Köşelerden Bir Demet (354)-Cavlı Çulfaz

Cumhurbaşkanı Erdoğan,”devrimci bir Birleşmiş Milletler reform” önerisi getirdi. Turkuvaz Kitap’tan çıkan “Daha Adil Bir Dünya Mümkün: Birleşmiş Milletler Reformu İçin Bir Model Önerisi” başlıklı kitap ile “Dünya beşten büyüktür” söylemini ete kemiğe büründürdü.

https://www.sabah.com.tr/yazarlar/duran/2021/09/07/erdogandan-devrimci-reform-onerisi

Kitapta yazdığına göre “daha etkin demokratik, şeffaf ve hesap verebilir bir dünya düzeni” hedefliyormuş. Bunları niye kendi memleketimiz için hedeflemiyor da başkalarına öğütlüyor, merak ettim. Bu “hayalet yazar” her kimse, AKP’nin başına onu getirsinler, Bay Kemal bile oyunu verebilir, ben söylemiş olayım.

https://t24.com.tr/yazarlar/mehmet-y-yilmaz/yazdigini-yap-yaptigini-yapma,32379

Küba kendi ürettiği Covid-19 aşılarını 2 yaşına kadar çocuklara uygulamaya başladı. Küçük çocukların aşılanmasına pazartesi günü başlandığı açıklandı. Kendi ürettiği Covid-19 aşılarını kullanan Küba’da şu ana kadar halkın yarısı ilk dozu aşısını olurken üçte biri de ikinci doz aşısını yaptırdı.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/ilk-ulke-oldu-kuba-covid-19-asi-yasini-2ye-dusurdu-1866900

Mekânın cennet olması, ölmüşleri ilgilendiren bir söz gibi düşünülür. Bu yüzden dirilerin çoğunluğu mekânları cehennem haline getirme yarışı içindedir. Bizim mekânımız varılacak yerden önce, yürünecek yoldur, yoldaşlarımızla el ele. Dört duvar şart mı mekân için? En güzel mekânlar eylemle, direnişle, dostlukla, paylaşmakla oluşur.

https://www.birgun.net/haber/mekan-357798

[6-7 Eylül 1955 tarihinde devletin yüzkarası utanç günleriyle ilgili olarak Ulvi Oğuz yoldaş şu iletiyi gönderdi. Teşekkür ediyorum. –C.Ç.-] “Bu olayların arkasındaki amacın palazlanan Anadolu sermayesinin suyun başını tutmak ve ticaret merkezi İstanbul’daki gayrimüslim sermayeyi bir provokasyon ve devlet desteğiyle temizlemek olduğu da yazılsa. O tarihten sonra İstanbul’un en mutena semtlerine Anadolu’dan zengin göçlerini de ortaya serse…” Aynı konuda 1961 Mülkiye girişli sınıf arkadaşım Çelik Kurtoğlu ise şu iletiyi yolladı: “Benim hafızam [Hürriyet gazetesinin sahibi] Sedat Simavi’nin özellikle Kıbrıs konusunu ısrarla gündeme taşıdığını söyler, Hürriyet‘in sürekli olarak bu konuyu işlediğini hatırlarız. Bunun açıklamasına rastlamadım, o dönemleri basın sektöründe yaşayan bazı dostlarıma sordum, ikna edici yanıt alamadım. Bilgin var mı bu konuda?” İletisi için Çelik’e teşekkür ediyor, onun sorusunu bu konuda her türlü bilgiye sahip olan “kerim ve kahhar devlet baba”nın yetkililerine aktarıyor, Hürriyet gazetesinin arşivlerinde bu sorunun yanıtının ipuçlarının bulunabileceğini sanıyorum. -C.Ç.-]

https://www.haksozhaber.net/6-7-eylulde-devletin-muhtesem-orgutlenmesi-7252yy.htm

6-7 Eylül Olayları‘ndan sorumlu tutulan ve 7 Eylül 1955 tarihinde kapatılan Kıbrıs Türktür Derneği‘nin genel başkanı.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Hikmet_Bil

https://www.academia.edu/32562102/Turkeys_Cold_War

https://www.haberturk.com/gundem/haber/1081998-paralel-yapi-operasyonunda-20-kisi-serbest

