Köşelerden Bir Demet (348)- Cavlı Çulfaz

Bundan birkaç hafta önce, “Tiyatroya Adanmış Bir Yaşam: Genco” belgeselinin prömiyerinde büyük bir topluluk ayakta alkışladı ustayı. Çünkü Genco Erkal, Türkiye’ydi. Memleketin alacalı tarihi onun da tiyatro geçmişinin tarihiydi.

https://www.birgun.net/haber/genco-erkal-turkiye-dir-356495

Tiyatromuzun en güçlü maratoncusu, Güneşin Sofrasında…

https://www.hurriyet.com.tr/kitap-sanat/tiyatromuzun-en-guclu-maratoncusu-genco-erkal-41379436

Her ne kadar genç işsizliğinin ve yoksulluğun artması her geçen gün kendiliğinden bir hareketin objektif koşullarını biriktirse de güçlü bir toplumsal hareketin iktidarın yanında muhalefeti de alt üst edeceği açık. Toplumsal muhalefetin sönümlenmesinde, başta CHP olmak üzere muhalefetin, siyaseti ne zaman ve ne şekilde geleceği belli olmayan sandığa sıkıştırması ve iktidarın da kitlelerin sokağa çıkmasını istediğine dair yaygın kabul ana etken.

https://www.birgun.net/haber/muhalefet-ve-sosyal-medya-duzenlemesi-356611

Ancak gençlerin muhalefette de gördüğü şey, var olanı biraz olsun korumak, “eskiye dönmek” görüntüsü. Heyecan yaratacak bir “yeni” ortada yok. Doğa, laiklik, cinsiyet eşitliği, adalet gibi konularda var olanın eleştirisi dışında kafalarda bir şey şekillenmiyor. Belki buraya biraz kafa yormak gerekiyor. Laikliği kazanmak zorundayız. Bunu hem ülkemizin birliği hem emekçilerin çıkarları hem de gençlerimizin geleceği için yapmalıyız.

https://www.birgun.net/haber/laiklik-korumak-ve-kazanmak-356598

3 Aralık 1933 tarihli yangında Sultanahmet’teki adliye binasında kâğıt cinsinden bütün kitaplar ve belgeler yok oldu. Sözü edilen kitap ve belgelere Adliye Nezareti’nin kütüphanesi ve mahkeme kararıyla toplanan kitaplar da dahildi. Bu yangın, o tarihlerde gizli örgüt kurmaktan yargılanmak üzere Bursa Cezaevi’nde yatan Nâzım Hikmet’in de yüreğini yaktı. Çünkü Muallim Ahmet Halit Kütüphanesi tarafından bastırılan ve hükümetçe toplatılan ‘Gece Gelen Telgraf’ isimli kitabı da yananlar arasındaydı. Basılan 2.000 nüsha kitap, polis tarafından alınmış, adliye binasındaki depoya konulmuş, kilit altına alınmıştı.

https://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/dogan-hizlan/fidanlar-yeserir-ya-kitaplar-41868575

Sermayenin birikim motorunda ana piston finanstır, durdurulmaz şekilde. Ticaret buna göre yeniden (dünya çapında) örgütlenmiştir. Kapitalizm borçlandırarak işler: Şirketlerin yükümlülüklerine (hisseler, borçlar) finansal aracılar (bankalar, sigortalar, fonlar) sahiptir.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/oktar-turelin-buyuk-calismasi-1861262

Yolumun “Tahtalı Köy” sapağına döndüğünü biliyorum: Ölünce ağaçlar gibi ayakta ölmeli. Ölümcül hastalıkları yene yene 85 yaşına erişmiş bir fâni olarak hastalıklara ve hastalara saygı duyarım. “Ölümsüz Olmak” için çalışanlar dışında…

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/ozdemir-ince/bunama-1863858

https://independent.academia.edu/CAVLICULFAZ

https://en-gb.facebook.com/groups/DemBirDay/

 S.İ. Aralov yola çıkmadan önce Lenin Aralov’a şunları söyler: “Mustafa Kemal Paşa tabii ki sosyalist değildir. Ama görülüyor ki iyi bir teşkilâtçı. Kabiliyetli bir lider, milli burjuva ihtilâlini idare ediyor. İlerici, akıllı bir devlet adamı. Bizim sosyalist inkılâbımızın önemini anlamış olup, Sovyet Rusya’ya karşı olumlu davranıyor. O, istilâcılara karşı bir kurtuluş savaşı veriyor. Emperyalistlerin kibirini kıracağına, padişahı da yardakçılarıyla birlikte silip süpüreceğine inanıyorum. Halkın ona inandığını söylüyorlar. Ona, yani Türk halkına yardım etmemiz gerekiyor. İşte sizin işiniz budur. Türk hükümetine, Türk halkına saygı gösteriniz. Büyüklük taslamayınız. Onların işlerine karışmayınız.”

https://dergipark.org.tr/en/download/article-file/264832

https://tr.wikipedia.org/wiki/Taksim_Cumhuriyet_An%C4%B1t%C4%B1

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/d2/Cumhuriyet_Aniti.JPG

https://tr.wikipedia.org/wiki/Pietro_Canonica

Kul Himmet – “Gafil Gezme Şaşkın!”

https://www.youtube.com/watch?v=EHU68g4Je-I

Genco Erkal, Ruhi Su’yu  Anıyor…

https://www.dailymotion.com/video/x7wbzie

Düşürdün aşkın narına / Karıştırdın küle beni / Gönül sevdiğin arzular / Götürsünler yâre beni /  Ekin idim oldum harman / Savursunlar yele beni…

https://www.ruhisu.org.tr/ruhi-su-dostlar-korosu-44-yasinda/

Attachments area

Preview YouTube video Gafil Gezme Şaşkın | Ahura Ritim Topluluğu | 2019, Sazak Köyü

Gafil Gezme Şaşkın | Ahura Ritim Topluluğu | 2019, Sazak Köyü

About Mehmet Tas

Check Also

Gündemden Bir Demet/Politika/M.Aydin

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, yerel seçimlerde alınan sonuçlarla DEM Parti’nin yeniden belirleyici …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com