Köşelerden Bir Demet (295)-Cavlı Çulfaz

Bir panelde konuşmacılardık. Muammer Aksoy ailesi adına oğlu Işık Aksoy, Musa Anter ailesi adına Dicle Anter, Turan Dursun ailesi adına Abit Dursun, Uğur Mumcu ailesi adına Beyhan Mumcu… Ben de babamla ilgili olarak konuşmacıyım. Yanıbaşıma İlkay Hanım oturdu. İlkay Adalı… Kutlu Adalı’nın eşi. Şimdi aklımla kalbim arasında gidip gelirken, bunca yaşadıklarımız ortadayken, sığlaştık, tüketildik, azaldık. Önceki gün bir TV programında dört gazeteci, üç saat boyunca Uğur Mumcu’nun adını yalnızca bir kere geçirirken Doğan Öz’ü neden öldürdüklerini bir kere daha anladım mesela. Bir savcı aranıyor, deniliyor. Oysa bu işlere bakacak savcı mezarda yatıyor!

https://www.birgun.net/haber/zalimi-yeniden-kesfeden-mazlum-346154

Demokrasi Konferansı: Ekmek, Özgürlük, Adalet. Hak talebinde bulunan ve mücadele içinde olan bütün toplumsal kesimlerin talepleri arasında bağlantı kurarak, bu taleplerin ekmek, özgürlük ve adalet başlıklarında ortaklaşması ve birlikte hareket etmesine zemin sağlayacak bir Demokrasi Konferansı’nın toplanmasına ihtiyaç var.

https://demokrasikonferansi.org/

Çünkü artık devlet nerede biter, mafya nerede başlar sorusunun önemi kalmamıştır. Vatandaşa ders vermeyi amaçlayan şiddet hareketi devletin onayını aldıktan sonra, vatandaş için mafya, devlet ayrımı mı kalmıştır ki bunların ilişkilerinin niteliğinin bir önemi olsun!

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/ali-sirmen/devletine-karsi-mesru-mudafaa-1839767

Çok Partili Düzen’in ilk darbesi, Demokrat Parti tarafından Tahkikat Encümeni Kanunu ile yapılmıştı.

Bu kanunun maddelerine yakından baktığınızda, ülkedeki bütün askeri ve sivil yargının, savcı ve yargıç yetkilerinin 15 milletvekiline verildiğini, yani, kuvvetler ayrılığının yerle bir edildiğini göreceksiniz.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/emre-kongar/iki-27-mayis-1839760

Bülent Ecevit, “bir şeyler olacak yarın” diyordu: pek o kadar göremesek de uzağı, kuşların uçuşundan belli, birşeyler olacak yarın, öbürgünden önemsiz bugünden önemli.

https://www.youtube.com/watch?v=inM1VA_j3Iw

https://www.youtube.com/watch?v=wYXW6pzFYPU

https://www.youtube.com/watch?v=1fuyCApKruc

Mülkiye, Tıbbiye, Harbiye=Cebeci – Bir devleti, toplumu ayakta tuttuğu düşünülen sacayağının, Mülkiye, Tıbbiye ve Harbiye’nin karakterini belirlediği Cebeci, toplum mühendisliğinde önemli konumlar işgal eden nice bilim insanı, sanatçı, siyasetçi, bürokrat, diplomat yetiştirdi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/mulkiye-tibbiye-harbiyecebeci-makale-1523519

Turgay Fişekçi’nin sözlerini yazdığı, “Gözyaşlarım akıp boğmadan bu şehri, işte yine gidiyorum…” diye başlayan şarkısı dilimizden düşmezdi Yeni Türkü’nün. Son dönemde çeşitli yollar ve suçlamalarla duvarın dışına atıldık bazılarımız. O barışçıl, dayanışmacı ve şenlikli kampüs havası, o Ankara taşından mamul duvar bizimle birlikte dışarı süzülürken, yine Yeni Türkü’nün Can Yücel’in şiirinden damıttığı bir şarkısı eşlik ediyordu bize:

https://www.gazeteduvar.com.tr/yazarlar/2017/03/31/okulumun-duvari-sana-kaliyor

https://en-gb.facebook.com/groups/DemBirDay/

[Londra’daki Açık Gazete’nin yöneticisi Faruk Eskioğlu’nun düzenlediği Göç Hikâyeleri’nin Onuncu Bölümü… Bu bölümde Hasan Çapçı yoldaşım Londra’da 1974 yılındaki efsanevi Wimpy restoranlar zinciri grevini anlatıyor. Daha sonra Cahit Baylav yoldaşım İngiltere’deki mücadele yıllarını özetliyor. Hem sevgili Hasan Çapçı’nın, hem de Cahit Baylav’ın yarım yüzyıl ötesinden kulaklarını çınlaıyorum. -C.Ç.-]

https://www.youtube.com/watch?v=IGkkm2dQlzc

https://independent.academia.edu/CAVLICULFAZ

Attachments area

Preview YouTube video Karaoğlan – Kendi Sesinden Şiirleri (Bülent Ecevit)

Karaoğlan – Kendi Sesinden Şiirleri (Bülent Ecevit)

Preview YouTube video YARIN (BİR ŞEYLER OLACAK YARIN)

YARIN (BİR ŞEYLER OLACAK YARIN)

Preview YouTube video ECEVİT’İN KENDİ SESİYLE DOSTLARINA VEDASI

ECEVİT’İN KENDİ SESİYLE DOSTLARINA VEDASI

Preview YouTube video Emek Dünyası – Bölüm 10

Emek Dünyası – Bölüm 10

About admin

Check Also

Gündemden Bir Demet/Politika/M.Aydin

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, yerel seçimlerde alınan sonuçlarla DEM Parti’nin yeniden belirleyici …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com