BASINDAN – Kemal Yılmaz

OMURGALI OLACAKSIN

Omurgalı olacaksın arkadaşım… Mazlumun önünde şahin, efendilerin önünde iki büklüm olmayacaksın mesela… Geldiğin yeri hiç unutmayacak, içinden çıktığın insanlara “parya” muamelesi yapmayacaksın… Kendi insanlarına, kendi gençlerine karşı gaddar olmayacaksın, yedi kat el için akıttığın gözyaşlarını onlar için de akıtacaksın

https://www.korkusuz.com.tr/omurgali-olmak.html

Fransız, Ressam, Heykeltıraş ve Çizer, Edgar Degas’ın Balerin heykeli ve onu taklit eden kız.

GÜZEL BİR SES

https://youtu.be/wVIBAHERJH

KİMSESİZLER!

TİP Milletvekili Barış Atay, Kadosan’da geri dönüşüm işçileriyle bir araya geldi.

(Eşkiya dünyaya hakim olmaz dizisini izler misiniz?Orda kağıt toplayan, geri dönüşüm işi yapan kimsesizler var; ve onların kimsesiz baba sı vardı.

Baba sezon finalinde öldürüldü!

Yönetenler bunun dizi olduğunu unutmuş olacak ki hazır baba ölmüşken bu alanı ele geçirelim demiş olacaklar…)

https://ilerihaber.org/icerik/tip-milletvekili-baris-atay-kadosanda-geri-donusum-iscileriyle-bir-araya-geldi-131135.html

 DİYANET VE KADINLAR

Akp rejimi, Diyanet’i bir adım daha önesürüyorsa, bizim de aynı kararlılığı, ısrarı, sürekliliği ve konsantrasyonu sergilememiz gerekir. Diyanetle kavga, kadın hareketimizin öncelikli görevi olmalıdır.

…Diyanet, AKP rejiminde erkek egemenliğinin üniformalı militanıdır.

(Ebru Pektaş)

https://ilerihaber.org/yazar/beyaz-efendidiyanet-ve-kadinlar-130667.html

DOSTLUK ANLAŞMASI YALANI!

Fener ile G.Saray ebedi dost falan olmaz. Ama değişmez çıkarları gereği bu ve bundan daha ötesine gidebilecek işbirlikleri olur, olmalıdır da.

…ben efsanevi İngiliz Başbakanlarından Lord John Palmerstone gibi düşünüyorum. Kendisinin tarihi sözlerinden biri şudur: İngiltere’nin ebedi dostları ya da düşmanları olmaz. Değişmez çıkarları olur..”

https://m.haberturk.com/yazarlar/serdar-ali-celikler-1034/3219828-fb-gs-dostlugu-degil-sponsor-isbirligi

BÜYÜK KOALİSYON

Aslında böyle bir yapının nüvesi ortaya çıktı sayılır. Yeniden parlamenter düzene dönüşün çerçevesini, içeriğini ve yol haritasını belirlemek üzere bugünlerde temsilcileri bir araya gelen “altı parti”nin bu iş birliğinin zeminini genişletmeleri ve seçim sonrasında bir “milli birlik” ruhuyla beraberce çalışmaya devam etmeleri mümkün ve muhtemel görünüyor.

Seçim gününe kadar -varsayım olarak- farklı ittifak blokları oluşacak olsa bile ülkenin temel sorunları ve bunların çözümü hakkında halihazırda mevcut bulunan fikrî konsensüs devam ettiği müddetçe siyasi işbirliği de olacaktır. Mevcut aktörlerden hiçbirinin bundan kaçınma lüksü yok.

Ama zaten her biri çok farklı toplumsal kesimlerin temsilcisi durumundaki partilerin (Millet İttifakı+GELECEK+DEVA) oluşturduğu muhalefet blokunun uzun süredir hemen her konuda gösterdiği uyum bu anlamda yeni bir “büyük koalisyon” için ümit işareti.

https://www.karar.com/yazarlar/ibrahim-kiras/buyuk-koalisyona-hazir-miyiz-1590904

 DÖNENLER,SIRNAŞARAK DÖNDÜLER

Koşullar değiştikçe insanların düşünce yapısının değişmesi olağan karşılanabilir. Buna kimileri “zamanın ruhu” diyor. Oysa bu düşün ortamı çoğu zaman tepeden belirlenen de bir şey. Bu belirleme egemenlerin ciddi yatırımlarla entelektüel hayatı dönüştürmesiyle mümkün olduğu gibi, dönüşüme kimi nedenlerle (kariyer, ün, para, saflık, körlük) teşne olanların katkılarıyla da gerçekleşebiliyor. Dünyada 1980’lerin neoliberal ekonomik dönüşümü sırasında, düşün dünyasından sınıf kavramının çıkarılıp yerine özel mülkiyetle sorunu olmayan mikro politikalarının konulmasında ABD istihbaratı dahil ciddi bir fonlama trafiğinin rolü olduğu, geçtiğimiz yıl Gabriel Rockhill’in yazdığı Foucault: The Faux Radical makalesinde de ortalığa dökülmüştü. Bu “belirleme” sadece fonlamayla ya da ajanlık faaliyetiyle değil, kimi zaman açılan ikbal kapılarıyla kimi zaman da yüze kapatılan kapılarla hatta demir kapılarla korkutarak da oluyor.

***

 Korkabiliriz, korktuğumuz için susmuş olabiliriz, ortam biraz rahatlayınca söyleyemediklerimizi söyleyebilmiş olabiliriz. Bu duruma düştüğümüzü hissediyorsak biraz daha alt perdeden, mütevazı bir dili tercih edebiliriz. Ancak ikbal kapısından keçi gibi zıplayarak geçmiş, her devrin adamlarının/kadınlarının şimdi yeni “muhalif” olarak muteber olma çabaları, bunu yaparken de kibri elden bırakmamaları nasıl yorumlanmalı?

https://www.birgun.net/haber/donenler-sirnasarak-donduler-361337

KORKUT BORATAV

Millet İttifakı ile Gelecek ve Deva partileri, AKP-sonrasını görüşmeye başladı. Anlaşılan, Merkez-Sağ bir iktidar tasarlanmaktadır. Bu parti yönetimlerinin bugünkü siyasal çizgisi Türkiye için tutucu bir restorasyon anlamına gelir. ABD’nin, AB’nin, uluslararası sermayenin beklentileriyle uyumlu bir gelecek…

https://haber.sol.org.tr/yazar/akp-sonrasi-tasarilar-sorunlar-315924

Emperyalizm, Çin ve ileri teknoloji rekabeti

Peki, ileri teknoloji alanında rekabet denildiğinde aklımıza neler gelmeli ve mevcut durumda Çin, ABD’nin bu denli başını ağrıtacak kadar yol almış bulunuyor mu?’

https://haber.sol.org.tr/gelenek/emperyalizm-cin-ve-ileri-teknoloji-rekabeti-313425

 

About Mehmet Tas

Check Also

Gündemden Bir Demet/Politika/M.Aydin

Fehim Taştekinftastekin@gazeteduvar.com.tr Tiyatro diyenler bu yazıyı okumasın! İran’ın saldırı koreografisini silahların yüzde kaçı hedefe ulaştı …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com