Köşelerden Bir Demet (305)-Cavlı Çulfaz

Savaş sürdükçe kendi ömrünü uzatıyor. Savaş uzadıkça, savaştan geçinen sektörler daha da yaygınlaşıp bir ahtapot misali hayatın her alanına sirayet ediyor. Türkiye’de en küçük yerleşim biriminden metropollere kadar hayatın hemen her alanında bu sektörün hükmü geçiyor. O dönemde Kürt illerinde, yer yer çeteleşmeye varan, merkezi olmayan birtakım oluşumlar gözlemledik.

https://www.gazeteduvar.com.tr/sirri-sureyya-onder-iktidar-gidecek-ama-gelecek-olan-da-kor-bicagiyla-bekliyor-makale-1525152

Bugün 12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü. Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) tarafından hazırlanan rapora göre dünya genelinde çocuk işçilerin sayısı 160 milyona yükseldi. DİSK Genel İş ise, Türkiye’de 1 milyondan fazla çocuk işçi bulunduğunu açıkladı.

https://www.birgun.net/haber/12-haziran-dunya-cocuk-isciligiyle-mucadele-gunu-turkiye-de-1-milyondan-fazla-cocuk-isci-var-348059

Bugüne değin faşizm hep devrimcilere, demokratlara, komünistlere ve Kürtlere vurdu. En azından Türkiye’de bu şekilde oldu, Mustafa Suphi’lerin boğulmasından başlayıp, Sabahattin Âli’ye, Ruhi Su’ya Nazım Hikmet’e, Orhan Kemal’e, Aziz Nesin’e, Kemal Tahir’e, Deniz Gezmiş’e, Mahir Çayan’a, İbrahim Kaypakkaya’ya, Erdal Eren’e, Doğan Öz’e, Kemal Türkler’e, Medet Serhat’a, Musa Anter ve onlarcasına yapılanlara baktığımızda fazla bişeyi tartışmaya gerek yoktur esasında.

https://artigercek.com/yazarlar/ahmetnesin/iktidar-ilk-kez-kendi-fasizmiyle-karsi-karsiya

En güzel şarkı henüz söylenmedi…  3 Haziran 1963’te, memlekete hasret gidişinin üzerinden 58 yıl geçti Nâzım Hikmet’in. Anadolu’da bir çınar ağacının dibinde dilerken sonsuzluk uykusunu oysa yaşıyor hâlâ, İstanbul’da bir Ceviz Ağacı’nın içinde

https://t24.com.tr/yazarlar/omer-sercan/en-guzel-sarki-henuz-soylenmedi,31287

Gezi’de Çarşı Grubu’nun takındığı tavra karşı bitmeyen iktidar öfkesinin altında yatan biraz da bu değil midir? İzmir United atkıları, hâkim zıtlıkların halk tarafından askıya alınmasının işareti olmamış mıdır? Bunlar yönetenlerce sertlikle bastırılmaya çalışılmamış mıdır?  Böylece futbol, güç ilişkilerinde tuttuğu yer bakımından bir anda tersine işlev kazanır. Demek ki her konuya böyle yaklaşmak; akışa teslim olmadan, akışın parçası olan süreçlerden kaçmadan, o süreçleri toplumsal ve demokratik yönden ele almak, “karşı hegemonya”nın parçası haline getirmek, futbolu da içindeki kirli güç ilişkilerinden temizlemeye çalışarak sahiplenmek mümkündür. Siyasetlerin kitlelerle bağ kurmak adına “kültürel hegemonya” sahasından öğrenebilecekleri bu gibi çok yöntem var.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/deniz-yildirim/polisiye-futbol-1843739

 LATİN AMERİKA’DA YENİ SOL DALGA – Kolombiya’da Duque rejimine karşı isyan devam ediyor. Şili’de bir ölçüde Castillo’nun da örnek aldığı kurucu meclis modeli başarıya ulaştı. Brezilya’da Lula’nın önündeki engeller kaldırıldı, seçimlere katılması ve başarılı olması bekleniyor.

