BASINDAN-Kemal Yılmaz

Picasso’nun gizli kalmış bir figürü ortaya çıktı: Üstünü istemeyerek boyamış olabilir.

İspanyol ressam Pablo Picasso’nun bir tablosunun yüzeyinin altına gizlenmiş figür, gelişmiş görüntüleme teknolojisi kullanılarak ortaya çıkarıldı. Uzmanlar, yapay zeka (AI) teknolojisinden yararlanarak orijinal parçanın nasıl görünebileceğini tasarladı.

https://www.diken.com.tr/picassonun-gizli-kalmis-bir-figuru-ortaya-cikti-ustunu-istemeyerek-boyamis-olabilir/

 Britanya gerçek bir şarlatan olan başbakanı yüzünden asla ciddiye alınmayacak

“Isaiah Berlin bir keresinde karşısındaki kişiyi “nadir bulunan gerçek bir şarlatan” olduğu için aşağılamıştı. Çok az sayıda kişinin, hatta çok az sayıda sahtekarla düzenbazın sürekli aldatmaya ve manipüle etmeye çalıştığını söylemişti. Yüreklendiren, yanlış vaatler veren ve yalan söyleyen Boris Johnson, Berlin’in bahsettiği bu nadir türün en iyi örneği. Onu muhabirlik günlerinden tanıyan Max Hastings gibi gazete editörlerinden tutun da eski başdanışmanı Dominic Cummings’e kadar herkes buna tanık oldu.”

https://www.indyturk.com/node/418246/yazarlar/britanya-ger%C3%A7ek-bir-%C5%9Farlatan-olan-ba%C5%9Fbakan%C4%B1-y%C3%BCz%C3%BCnden-asla-ciddiye-al%C4%B1nmayacak

 Sermaye için küresel, göçmenler ve mülteciler için ulusal

“Sermaye için hemen hemen sınır kalmadı. Buna karşılık işçiler, emekçiler, sermaye sahibi olmayanlar için ulusal sınırlar, daha da güçlendirilmiş olarak varlığını koruyor ve sürdürüyor. Adeta tarihsel bir ironi yaşıyoruz.”

https://t24.com.tr/yazarlar/aydin-engin/sermaye-icin-kuresel-gocmenler-ve-multeciler-icin-ulusal,32885

Boğaziçi akademisyenlerinin her gün rektörlük binasına sırtlarını dönerek yaptıkları eylem 291’inci gününe girdi.

 https://www.gazeteduvar.com.tr/bogazicililerin-nobeti-291inci-gununde-vazgecmiyoruz-haber-1539146

 

Radikal bilinç -(Can Soyer)

“Günümüzde çoğu toplumsal sorunun çözümü konusunda yürütülen soruşturmada örtük ya da açık biçimlerde öne çıkan bir ihtiyaç var: Radikallik arayışı. İçinde debelendiğimiz ve giderek bir sakız gibi uzayıp sinir bozucu olmaya başlayan onlarca sorunun çözümünde köktenci, bütüncül ve bir kopuş uğrağını da barındıran radikal yollar aranıyor.

Bir sözcük olarak “radikal”, insanı hayrete düşürecek kadar geniş bir anlama sahip. Düşüncelerinden asla taviz vermeyen insana da, toplumsal ya da bireysel sorunlarını sertlik içeren yöntemlerle çözmeye çalışana da, akla hayale sığmayacak önerileri olup da etrafında şaşkınlık yaratana da “radikal” dendiği oluyor. Siyaset alanında da “radikal” dendiğinde, genellikle keskin, fazlasıyla sivriltilmiş ya da doğrudan şiddet içeren düşünceler ve eylemler radikal olarak adlandırılıyor. Önerilen bir siyasal projenin gerçekleşme ihtimalinin zayıf olduğu düşünüldüğünde, hadi diyelim ki biraz “ütopik” bulunduğunda da “radikal” tanımlaması kullanılıyor.”

“Zira Marksizm açısından radikal olmak, bir tarz ya da üslup meselesi olmaktan çok, derin bir felsefi sorgulamanın ve kapsamlı bir düşünsel sistematiğin parçası ya da sonucu olarak ortaya çıkan bir bilinçlilik biçimidir. O halde, Marksizm öncelikle tarz ya da üslup olarak değil, kategorik olarak radikaldir.”

https://ilerihaber.org/yazar/radikal-bilinc-131743.html

Onurlu bir gelecek için devrim!

 “Elbette ki bu böyle gelmişse de böyle gitmeyecek. Dedik ya işçi sınıfı ayağa kalktığında, emekçi halk üzerindeki ölü toprağını silkinip attığında her şey değişmeye başlıyor. Çıplak gerçekler gün yüzüne çıkıyor. Ama gerçeği görmek yetmez. Değiştirmek için düzen siyasetinin yerine sınıf siyasetini geçirmek gerekiyor. Devlete mevcut yasaları uygulatmak için bile direniyoruz. Patronlardan haklarımızı ancak söke söke alıyoruz. Bu düzeni toptan değiştirmek için ise çok daha fazlası gerek: Devrim! İstibdadı yenen, hürriyeti getiren 1908’deki devrim gibi, bu ülke kurulurken işgalciyi kovan, saltanatı yıkan devrim gibi… İşçi sınıfını iktidara getiren ve tüm dünyada işçi devrimleri çağını başlatan Ekim Devrimi gibi… Çağımızın devrimi ancak işçi sınıfının altından kalkabileceği bir iştir ve zaferi için ihtiyacımız olan işçi sınıfının öncüsünü örgütleyen bir devrimci partidir.”

https://gercekgazetesi.net/gundemdekiler/basyazi-onurlu-bir-gelecek-icin-devrim

 “Her dediği çıkan ekonomist Meriç Köyatası olacakları açıkladı. Herkes hazır olsun dedi”

“Sürpriz faiz indirimini Yeniçağ’a değerlendiren Doğru Parti Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı, ekonomist Meriç Köyatası; “Bu kararla Enflasyon daha da azacak. Halk daha da fakirleşecek” dedi.

“DOLAR 10 LİRAYI AŞAR”

Doların yılsonunu beklemeden 10 lira sınırını çok hızlı aşacağını öngören Köyatası; “Doları ve Euroyu tutabilene aşk olsun.”

https://www.yenicaggazetesi.com.tr/mobi/dolarda-ve-euroda-her-dedigi-cikan-adam-meric-koyatasi-olacaklari-acikladi-surpriz-faiz-karari-sonrasi-herkes-hazir-olsun-dedi-481880h.htm

GÜLERMİSİN AĞLARMISIN!

 Bizler “arkası gelmez dertlerimin” şarkısını söylerken göbek atan bir toplumuz.”

About Mehmet Tas

Check Also

GÜNDEMDEN BİR DEMET (9)-Admin

Talanın fotoromanı: Erdoğan’ın dünürüne yasa işlemedi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kardeşi Mustafa Erdoğan’ın dünürüne özel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com