Köşelerden Bir Demet (278)-Cavlı Çulfaz

Neden bazı ülkelerde bir ittifak şemsiyesi altında, asgari müştereklerde buluşabilen sol, Türkiye’de bunu yapamıyor? Neden en geniş ortak paydada uzlaşmak yerine, en küçük detayda ayrışma yoluna gidiyor.

https://artigercek.com/haberler/deniz-leri-anarken-unutmamak-gereken

Düzenle uzlaşma korkusu kimi zaman sosyalistleri sekterlik tuzağına düşürebiliyor. Görünen, solun tek bir örgütte birleşmesinin değil, birlikte hareket etmesinin önünde teorik, pratik engellerin bulunmadığıdır.

https://ilerihaber.org/yazar/gec-kalmanin-sikintilari-125947.html

Hani şu sıralar fellik fellik aranan bir gerçek var ya… O gerçek; 20’lerinden sonra artık fotoğrafı olmayanların hayatını karartan aklın, işlediği onca suça rağmen sürdürülebilir kılınan varlığında… Kalleşçe bitirilmiş aydınlık hayatların, gaddarca talan edilmiş güzel hayallerin üzerine inşa edilen sarayların utanç verici iktidarında. Her şey ama her şey o fotoğraflarda.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/mine-sogut/cocuklarimizin-ismini-neden-deniz-koymustuk-biz-1834164

Sedat Peker, geçtiğimiz yaz başında Kolombiya’da ele geçirilen ve Türkiye’ye gelmekte olduğu anlaşılan 5 tona yakın kokaini işaret ederek, Türkiye’deki bu olayla ilgisi olan şirkete dokunulmadığını söylüyor ve bunu şöyle açıklıyor: “Uyuşturucunun geldiği adres belli. Sahibi Mehmet Ağar…” Neredeyse aynı aktörler, aynı başlıklar, aynı ifşalar. Uyuşturucu ticareti, cinayet, kara para, ‘aşırı sağ unsurlar’, kokain. Ve belli ki, yine bir kavganın başına değil ‘sonuna’ tanık oluyoruz.

https://www.gazeteduvar.com.tr/kara-para-asiri-sag-unsurlar-ve-kokain-makale-1521580

Mehmet Ağar Susurluk dâvasından dolayı bir yazlığı andıran cezaevinde 369 gün kaldı. Bulduğu her fırsatta iktidarın bekası için çırpınıyor şimdi. Oğlu da AKP milletvekilliği yapıyor.

https://www.gazeteduvar.com.tr/yazarlar/2020/03/17/bir-oligark-bir-marina-ve-agar-ailesi

Türkiye’de faşist hareketin ilk kitle gösterisi olarak tarihe geçen 3 Mayıs günü, MHP tarafından “Türkçülük Günü” olarak kutlanıyor. Peki, Nihal Atsız’ın kılıçtan keskin kalemi ne yazıyordu? “Türkçüler bakımından en alçak vatan hainleri olan komünistlerin yok edilmesi şarttır. (Kürtler) Türk milletinin başını belaya sokmadan, kendileri de yok olmadan çekip gitsinler. Nereye mi? Gözleri nereyi görür, gönülleri nereyi çekerse oraya gitsinler. İran’a, Pakistan’a, Hindistan’a, Barzani’ye gitsinler.”

https://www.evrensel.net/yazi/88671/devlet-bahcelinin-yuzu

Madrid seçimleri – İspanya’da parti olarak Podemos başlangıcındaki demokratik bir parti olma niteliğini tam olarak sürdüremedi. Her geçen gün kararların daha yukarıdan aşağıya alındığı bir partiye dönüştü. Bunun sonucu olarak yavaş yavaş çok sayıda önder ve kurucusunu, üyesini kaybetti. Yine onun belki üniversitede doğan bir parti olduğu, geçmişteki Komünist Parti gibi işçi sınıfı, emekçi sınıfı içinde yeterli bir temeli, dayanakları, ilişkileri olduğu söylenemez.

