Köşelerden Bir Demet (298)-Cavlı Çulfaz

“Umutsuzluk yasak”tır onun kitabında. “Umutsuzluğa düşmek devrimciye yasaktır. Çünkü devrimcinin kendisi, insanlığın yarını ve umududur. Bir kural, bir ilkedir bu. Namussuzluğun, alçaklığın egemen olmadığı, soylu, güzel ve onurlu bir dünya, bu temel ilke üzerinde kurulur.”

https://www.birgun.net/haber/anlatabilmek-seni-347033

Küresel adaletsizliği aşmak, sosyal adalete ulaşmak için felsefe söyleşilerinden birinden Jeremy Corbyn’in sözleriyle bitirelim: “Gücünüz olmadan, umudunuz olmadan yaşamak zorunda değilsiniz. İşler değişebilir ve değişecektir.”

https://www.birgun.net/haber/aydinliga-tutunmali-347003

Ben oldum bittim, AKP Reisi’nin cuma namazı çıkışında söylediklerine dikkat kesilirim. Çünkü namaz çıkışı AKP Reisi’ni çevreleyen gazeteciler soru sorar ve Reis de onları cevaplar. Eh, cami kapısında “prompter” olamayacağından cevaplarken de sık sık gaf yapar, çam devirir.

https://t24.com.tr/yazarlar/aydin-engin/reis-yine-promptersiz-konusunca,31247

Pandemi döneminde öne çıkan mesleklerden biri oldu motokuryelik. Tüm Anadolu Motosikletli Kuryeler Federasyonu Başkanı Çağdaş Yavuz, 9 Mart 2020’den 27 Mayıs 2021 tarihine kadar toplam 222 kuryenin yaşamını yitirdiğini belirtiyor.

https://www.evrensel.net/haber/434376/issizligin-mecbur-biraktigi-meslek-motokuryelik

Kalan Müzik’in sahibi Hasan Saltık, 57 yaşında hayatını kaybetti. Hasan Saltık, amca oğlu Rahmi Saltık’un plak şirketinde dört yıl çalıştıktan sonra 1992 yılında Kalan Müzik’i kurmuştu. Saltık, unutulmaya yüz tutmuş arşivlik kayıtlarını elinde bulunduran koleksiyonerlerden ve eski müzisyen ailelerinden derlediği etnomüzikolojik çalışmalar için de önem taşıyan eserleri “Kalan Müzik” etiketi altında yayınladı.

https://www.birgun.net/haber/hasan-saltik-hayatini-kaybetti-346992

The building occupies the site of the 1902–1903 home of Lenin, which he occupied while in exile editing the Russian socialist newspaper Iskra (Spark). In honour of the Soviet leader, the building was initially planned to be named “Lenin Court”. In addition the building was to incorporate Lubetkin’s memorial to Lenin, which had been located on the site of Holford Square since 1942.

https://en.wikipedia.org/wiki/Bevin_Court

Letter in today’s the Guardian – Frank Judd Obituary – In May 1973, Frank Judd made a late-night speech in the Commons deploring military intervention in the Turkish constitution and the country’s political life, with organisations banned, mass imprisonment, torture and censorship. Only a minister and a handful of MPs were in the chamber, and in the visitors’ gallery there was just a Turkish embassy official and me, a postgraduate politics student from the London School of Economics. I was deeply grateful to Judd for his solidarity on behalf of all who defend democracy in Turkey.

https://www.theguardian.com/world/2021/jun/02/letter-frank-judd-obituary

Letter to the Morning Star – FAREWELL, COMRADE KHAVARI – Page 34

https://morningstaronline.co.uk/sites/default/files/M_Star__010521.pdf

https://independent.academia.edu/CAVLICULFAZ

Bu buluşma, Kuruçeşme’de bulunan Mülkiyeliler Birliği salonlarında gerçekleşti. Katılanlar arasında baştan beri kendisine destek veren TİP’in efsanevi başkanlarından teyze oğlu Mehmet Ali Aybar, 12 Eylül döneminde kapatılan, yıllarca cezaevinde tutulan ve daha sonra beraat eden Barış Derneği Başkanı Mahmut Dikerdem, Nâzım Hikmet’in Bahriye Mektebi’nden arkadaşı Seyfi Kipmen, insan hakları savunucuları Emil Galip Sandalcı, Mahmut Tâli Öngören, Sendikacı Kemal Sülker, Prof. Aydın Aybay, Nâzım Hikmet’in yoldaşı Nail Çakırhan ve ilk kadın arkeologlarımızdan Hâlet Çambel ve Moris Gabbay da vardı.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/ozgurlugun-ve-umudun-sairi-1841317

“Nal sesleri sönüyor perde perde,  atlılar kayboluyor güneşin battığı yerde!” – Bugün 3 Haziran: Nâzım Hikmet ile birlikte Haig ve Anjel Açıkgöz’ü, Jak ve Vartan İhmalyan kardeşleri de sevgiyle anıyoruz.

 https://t24.com.tr/yazarlar/m-melih-gunes/anjel-acikgoz-suyun-savki,17723

Nadi Öztüfekçi yoldaşımızın anısına…

https://demokrasibirlikdayanisma.com/2021/06/01/nadi-oztufekci-yoldasimizin-anisina-admin/

About admin

Check Also

GÜNDEMDEN BİR DEMET (9)-Admin

Talanın fotoromanı: Erdoğan’ın dünürüne yasa işlemedi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kardeşi Mustafa Erdoğan’ın dünürüne özel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com