhafazakâr Kürtler yeni parti kurup seçime girer beklentisiyle gündeme getirdiler. Yoksa derdi halk iradesi olan barajı tümden kaldırırdı.”

https://gercekgazetesi.net/karsi-manset/akp-ve-mhp-secimlere-sosyal-medya-yasaklariyla-hazirlaniyor

Popülizm cazibesini kayıp mı ediyor?

“Yabancı, İslam ve Avrupa düşmanlığı ile örülü aşırı sağ siyasetin Avrupa’da hızla yükseldiğine dair bir inanca ve endişeye sahibiz. Popülizmin orta sınıfa sirayet ettiği ve önlemez olduğuna dair birçok yorumlara da şahit oluyoruz. Ancak son siyasi gelişmeler durumun endişe edildiği kadar kötü olmadığını gösteren işaretlerle dolu.

 Almanya’da son seçimlerde aşı sağ parti AfD’nin oy kaybetmesi ve merkez partilerin geçmiş yıllara kıyasla yabancı düşmanlığını körükleyecek söylemlerden uzak kalması, İtalya’da Mario Draghi hükümetinin popülist rakiplerine karşı bariz bir zafer kazanması, Çek Cumhuriyeti’nde yine popülistlerin iktidarı kaybetmesi, Macaristan’da Orban’a karşı güçlü bir muhalefetin oluşması gibi örnekler Avrupa’da son yıllarda trend haline gelen popülizmin eski gücünü kaybetmeye başladığını gösteriyor.”

https://www.karar.com/yazarlar/mikdat-karaalioglu/populizm-cazibesini-kayip-mi-ediyor-1591006

Nihat Genç

Alev Coşkun Cumhuriyet’i nasıl kime satıyor!

Alev Coşkun Cumhuriyet’i nasıl kime satıyor!

“Hapiste açlık grevleri sürerken direnci kırmak için hapishane müdürü, çikolata, şeker, gofret ve dondurma çeşitleriyle sepet yapıp hücre hücre dolaşır, ve, günlerce açlık grevinde olan mahkuma doğru, bir Algida ya da Magnum uzatarak, aynen şöyle der: ‘-Ama bak, Algida’.”

https://www.veryansintv.com/alev-coskun-cumhuriyeti-nasil-kime-satiyor

TBMM’de sisteme dahil olmak için çırpınan Kürtleri dağlara, sistem dışına itmek için çırpınıyor AKP-MHP iktidarı. Toplumsal açıdan en korkuncu bu.

 Iraklı Şii politikacı Mahmud el Hayyani şöyle demiş:

 “Türkiye Lozan An[t]laşmasının zamanının dolmasını bekliyor (…) Bu an[t]laşmadan önce Irak Osmanlı devletinin toprağıydı. Bu nedenle bir kez daha kontrol etmek istiyorlar (…) Buna karşı durabilmek için güce ihtiyacımız var. Böyle bir ihtimal varken bizim de güçlü bir orduya sahip olmamız lazım. Bu durumda elimizdeki Heşdi Şabi’yi mi lağvedelim?”

 El Hayyani’nin bu söyledikleri Lozan cehaletinden mi yoksa silahlanmak amacıyla melanetten mi, bilemem. Ama bizdeki El Hayvanileri tanıdığım için onların durumunu bilirim: Gücünü cehaletten alan bir melanetten.

https://amp.artigercek.com/yazarlar/baskinoran/cehalet-ile-melanet-bir-araya-gelince

SİYASETİ NE Kİ FUTBOLU NE OLACAK!

 AHMET ÇAKAR

İstifanın arkasında şantaj var!

 “Son 3 günde MHK’de yaşananlar Dallas dizisinde hatta Watergate skandalında bile yaşanmadı. Serdar Tatlı, MHK’yi kurarken tüm üyelerden peşinen imzalı istifa dilekçelerini almış. Yani bir gün isterse herhangi bir üyeyi, o üye istemese bile görevden alma şansı ve imkanı olsun diye böyle bir yola gitmiş. Yani bu antidemokratik yolun adı aslında Şark kurnazlığıdır. Trabzonspor-Fenerbahçe maçından sonra Ali Koç’un isyanı, Serdar Tatlı’yı zıplattı… Tatlı’yı göreve getiren televizyon yorumcusu ona akıl verdi. Dedi ki, “Oğlum, bir safra at, gaz al…” Yani üçüncü dünya ülkelerinde bile göremeyeceğimiz bir yöntemle Serdar Tatlı, Metin Tokat’ı istifa ettirtti.

SKANDALLARIN SORUMLUSU SEN OLACAKSIN.”

https://m.sabah.com.tr/yazarlar/spor/cakar/2021/10/22/istifanin-arkasinda-santaj-var/amp

 Nedir bu Soros, kim bu Kavala?..

“Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından, bu yapıdan kopan yoksul ülkelere yaptığı yardımlarla adını duyuran Soros, birçok ülkede “hayırsever” olarak bilinse de, özellikle yoksul ve geri kalmış ülkelerin sosyo-politik gidişatına müdahale etmekle, yani darbecilikle de suçlanıyor…

 Çünkü rejimlerin parasal yardımlarla kontrol altında tutulması ve sivil toplum örgütlerinin iktidarlara karşı faaliyetleri ne zaman gündemde olsa, akıllara hemen Soros geliyor..

https://www.yenicaggazetesi.com.tr/mobi/nedir-bu-soros-kim-bu-kavala-482453h.htm

About Mehmet Tas

Check Also

Gündemden Bir Demet/Politika/M.Aydin

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, yerel seçimlerde alınan sonuçlarla DEM Parti’nin yeniden belirleyici …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com