Köşelerden Bir Demet (327)-Cavlı çulfaz

Millet İttifakı HDP’den ne istiyor?

https://www.youtube.com/watch?v=_p79b9n-ozQ

Siz Bodrum’a gidip yerleşince “Kuzum, buranın havası yarıyor” diyorsunuz, gel gör ki Kürtler Bodrum’a hep ‘doluşuyor’ ve emekliler Ege’yi ‘tercih’ ederken Güneydoğu ahalisi aynı Ege’yi ‘istila’ ediyor ya, belki biraz böyle düşünmek gerek ‘yabancıyla’ uyum meselesini ve tercih edilen üslubu da. Avusturya’daki göçmen Türk’e ‘kara kafalı’ diyen Viyanalı’yı haklı olarak ırkçı buluyoruz da, o ırkçılık yalnızca onlara mahsus olmadığını kabullenmekte zorlanıyoruz. Kendi ırkçımızı çok sevip Alman ırkçısına tepki göstermek!

https://www.gazeteduvar.com.tr/allah-hicbir-insani-bu-zihniyet-ve-dile-muhtac-etmesin-makale-1529059

Siz… Hiç yer değiştirmediniz, sınırları gizlice geçmediniz, delik botlarla denizlere açılmadınız ama yine de kendi ülkenizde nicedir mültecisiniz. Köyleriniz tükendi, ormanlarınız yakıldı, nehirleriniz kirlendi, şehirleriniz yağmalandı, duygularınızla çok oynandı. Kâğıt üzerinde bu ülkenin vatandaşısınız ama değilmiş gibi yaşamaktasınız.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/mine-sogut/multecinin-evi-1854087

Mülkiye, Bahri Savcı ve ‘yaşam hakkı’ üzerine…  İnsan hakları alanında çalışan genç bir akademisyenin, örneğin Dworkin ve Rawls bilmesi şart, ancak Bahri Savcı adını hiç duymamış olma ihtimali var ki pek kabul edilebilir değil bu. Konuyu ele alma yöntemi, okuru soru sormaya ve tartışmaya sevk ediyor. Çok güzel, çalışkan ve dürüst insanlar, yalnızca temel eserler bırakıp yol göstermedi yaşamları boyunca, aynı zamanda bir gelenek inşa edip insan yetiştirdiler memlekete. Hatırlamak, hatırlatmak, değerlerini bilmek gerekir.

https://t24.com.tr/k24/yazi/mulkiye-bahri-savci-ve-yasam-hakki-uzerine,3290

Müstesna bir adam. Herkes özgündür. Fakat Aziz Nesin’in özgünlüğü ayrıca kendine özgüdür. Ben bir arının peteğinin her zerresini işlemesi gibi her saniyesini onun kadar özenle, çalışkanlıkla dolduran bir başka kişi tanımadım.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/unutamadigim-aziz-nesin-onunla-eylem-arkadasi-olmak-bir-ayricalikti-1852791

Böylece, 27 Mayıs’tan sonra üç yıl içinde üç darbe girişimi, Hükümetin ve Silahlı Kuvvetler komuta kademesinin dirayetli tutumu nedeniyle, hiçbir yurttaşın burnu kanamadan önlenmiş oldu. Muhalefetteyken talihsiz bir darbeyi önlemek konusunda yeterince etkili olamayan İsmet Paşa (İnönü), bu kez CHP-AP koalisyonunun başbakanı olarak üç darbe girişimini, hem de kimsenin burnu kanamadan önlemeyi başarmıştı.

https://artigercek.com/yazarlar/ertugrulgunay/darbeyi-onlemek

https://independent.academia.edu/CAVLICULFAZ

https://en-gb.facebook.com/groups/DemBirDay/

Hangi varyantıyla olursa olsun, Sol Kemalistlerin de içine işlemiş tam bir Komintern Marksizmi paradigmasıydı söz konusu olan. Ve illegal TKP’nin etrafındaki ideolojik nüfuz alanından başlayıp, CHP’nin azıcık soluna kadar uzanan çok geniş bir yelpazeye sirayet edebiliyor; bütün modernite, (Türkçülüğe karşı) anti-emperyalizm, cumhuriyet, laiklik, halkçılık, ilerleme, ulusal kalkınma özlemlerine bütünleyici bir çerçeve sunuyordu. Mustafa Suphi’ler ve Şefik Hüsnü’ler de bunun bir parçasıydı. Kadro’cular da (Vedat Nedim, Şevket Süreyya, Burhan Belge, İsmail Hüsrev Tökin). Nâzım Hikmet de. Yaşar Kemal, Orhan Kemal ve Kemal Tahir’ler de. Mavi Anadolucular da (Halikarnas Balıkçısı ve çevresi). Köy Enstitüleri ve köy romancıları da. Sabahattin ve Bedri Rahmi Eyüboğlu’lar da. D Grubu da. Aziz Nesin ve Sadun Aren’ler de. İlhan Selçuk ve Çetin Altan’lar da. Nail Çakırhan da. Çambeller, Boratavlar, Dinolar gibi büyük aydın aileleri de. Hepsi Türkiye toplumunun aynı sol-laik mahallesiydi. Mahallemdi.

https://serbestiyet.com/featured/faika-ablanin-ardindan-65429/

Buralarda, kendisinden yirmi küsur yıl genç olan Halim Spatar’la hafiften kesişir gibi oldu hayatı. İki yıl sonra Halim ağabey 1951’de Berlin’de yapılan Üçüncü Dünya Gençliği ve Öğrencileri Barış Festivali’ne katılacaktı. Uluslararası Komünist Hareket ile tek büyük, kitlesel tanışmasıydı. 23 yaşındaki bir gencin hiç unutmayacağı epik bir olaydı.

https://serbestiyet.com/featured/dmitri-sostakovic-ve-halim-spatar-65708/

Yıl 1995 – Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel konuşmasının sözlerinin İngilizce ve Fransızca çevirilerini beklerken…

https://www.youtube.com/watch?v=S_i5ExYZxUY

Ruhi Su: Kılıncını Vurdun Taşa, Taş Yarıldı Baştanbaşa…

https://www.youtube.com/watch?v=39SjiwAxrQg

Attachments area

Preview YouTube video Çetele Bölüm 2 | Millet İttifakı HDP’den ne istiyor?

Çetele Bölüm 2 | Millet İttifakı HDP’den ne istiyor?

Preview YouTube video Süleyman Demirel çevirinin tamamlanmasını beklerken – 1995

Süleyman Demirel çevirinin tamamlanmasını beklerken – 1995

Preview YouTube video Ruhi Su – Ankara’nın Taşına Bak

Ruhi Su – Ankara’nın Taşına Bak

About Mehmet Tas

Check Also

Gündemden Bir Demet/Politika/M.Aydin

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, yerel seçimlerde alınan sonuçlarla DEM Parti’nin yeniden belirleyici …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com