https://www.birgun.net/haber/peru-da-sol-zamani-348175

‘İnsanlık tarihi’ derken kast edilen ‘insan’, ‘erkek’tir. Kadınları hiç yazmaz. Tarihi ‘kazananlar’ yazar denilir; kazananlar, ‘erk’ sahipleri ve ‘kahramanlar’ ise hep erkektir. 1970 yılında bir grup Fransız kadın, Amerika’daki Eşitlik İçin Kadın Grevine desteklerini göstermek amacı ile Meçhul Asker Anıtına bir çelenk bırakır ve bir pankart açarlar: “Meçhul Asker’den de meçhulü var: Karısı”

https://www.birgun.net/haber/gelin-hanim-evden-kacan-kiz-tripleri-ve-nene-hatun-348177

Spikerler birbirinden facia. Maç sırasında nedir o “saçma sapan milliyetçilik”, nedir o oyunla ilgisi olmayan “saçma sapan abartılı ifadeler”, nedir o “sanki oyuncularımız duyacakmış gibi, oyuncuları gaza getirmeye çabalayan nitelemeler, tribüne oynamalar…” Dizileri taklit etmeyi bırak da, gördüğünü anlat!.. Uçmadan yorumla!.. Rezil olma!..

https://t24.com.tr/yazarlar/yalcin-dogan/uyanis-dirilis-kurulus-payitaht-sanki-italya-macinda,31390

“Her Türk asker” doğmasa da, bir kısmı profesör, ressam, mimar, şair filan olsa? Beline kılıç takılmış sünnet çocuğu psikolojisinden çıkıp çağın gerçekliğiyle yüzleşsek… Maçı, mehter kıyafeti giydirilmiş oyuncuların değil, sabırla, emekle, iyi hazırlanmış bir takımın kazandığı hakikatini kabullensek?  Savaş boyaları sürünmeden, Mehmetçik rolüne bürünmeden, keyifle bir maç seyretsek iyi olmaz mı?

https://artigercek.com/haberler/maca-mi-savasa-mi

Yaşamının son yıllarında -gül yetiştiriciliğinin yanı sıra- insan hakları komitesinin başkanlığını yapıyor ve hükümet yetkililerine, ordudaki generallere, mafya liderlerine durmadan yazarak işkenceleri, işlenen cinayetleri isimler vererek eleştirmekten geri durmuyor. Ölümden sonra hayata değil, ölümden önce yaşama ve bu yaşam hakkına yoksulların da sahip olduğunu söylediği için kilise tarafından da pek sevilmiyor haliyle.

https://www.birgun.net/haber/olu-bir-adamin-cebindeki-siir-348204

Siyasal kültür kavramı 1960’larda tartışılmaya başlıyor. Bu alandaki ilk çalışma da Gabriel Almond ve Sidney Verba’nın “The Civic Culture” araştırması.  Katılımcı siyasal kültür modern olandır ve istikrarlı demokrasinin “sine qua non”ı yani olmazsa olmaz koşuludur. Değiştireceğiz diyeceğiz. Tek bir skandalı normalleştirmeyeceğiz, Vatan Millet Sakarya edebiyatını yemiyoruz işte, yemeyeceğiz diyeceğiz. “Muhalefet yapsın” değil, asıl muhalefet biziz, ne istiyorsak öyle olacak, güç biziz.

https://www.evrensel.net/yazi/88902/yangin-var-kullerimizden-dogalim-mi

https://independent.academia.edu/CAVLICULFAZ

Sennur Sezer Emek-Direniş Şiir ve Öykü Ödülleri’nin altıncısı düzenlendi bu yıl. Altı yıldan beri senin adına şiir ve öykü ödülleri veriyor DİSK Gıda İş Sendikası ve Manos Kitap.  “Yeni e” dergisinin Mayıs-Haziran basımında senden iki masal yayımladık…

https://www.evrensel.net/yazi/88905/sennura-durum-mektubu

Özetle, Evrensel’i desteklemek için çok ama çok neden var. Hatta, çocuklar kadar çok neden var. çünkü Evrensel çocukları ciddiye alıyor. Rejime inat, haydi dayanışmaya!

https://www.evrensel.net/yazi/88901/evrenseli-desteklemek-icin-cok-neden-var

About admin

Check Also

Gündemden Bir Demet/Politika/M.Aydin

Fehim Taştekinftastekin@gazeteduvar.com.tr Tiyatro diyenler bu yazıyı okumasın! İran’ın saldırı koreografisini silahların yüzde kaçı hedefe ulaştı …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com