Buzdolaplarını, büfeleri veya gardıropları pencerelerden sokağa atma görüntüleri, veya kumaş toplarının araçların tamponuna bağlanarak metrelerce sürüklendiği görüntüleri anımsadıkça, öfkenin ve nefretin çalma dürtüsüne ağır bastığını söylemek mümkün. Bu da bir kez daha toplum psikolojisi üzerine düşünmemizi gerektiriyor. ‘İnsanlık’ sözcüğüyle tanımlanabilecek tüm duygu ve davranışların bu denli kolay terk edilmesi siyaset bilimciler kadar, belki de daha fazla toplum psikolojisi üzerine çalışanların ilgi alanını oluşturmalı.

https://yeniyasamgazetesi2.com/toplum-psikolojisi-uzerine-sorular/

Nutkunda ABD Başkanı üç düşman gösterdi gibime geldi: “Terörizm”, Çin Halk Cumhuriyeti, Rusya Federasyonu. ÇHC böyle dolaylı tehditleri pek sevmez, not eder, bekler; “tehdit eden biraz daha yaklaşsın da görelim, boyunun ölçüsünü alalım” yöntemini uygular. Tayvan meselesi veya benzeri başka bir mesele üzerine bir kıvılcım çakarsa hakiki savaş patlayabilir.

https://yeniyasamgazetesi2.com/kazanilamayan-savaslarin-abonesi/

Şırnak’ın İdil ilçesine bağlı Turgut Özal Mahallesi’nde 3 Eylül’de evinin önünde bisiklet süren 7 yaşındaki Miraç Miroğlu, zırhlı aracın çarpması sonucu yaşamını yitirdi. Miraç’ın katledilmesiyle, bölge kentlerinde zırhlı araçlar son 13 yılda 20’si çocuk en az 40 kişinin ölümüne neden oldu.

https://yeniyasamgazetesi2.com/arac-yavas-gitseydi-cocugum-11-metre-firlamazdi/

[Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden dönem arkadaşım Fikret Başkaya yoldaş, “Terör, Terörist, Terörle Mücadele…” başlıklı yazısını iletti. Kendisine teşekkür ediyorum. -C.Ç.-] “Başlıca üç temel amacımız var: Nükleer silaha sahip olan istikrarsız Pakistan’ı kontrol altına almak; Orta Asya’dan geçecek Yeni İpek Yolu’nu (Belt and Road) engellemek Afganistan’da olmamızı gerektiriyor. Üçüncü olarak, orada 20 milyon Uygur var. Eğer CIA Çin’i istikrarsızlaştırmak üzere Uygurları kullanarak bir operasyon yapmak isterse, aynı Erdoğan’ın Esad’a karşı yaptığı gibi, Pekin rejimini, Uygurlar aracılığıyla, dışardan değil de içerden istikrarsızlaştırmak mümkün olabilir…”

https://yeniyasamgazetesi2.com/teror-terorist-terorle-mucadele/

https://independent.academia.edu/CAVLICULFAZ

https://en-gb.facebook.com/groups/DemBirDay/

 Evinde yapılan bir aramada polis duvarda duran Karl Marx portresini sorunca “Rahmetli Babam” diye cevaplamıştır. Yanından hiç ayırmadığı birkaç eşyası vardı: Çantası, tabancası, sefertası, tükürük hokkası ve bir de “Tan” gazetesi. Komünizm propagandası yapmaktan ikide bir gözaltına alınıyor ancak daha sorgulama aşamasında serbest bırakılıyordu.

https://issuu.com/iau66/docs/orhan_karaveli-sakall___celal

Hikâye inandığındır, hayat yaşadığın – Ah Asuman!

https://vimeo.com/266200650

http://platform24.org/yazarlar/4991/hik-ye-inandigindir–hayat-yasadigin

Days after her suicide, the FBI admitted that its agents had plotted to ruin her reputation as part of their counter-intelligence programme, Cointelpro, authorised by FBI founder, J Edgar Hoover himself. Jean Seberg’s crime, in Hoover’s eyes, was her involvement in political causes and her support of the Black Panther Party. In particular, they were suspicious of her close links with Black Power leader, Hakim Jamal.

https://www.independent.co.uk/arts-entertainment/films/features/kristen-stewart-new-movie-jean-seberg-suicide-fbi-venice-film-festival-2019-a9080366.html

https://www.youtube.com/watch?v=8QD3VK5fShM

https://www.nytimes.com/2021/09/06/movies/jean-paul-belmondo-dead.html

Attachments area

Preview YouTube video Breathless – Trailer

Breathless – Trailer

About Mehmet Tas

Check Also

Gündemden Bir Demet/Politika/M.Aydin

Fehim Taştekinftastekin@gazeteduvar.com.tr Tiyatro diyenler bu yazıyı okumasın! İran’ın saldırı koreografisini silahların yüzde kaçı hedefe ulaştı …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com