BASINDAN-Kemal Yılmaz

Entelijansiyanın görece özerkliği

”Oysa entelijansiyayı gerçek anlamda entelektüel özellikleriyle ayakta tutacak olan tek şey “görece özerkliğidir”. Yani entelijansiya, eğer gerçek toplumsal fonksiyonunu yerine getirmek istiyorsa, hem kapitalist sistemden hem de ister iktidarda ister muhalefette olsunlar, Marksist-Leninist partilerden ya da devletlerden gerçek anlamda özerk olmak zorundadır. Toplumsal işlevini yerine getirmesi buna bağlıdır.”

 ”Nedir entelijansiyanın toplumsal işlevi? Bu, kısaca söyleyecek olursak, eleştirelliktir.  Eleştiri yapmayan ya da yapamayan veya yaparmış gibi gözüküp aslında yapmayan bir entelijansiya, toplumsal işlevini kaybettiği gibi entelijansiya özelliğini de kaybetmiş demektir. Hangi sistemde olursa olsun, eleştiri oklarını yere bırakan entelijansiya artık sistemin ya da partinin memuruna dönüşmüş demektir”

https://amp.artigercek.com/yazarlar/gun-zileli/entelijansiyanin-gorece-ozerkligi

Sanatçı ve aydın duruşu

”Sanatçı muhalif bir kimliktir, eleştirel bakış açısıyla bakmasını bilendir. Böyle bir bakış, sadece benimsemediği iktidarı değil, kendi dünya görüşüne yakın bir yapı iktidar olduğu zaman da yanlış gördüklerini eleştirmekten geri durmayan bir bakıştır.”

https://yeniyasamgazetesi2.com/sanatci-ve-aydin-durusu/

NE OLACAK BU FENERİN HALİ

“Maçın sonrasına geçmeden ufak bir ara verip hakeme dair biraz konuşalım. Bir spor gazetesinde “Hangi hakem düdüğünü asmalı?” diye bir anket yapılıyor; sizler de görmüşsünüzdür. Ben istisnasız hepsinin düdüğünü asması gerektiği yönünde oy kullandım, çünkü her geçen gün geriye giden Türk futbolunun en hızlı gerileyen, her geçen gün çürümüşlüğüne biraz daha çürümüşlük daha katan bir hakem kitlesi var.”

https://t24.com.tr/yazarlar/mete-buyuk/22-78,32861

Kısa değinmeler  Attila Aşut

“Bu yıl dağıtılan ödüller daha da şaşırtıcı geldi bana. Çünkü Dil Derneği ödüllerinin tümü sağlıkçılara verilmiş…”

“Dil Derneği’nin ödülleri, Türkçeye emek veren, dilin doğru kullanılması için çaba gösteren kişilere verilirse anlamlı olur. Sözgelimi salgın sürecinde ekranlarda yaptığı konuşmalarda bilinçli bir seçimle öz Türkçe terimler kullanmaya büyük özen gösteren Prof. Dr. Ahmet Saltık’a dil ödülü verilmesi beni mutlu eder. Ama “virüs” sözcüğünü bile inatla “virus” diye söyleyen bir hekime böyle bir ödülün verilmesini yanlış bulurum.”

https://www.birgun.net/haber/kisa-deginmeler-362468

Bir ittifak daha mı var?

18.10.2021

KEMAL OKUYAN

“Millet İttifakı, Türkiye’de mevcut düzenin ve emperyalist odakların Erdoğansızlığa geçiş için yapmış olduğu yatırımın adı. Yıllar önce Erdoğan ve AKP’nin önünü açıp Türkiye’de istedikleri dönüşümleri gerçekleştiren sermaye güçleri, bir kez daha sağlam kazık arayışı içinde.”

“Millet İttifakı herkesi içine almalı çünkü bu ekonomik koşullarda iktidara hazırlanan muhalefet blokunun dışında kalıp, bu sürece hoşnutsuzluğu tepkiye, tepkiyi mücadeleye evrilten bir odak sermayenin düzenini tehdit eder. O yüzden Millet İttifakı’nın sınırları belli değildir, o her şeyi yutmaya çalışmaktadır.”

https://haber.sol.org.tr/yazar/bir-ittifak-daha-mi-var-316128

Çin, füze denemesi iddialarını reddetti

“Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cao Licien, günlük basın toplantısında hipersonik füze denemesi yaptığına dair soruya yanıt verdi.

Sözcü Cao, denemesi yapılanın “hipersonik füze” değil yeniden kullanılabilir özellikteki “uzay aracı” olduğunu açıkladı.

Dünyada pek çok şirketin benzer denemeler yaptığına dikkati çeken Cao, “Çin uzayın insanlığın yararı doğrultusunda barışçı kullanımı için diğer ülkelerle birlikte çalışmayı sürdürecektir” şeklinde konuştu.”

https://www.yenicaggazetesi.com.tr/mobi/cin-fuze-denemesi-yaptigina-dair-iddialari-reddetti-481220h.htm

EMSAL OLACAK BİR KARAR

(Benim gibi küfürbazlara yol açmış)

 “Gazeteci Özlem Gürses Youtube kanalından yaptığı yayında açtığı hakaret ve tazminat davasının savcılık tarafından takipsizlikle sonuçlandığını belirtti.

 Karara isyan eden Gürses, Haber 7’de olan haberin altına küfürlü yorum yazan kişinin mesajını okudu.

 Gürses, “Seni gördüğüm yerde yakalayıp domaltıp bağırta çağırta g… s… haberin olsun” ifadesine savcılar takipsizlik verdi”

https://odatv4.com/guncel/ozlem-gurses-savciligin-takipsizlik-karari-verdigi-o-kufurleri-okudu-219323

 BU DA, GÜZEL BİR GİRİŞİMİN REKLAMI

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=4457850461002707&set=a.214525958668533&type=3

“NE YAPMALI”NIN GÜNCELLİĞİ

 

 

About Mehmet Tas

Check Also

Gündemden Bir Demet/Politika/M.Aydin

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, yerel seçimlerde alınan sonuçlarla DEM Parti’nin yeniden belirleyici …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com