Köşelerden Bir Demet (301)-Cavlı Çulfaz

Sürdürülebilir haysiyetsizlikten öyle toplum falan çökmez, devlet de yıkılmaz. Sadece güçlünün daha güçlü olduğu zayıfın daha da zayıflatıldığı, zenginin daha zengin, yoksulun daha da yoksul olduğu bir yağma-ganimet rejimine geçilmiş olur. Muhalefet partileri öne çıkmaz da halkın isyan etmesini beklerse ya da birbirlerini kırıp çökerler, halk da bunlara oy vermez derse, haysiyetsizliğe ortak olmuş olurlar.

https://www.birgun.net/haber/surdurulebilir-haysiyetsizlik-347456

Hele bir de son videosunda “Hiçbir hırsızlığın yapılamadığı bir toplumsal düzen sunacağım size” demez mi! Temiz bir toplum…Temiz bir siyaset… Tüm yolsuzlukları, vurgunları dillendirecek etkin bir muhalefet… Hadi ne duruyorsunuz!

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/orhan-bursali/fosseptik-cukuru-1842358

Birkaç kitabı aynı zamanda okumayı tercih ediyorum yıllardır. Her birinden bölüm bölüm okuyup üçünü, dördünü birlikte bitiriyorum genelde. Yine öyle yaptım. Burak Eldem’in Tavuskuşu Güncesi’ni, Philip Kerr’in Zagrebli Kadın adlı polisiyesi ile Knut Hamsun’un Açlık’ını aynı zamanda okumaya başladım.

https://www.gazeteduvar.com.tr/direnmek-yasamaktir-haber-1524603

Buraya kadarki bölümü gece yazıp, yazıyı bağlamak için Sedat Peker’in son videosunu bekledim. İlginç bir şekilde denk geldi. O da, Vedat Türkali’nin en çok okunan romanı, ‘Bir Gün Tek Başına’ya gönderme yapıyor.

https://www.evrensel.net/yazi/88869/anlatilan-senin-hikayen

İlk iki taşeronluk gibi bu taşeronluğun hedefi de ham hayaldir; zira Asya çağı başladı, yeni bir dünya kuruluyor ve ayağı doğuda kafası batıda olanların tarihin akışını değiştirme şansı sıfırdır!

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/mehmet-ali-guller/seta-abdden-taseronluk-talep-ediyor-1842366

Kapitalist âlemin insanlarına Çin Komünist Partisi gibi ‘şeytanlaştırılacak’ bir sunum da varken, tek yapılması gereken şüpheleri canlı tutmak. Kıssadan hisse… İnsanlığın başına ne belâ geliyorsa, hâfızasızlıktan. Tersinden ‘dünya hâfızası olanların acı içinde yaşadığı yer’ desek belki yeridir.

https://www.birgun.net/haber/vuhan-ve-bilinmeyen-bilinmeyenler-347451

Aydemir Çimen işkence tezgâhlarından geçen, acılarla yüzleşen biri olduğundan bunları anlatırken eğreti durmuyor kaleminde. Dahası sözcüklerin alazı vuruyor okurun yüzüne gözüne. Çünkü bu tezgâhları kuranların, acımasız işkenceleri uygulayanların uzantıları hâlâ insan kılığında aramızda.

https://www.birgun.net/haber/agir-cagri-mektubu-347472

Eğer toplum devletine güvenmiyorsa, ondan yalnızca “korkar!” Eğer toplum devletine güvenmiyorsa, koyduğu kurallara uygun davranmış gibi yapıp onlara uymaz! Kısacası eğer devlet demokratik bir devlet değilse, o devletin bakanına değil, o bakana meydan okuyan “organize suç örgütü liderine” inanır.

https://yeniyasamgazetesi2.com/halk-pekere-neden-inaniyor/

Çünkü “Bekâr Sokak” dediğinizde, o sokağın “bekâr” olduğu gibi bir anlam çıkar. Oysa “Bekâr” sözcüğü burada sokağın nitemi değil, adıdır. Dolayısıyla doğru yazım, “Bekâr Sokağı” olmalıdır.

https://www.birgun.net/haber/sokak-adlarinda-yazim-yanlislari-347453

https://en-gb.facebook.com/groups/DemBirDay/

[İrvem Keskinoğlu yoldaş, Nâzım Hikmet’in “Mürteci kime derler?” konulu bir radyo konuşmasını hatırlattı. Kendisine teşekkür ediyorum. -C.Ç-]

https://www.youtube.com/watch?v=H0Rmw1DY3s0

[1961 Mülkiye girişli sınıf arkadaşım Şefik Onat, Devlet Opera ve Balesi’nin son durumuyla ilgili epeyce argo deyişlerle bezeli alttaki bağlantıyı yolladı. Şefik’e teşekkür ederken, ben de internet üzerinden konuyla ilgili birkaç bağlantı daha ekleme gereğini duydum. -C.Ç.-]

https://haber.sol.org.tr/haber/sarayda-gazelhan-dobda-karahan-305682

https://www.sanattanyansimalar.com/murat-karahan-bu-yaz-gene-arena-di-verona-da/5975/

https://haber.sol.org.tr/kultur-sanat/iste-basinin-hali-saray-sozcusu-yaziyi-begenmeyince-gazeteciyi-isten-cikardilar-253432

https://twitter.com/melisgonenc?lang=en

https://www.birgun.net/haber/ibrahim-kalin-rahatsiz-oldu-star-gazetecisini-kovdu-241335

https://haber.sol.org.tr/turkiye/3-bolum-devlet-opera-ve-balesi-ve-iki-genel-mudur-271273

https://haber.sol.org.tr/kultur-sanat/melis-gonenc-pekinel-sansurunu-sola-degerlendirdi-karabatak-yoldasliginin-canli-kaniti

“Bıkmışım ölümlerden, ölmeyin benden önce.”
https://core.ac.uk/download/pdf/80955691.pdf

Yalnız kitaplarla da kalmıyorduk, filmlerden de çok yararlandık. Özellikle o zamanın İtalyan Yeni Gerçekçiliği akımına ait filmler bizi çok etkiledi. Mesela Vittorio De Sica’nın, Michelangelo Antonioni’nin, Federico Fellini’nin filmleri. Fellini’nin Sonsuz Sokaklar filmini, Onat Kutlar, Ülkü Tamer, Kemal Özer ve ben üç kere gittik seyrettik. Hele beni etkileyen bir film var, onu söylemeden geçmeyeceğim, Milano Mucizesi, De Sica’nın bir filmi. Benim başucu kitabım pek olmuyor ama vaktiyle 50 kuşağı olarak bizim başucu kitabımız, Rilke’nin Malte Laurids Brigge’nin Notları’ydı.

http://yenie.net/c-hakki-zaric-kenar-mahallede-bir-onur-yazari/

Professor Peter Nolan said that what he called the “World Uyghur Association” is “highly organised, is very active and extremely well-represented in the global media” and is indirectly funded by the US Congress, via the National Endowment for Democracy (NED).

https://www.opendemocracy.net/en/dark-money-investigations/cambridge-professor-role-funded-by-china-cautioned-uyghur-debate-peter-nolan/

https://independent.academia.edu/CAVLICULFAZ

Attachments area

Preview YouTube video Nazım Hikmet 1954 Budapeşte Radyosu

Nazım Hikmet 1954 Budapeşte Radyosu

About Mehmet Tas

Check Also

GÜNDEMDEN BİR DEMET (9)-Admin

Talanın fotoromanı: Erdoğan’ın dünürüne yasa işlemedi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kardeşi Mustafa Erdoğan’ın dünürüne özel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com