Köşelerden Bir Demet (282)-Cavlı Çulfaz

Bakan Âdil Karaismailoğlu, İşkencedere Vâdisi’nde yurttaşların tepkisi ile karşılaştı. Karaismailoğlu, tepkiler üzerine alanı terk ederken yurttaşlar, “Direne direne kazanacağız”, “Dereler özgürdür, özgür akacak” sloganları attılar.

https://twitter.com/ankahabera/status/1391819852030038028

Ne oldu da iş bu noktaya geldi? İki önemli nokta var bu konuda, birincisi MHP’ye bağlı Ülkü Ocakları, diğeri de Sovyetler Birliği ve komünizme karşı kurulan dünyadaki Gladyo, yani bizdeki derin devlet ya da Özel Harp Dairesi, Komünizmle Mücadele Derneği, adına ne derseniz deyin.

https://artigercek.com/yazarlar/ahmetnesin/iktidara-mafyavari-baskan-gelince-mafya-rahatladi

Sizi o daireye bağlayan zincirleri kırıp dışına çıkmazsanız… Bir ömür siz de içinde debelenir gidersiniz. Yarım asırdır kendisi ya da yakınları kirli işlere bulaşmış insanların çoğunlukla iktidarda olduğu bir ülkede yaşamıyor musunuz? Cezaevindeki mafya babalarıyla iktidardakilerin flörtleri gözünüzün önünde gerçekleşmedi mi? Ve susmuyor musunuz? Katlanmıyor musunuz? Hatta kendi küçük işleriniz için siz bile bu boşluklardan faydalanmıyor musunuz?

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/mine-sogut/devlet-mafya-ve-siyaset-ucgeni-degil-dairesi-1835548

ABD’de emekli general ve amirallerden oluşan 124 kişilik bir grup, Biden yönetimi altında ABD’nin ‘sosyalizm ve Marksizme doğru radikal bir dönüş yaptığını’ ileri sürdü. Generaller, “Çin, ABD için en büyük dış tehdittir, Çin’in dünya hakimiyeti hedeflerini engellemek ve ABD’nin çıkarlarını korumak için daha fazla yaptırım ve kısıtlama uygulamalıyız” dediler.

https://www.gazeteduvar.com.tr/abdde-emekli-generallerden-bidena-karsi-mektup-haber-1522131

Saatler ilerliyor, durum değişmiyor, gelen giden yok. Sonunda görevliler, çevredeki çocukları çağırıyor, parmaklarımızı ıstampayla ıslatıp, listeye rastgele basıp CHP’nin oy pusulalarını sandığa atıyoruz. Zaten, başka tür bir oy pusulası da yok ortada. Önce bir iki parmak derken bütün parmaklarımız ıstampa mürekkebine bulanıyor. Bu oyun çok hoşumuza gidiyor. Sonuç: Bir tek bile fire yok, sandıktan silme CHP oyları çıkıyor!

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/olaylar-ve-gorusler/yuksek-secim-kurulunun-tarihsel-sorumlulugu-prof-dr-rona-aybay-1835553

Özetle etnik temizleme politika ve pratikleriyle birlikte yetimlik de kurumsallaşmıştır.  Özellikle 1910-1920 yılları arasında Ermeni Yetimhanelerinin sayısında adeta patlama yaşanmıştır. Farklı bölgelerde tasfiye edilme politikalarına muhatap olan Ermeni toplumunun İstanbul’a ulaşabilen çocukları yetimhanelere yerleştirilmişlerdir. Kumkapı, Yedikule, Surp Pırgıç, Ortaköy, Boyacıköy, Kalfayan, Karagözyan, Nişantaşı, Beşiktaş, Arnavutköy, Hasköy, Kadıköy, Üsküdar, Gedikpaşa, Narlıkapı yetimhaneleri onlardan bazılarıdır.

https://www.birgun.net/haber/sehirler-ve-yetimhaneleri-344411

1980’lerden sonra Çin’de her aileye bir çocuk kısıtlaması getirildi. Uygurlar bundan ayrı tutuldu. Bugün Türkiye’de Çin için kötü şeyler anlatanlar bile 3-4 kardeş olduklarını söylüyorlar. Sincan’da büyük şehirler Urumçi, Kaşgar’da tüm tabelalar iki dille, Mandarin Çincesi ve Uygurcadır. Çin’de üniversiteye giriş sınavları da 5 dilde yapılır. Sincan’da sınavlar Uygurcadır.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/mustafa-balbay/cin-buyukelciligi-ile-asi-ve-uygurlar-uzerine-1835549

Zira insan bir yakınının ölüm haberini aldığında donup kalır. Artık onun için yapacağı hiçbir şey kalmamıştır. Kimi önce isyan eder, kimi dine sığınıp öbür dünya için ruhuna dualar yollar. Yaşı ilerleyenler kendi sırasının da yaklaştığını bilir. Yaşar Kemal’in dediği gibi “O iyi insanlar, o güzel atlara binip çekip gittiler.” Bugünlerde kendimizi acılar karşısında sağlam tutmak için yine sanata sığınabiliriz.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/evin-ilyasoglu/o-guzel-atlara-binip-cekip-gittiler-1835517

[SBF’den dönem arkadaşım, 1980 askeri darbesine kadar Ortadoğu Teknik Üniversitesi  öğretim üyesi, değerli iktisatçı Güntaç Özler kalp krizi sonucu birdenbire yaşamını yitirdi. Eşi Serim’e, kardeşleri Nurtaç ile Nilüfer’e başsağlığı diliyorum. -C.Ç.-] Türkiye’de gelir dağılımı bozuktu. Bunu kimse reddedemiyordu. Nitekim Zirve’de tebliğ sunan Doç. Güntaç Özler, kendine özgü sakin uslûbuyla: “Eskiden” dedi. “Solcular konuşurdu Türkiye’de gelir dağılımı eşitsizliğini, şimdi herkes konuşuyor.”

https://m.bianet.org/bianet/print/1930-tek-esitlik-alani-yoksulluk

[1961 Mülkiye girişli sınıf arkadaşım Günel Başer, yine 1961 Mülkiye’den arkadaşım Metin Münir’in yazısını yolladı. Günel’e teşekkür ediyorum. -C.Ç.-] Doğa bütün canlılara, bazılarına kısa, bazılarına uzun olmak üzere ömür dağıttı ama kendi dahil hiçbirine ölümsüzlük bağışlamadı.
https://www.diyaloggazetesi.com/gobeklenme-korkusu-yasayan-maratoncu-makale,10147.html
https://www.diyaloggazetesi.com/gobeklenme-korkusu-yasayan-maratoncu-makale,10147.html

https://independent.academia.edu/CAVLICULFAZ

Futbol sadece futbol değildir. Alex Ferguson: ‘If I don’t get mental toughness in my players, I’ll never make it as a manager.’ That was at the forefront of all my methods of management – to make sure players could cope with the strains and challenges of being a top footballer. I’ve always tried to endow them with that talent of being mentally tough.

https://www.theguardian.com/football/2021/may/10/alex-ferguson-jason-ferguson-interview-manchester-united-aberdeen-donald-mcrae?CMP=Share_iOSApp_Other

About Mehmet Tas

Check Also

Gündemden Bir Demet/Mustafa Aydin

GÜNDEM TİP TİP, Gökhan Zan’ın adaylığını geri çekti: ‘Haysiyetimizde, ilkelerimizde inat edeceğiz’ Parti Meclisi imzasıyla yayımlanan …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com