https://www.evrensel.net/haber/432358/madrid-secimleri-sol-icin-ezici-bir-yenilgi

Satranç sporuna 8 yaşında başlayan Kübra Öztürk Örenli, şimdi 30 yaşında ve çok güçlü satranç oyuncularına verilen Kadın Büyük Usta unvanına sahip. Ankara’nın Mamak ilçesinde bir gecekonduda dünyaya gelen Örenli, “Ailem için hayat hep bir mücadele içinde geçti. Ben de onlardan örnek alıp, hayatımda her türlü zorlukla mücadele etmeyi en başa koydum” diyor.

https://www.birgun.net/haber/tesaduf-dediler-yilmadan-calisti-343881

Zaten Türkiye’de yaygın medyanın işçi hakları ve işçi-işveren anlaşmazlığıyla ilgili konularda artık işverenden yana tavır aldığı biliniyordu. Migros’ta yaşananlar konusunda Sözcü, Sabah ve Cumhuriyet’in aynı çizgide buluşması gazetecilik adına karanlık bir tablo.

https://farukbildirici.com/sabah-cumhuriyet-ve-sozcu-yu-bulusturan-ilan/

 Çocuklar -sözde- bitimsiz eğlence vaat eden dijital uyaranlara rağmen yaşamın çok boyutlu gerçekliğine bizden daha yakınlar. Gerçeği algılarken eş zamanlı olarak yalnızca kendilerine ait olan hayaller arasında dolaşmayı da başarıyorlar. BİR ZAMANLAR BİR MASAL VARMIŞ ilk olarak 1935’te Sovyetler Birliği’nde, Çij dergisinde “Skazka” (Masal) adıyla yayımlanmış. Vanya ve Lenoçka adındaki iki küçük çocuk bir masal yazmak üzere masanın başına oturuyorlar. Vanya “Bir zamanlar bir Kral varmış” diyerek ilk cümleyi yazıyor.

https://www.birgun.net/haber/kolay-pes-etmez-yolu-oykulerden-gecen-cocuklar-343870

[Mülkiye’den dönem arkadaşım iktisatçı Güntaç Özler, yine 1961 SBF’den sınıf arkadaşım Metin Münir’in yazısını iletti. Kendisine teşekkür ediyorum. – C.Ç.-] Şevket Süreyya Aydemir (1897-1976), Suyu Arayan Adam adlı kitabında Osmanlı’nın son dönemlerinde annelerin askere giden oğullarının bir daha dönmesini beklemediklerini yazar. Belki kovuğun tilkileri de sabaha kadar dönmeyen tilkiyi öldü varsayıp aramaya falan çıkmayacaklar. Kim bilir…
https://www.diyaloggazetesi.com/tilkinin-olumu-makale,10130.html

https://independent.academia.edu/CAVLICULFAZ

TÜRKİYE VE İNGİLTERE’DE BASIN-PARTİ PARALELLİĞİ – Salih Bayram, Doktora Tezi, 2011 – Following the publication in Hürriyet of an obituary on İsmail Bilen, leader of the Communist Party of Turkey (TKP), Tercüman and Son Havadis fiercely criticised Hürriyet.

http://research.sabanciuniv.edu/24262/1/SalihBayram_400658.pdf

Rifat Ilgaz 110 yaşında – Benden geçti mi demek istiyorsun / Aç iki kolunu iki yanına / Korkuluk ol

https://www.youtube.com/watch?v=86b7PcRFbyY

Attachments area

Preview YouTube video Mehmet Akan – Aydın mısın (Şiir – Rıfat Ilgaz)

Mehmet Akan – Aydın mısın (Şiir – Rıfat Ilgaz)

About Mehmet Tas

Check Also

Gündemden Bir Demet/Politika/M.Aydin

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, yerel seçimlerde alınan sonuçlarla DEM Parti’nin yeniden belirleyici …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com