Köşelerden Bir Demet (332)-Cavlı Çulfaz

İstanbul Seçimleri’nin özellikle ikinci turunda açık farkla kazanılmasına yol açan etken Millet İttifakı’nın iki ana bileşeni ile HDP arasındaki örtülü işbirliğidir. (“İttifak” değil, “örtülü işbirliği”…) HDP, İttifak’ın ortak adayını “dışarıdan” destekledi ve sonuç alındı. Bu örtülü işbirliği önümüzdeki seçimin kaderini de belirleyecektir. Saray, Millet İttifakı’nın ana zafiyetini burada teşhis etti ve üzerine gitmektedir. HDP ve İyi Pati yönetimleri, Saray’ın tasarladığı tuzağa düşecek mi? Kritik soru budur.

https://www.birgun.net/haber/korkut-boratav-onumuzdeki-secimleri-degerlendirdi-sosyalistler-oncu-olmali-353413

HİTLER’İN ELİNİ SIKMAYI REDDEDEN 1936 BERLİN OLİMPİYATLARINDAKİ İLK TÜRK VE MÜSLÜMAN  KADIN SPORCU – Hâlet Çambel iki satıra sığmayacak bir hayatı taşıdı. Daily Telegraph’tan BBC’ye, Le Figaro’ya kadar onu olimpiyatlara katılan ilk Müslüman kadın sporcu olmasının yanında Hitler’i reddeden kadın olarak sayfalarına taşıyordu.

https://www.birgun.net/haber/biz-oncu-kadinlara-aliskiniz-bayim-353270

 HÂLET ÇAMBEL’İN YOL ARKADAŞI: TKP’Lİ BİR ŞAİR – Arkeolog Hâlet Çambel 70 yılını hayat yoldaşı Nail Çakırhan’la birlikte geçiriyor. Nail Çakırhan; TKP’nin ilk üyelerinden, Nâzım Hikmet’in ‘Hoş geldin’ şiirini kendisine ithaf ettiği yakın dostu, alaylı mimar, komünist şair.

https://haber.sol.org.tr/kultur-sanat/102-yasinda-bir-insanlik-halet-cambel-246239

Behice Boran “Kestirme Yol Yoktur ” dediğinde işçi ve emekçi sınıfların mücadelesinin uzun soluklu bir yürüyüş olduğunu açıkça ifade etmişti. Herbiri ayrı bir ders niteliğindeki mahkeme savunmalarından Yurt ve Dünya Dergisi’ne yazdığı küçük bülten ve makalelere kadar tüm çalışmaları Türkiye’nin bugününü anlamakiçin önemli ipuçları barındırmaktadır.

https://www.academia.edu/38200580/Behice_Boran_Geli%C5%9Fme_Sorunsal%C4%B1_Ba%C4%9Flam%C4%B1nda_Sosyalist_Paradigman%C4%B1n_Sosyolojik_Temsili_T%C3%BCrkiye_de_Geli%C5%9Fme_Kalk%C4%B1nma_Yaz%C4%B1n%C4%B1ndan_Bir_Se%C3%A7ki_2018_

“Filenin Sultanları aşağı”, “Filenin Sultanları yukarı”… Onlar ne sultan, ne de peri… Onlar kadın!.. Ülkemizde değil kadının varlığından, “kadın” kelimesinden bile ciddi anlamda rahatsızlık duyan azımsanmayacak bir kitle var.

https://www.evrensel.net/yazi/89179/sultan-ya-da-peri-degil-onlar-kadin

Öncelikle sığınmacı sorunun ve sığınmacılara yüklenen başta işsizlik olmak üzere yaşanan ekonomik sorunların kökeninde tercih edilen neoliberal politikaların ve emperyalist savaş politikalarının olduğunu unutmamak gerek. Sığınmacı politikalarına karşı çıkmak kölelik koşullarında yaşayan sığınmacılarla dayanışmaya engel olmamalı.

https://www.birgun.net/haber/siginmaci-sorunu-353400

‘Mülteciler ya da yabancılar’ diyerek bir genelleme yaptığımızda, zaten ırkçılık tuzağına düşüyoruz. Yani mülteciler-yabancı işçiler, bizim sırtımızda yük değil, biz onların sırtında küçük çaplı efendileriz.

https://www.gazeteduvar.com.tr/irkcilik-virusu-makale-1529871

Suriyeli göçmenlerle ilgili yalanlara karşı gerçekler – Bu videoda, 11 farklı kişi, televizyonlarda, gazetelerde ve sosyal medyada dolaşıma sokulan yalanları ele alıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=uqwXXg7B0UI

Ve bugün çalıştığım gazetenin genel yayın yönetmeninin korkunç ifşasıyla güne başladım.

Aykut Küçükkaya, Vakıf Başkanı Alev Coşkun’un  kendisine bazı gazete çalışanlarını sendikadan ayrılmaya ikna etmesi için baskı yaptığını ve bunu reddettiği için de istifaya zorladığını açıkladı. Tarihinde zaman zaman büyük çalkantılar, hatalar, sorunlar olsa da çok köklü değerleri bünyesinde barındıran ve ülkenin geleceğiyle ilgili endişe taşıyan; okuruna hâlâ bir vaha ihtimali vaat eden Cumhuriyet gazetesi kıymetlidir. Bu süreç boyunca sendikalı çalışanların yanında olacağımı ve eğer ifşa edilenler doğruysa vakıf yöneticilerinin ortak tavrını hem meslek etiği adına hem de kişisel etik anlayışım adına dikkatle izleyeceğimi buraya not etmek isterim.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/mine-sogut/patron-cildirdi-1856465

Sendikalı olmaktan asla vazgeçmedik. Özgür bir basının olmazsa olmazı olduğunun bilincindeydik. Bugün de öyleyiz. Sendikasız bir Cumhuriyet yaratılmasına izin vermeyeceğiz.  Çünkü biliyoruz, Cumhuriyet’in ilkeleri bunun üzerine kurulu.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/ozlem-yuzak/emegin-gucu-emegin-somurusu-1856477

Çin için başlı başına endişeye yol açan gelişme Taliban’ın Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi sınırındaki Badakhshan eyaletini ele geçirmesidir öncelikle. Bu Afganistan sınırındaki Wakhan koridorundan bir “terör gücü”nün yeniden canlanmak üzere olduğunu gösteriyor. Çünkü Afganistan’da Taliban’ın bazı birimlerinde Doğu Türkistan İslami Hareketi mensupları mevcut. Çin’i Afganistan’da son derece başat rollerde göreceğimiz de artık kesin gibi.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/cin-afganistan-iliskilerinde-onemli-degisikliklere-gidiliyor-1856470

[Doğan Özgüden yoldaş, alttaki yazıyı iletti. Kendisine teşekkür ediyorum. -C.Ç.-]  Barışseverler Derneği, 25 Temmuz 1950’de Türkiye’nin Kore Savaşı’na asker gönderme kararını protesto etmek amacıyla, TBMM Başkanlığı’na Başkan Behice Boran ve Genel Sekreter Adnan Cemgil’in imzasını taşıyan bir telgraf çekmiş, ayrıca görüşlerini de bir bildiri ile kamuoyuna açıklamıştı. Bu mahkûmiyetlerden bir süre sonra da, ünlü TKP tutuklamaları başlayacak, yine bir askeri mahkeme 17 Ekim 1954’te ülkenin 132 değerli aydınını komünist oldukları gerekçesiyle ağır hapis ve sürgün cezalarına mahkûm edecekti.

https://www.info-turk.be/ozguden-tugsavul-E.htm

https://twitter.com/gunlukarsiv/status/1023317047198052352

[İrvem Keskinoğlu yoldaş, Russia Today’de çıkan yazıyı iletti. Kendisine teşekkür ediyorum. -C.Ç.-] Chris Hedges: The return of the Taliban to power in Afghanistan will be one more signpost of the end of the American empire

https://www.rt.com/op-ed/530280-us-withdrawal-taliban-resurgence

 https://independent.academia.edu/CAVLICULFAZ

https://en-gb.facebook.com/groups/DemBirDay/

Attachments area

Preview YouTube video Suriyeli göçmenlerle ilgili yalanlara karşı gerçekler

Suriyeli göçmenlerle ilgili yalanlara karşı gerçekler

About Mehmet Tas

Check Also

Gündemden Bir Demet/Politika/M.Aydin

Fehim Taştekinftastekin@gazeteduvar.com.tr Tiyatro diyenler bu yazıyı okumasın! İran’ın saldırı koreografisini silahların yüzde kaçı hedefe ulaştı …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com