Köşelerden Bir Demet (248)-Cavlı Çulfaz

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar “HDP’yi kapattırmayacağız, kapatma hamlesini boşa çıkaracağız. HDP’yi büyüterek, yoluna devam ettireceğiz” dedi.

https://haberver.me/hdp-es-genel-baskan-sancar-hdpyi-kapattirmayacagiz-haberi/

Tarih önünde mahkûm olmuş veya iftihar listesine geçmiş pek çok hukukçu arasında, hemen aklıma geliveren bazı isimlerden: Menderes döneminin İstanbul Savcısı Hicabi Dinç sınıfta kalmış… Silivri Savcısı Zekeriya Öz “suçlu olarak” mahkûm edilmiş… “NE OLDUM DEMEMELİ, NE OLACAĞIM DEMELİ!”

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/emre-kongar/aym-yargiclari-tarih-onunde-sinav-verirken-1823722

Ferhan Şensoy, “Türkiye’nin koronavirüs dışında en büyük derdi nedir?” şeklindeki soruya, “Ayıptır söylemesi, ülkeyi yönetenler!” yanıtını verdi. Sanatçıların hedef alınmasına tepki gösteren Şensoy, “Metin Akpınar’ı gözaltına almak nedir? Müjdat Gezen’i sorgulamak nedir? Bu çaresizliktir, korkudur! Ayıptan da öte ayıptır!” dedi.

https://www.birgun.net/haber/ferhan-sensoy-dan-ulkenin-en-buyuk-derdi-nedir-sorusuna-yanit-ayiptir-soylemesi-ulkeyi-yonetenler-338711

Sık sık söylenen “iktidarın gidici olduğu ekonominin tümüyle battığı koşullarda iktidarını sürdürmesinin olanaksız olduğu yani kısacası kendiliğinden çekip gideceğidir.” Bu saptama bir yanıyla doğru olabilir, yani gerçekten iktidar bloku halk- seçmen desteğini yitirmiş olabilir ama yine de iktidarlar erke talip başka, farklı bir siyasi güç kendini göstermedikçe, harekete geçmedikçe yerlerinden edilemezler.

https://www.birgun.net/haber/siyaset-belirsiz-senaryolar-arabesk-339115

Mao’nun “Üç Dünya Teorisi” Sovyetler Birliğini (SB) emperyalist ve baş düşman olarak görüyordu. Bu düpedüz saçma teoriyi fırsat bilen ABD, Çin’i SB bloğundan uzak tutmayı garantiye almak ve becerebilirse Çin ile SB arasındaki krizi derinleştirmek ve Çin’i ABD’nin yanına çekmek istiyordu. Son kırk yılda, ABD’nin Çin’i kontrol etmek ve becerebilirse yarı sömürgeleştirmek için sergilediği onca çaba ve baskının hiçbir işe yaramaması ve Çin’in ABD hegemonyası için bir tehdit olarak yükselmesiyle diplomasideki bu bahar havası da bozuldu.

https://www.birgun.net/haber/kurt-savasci-diplomasisi-339129

[Aşağıdaki bağlantılardan Tony Benn’in kısa görüntülü iletisine Günel Başer, Özdemir İnce’nin bugünkü yazısına ise Ali Erten dikkatimizi çekti. İki kadim dosta da çok teşekkür. -C.Ç.-]

https://www.facebook.com/TheDailyPolitik/videos/1007995732874976/

Vadesi geçmiş senetlerin toplamı Paris’te 21 milyon Frank’ın üstüne; taşrada 11 milyonun üstüne çıkıyordu. 7 bin Parisli işyeri sahibi şubattan beri kiralarını ödememişlerdi.” (74-75) “Eğer küçük burjuvazi, haziran zaferinin meyvesi olarak iflası ve icra yoluyla tasfiyesini hasat etmişse buna karşılık Cavaignac’ın yeniçerileri olan seyyar muhafızlar mükafatlarını yosmaların yumuşacık kollarında buldular.” (s.77)

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/ozdemir-ince/esnaf-kusura-bakmasin-1823724

[1960’lı yıllarda Akşam gazetesinin ve daha sonra Ant dergisinin yöneticisi Doğan Özgüden aşağıdaki iletiyi okumamızı önerdi. Doğan Özgüden yoldaşa teşekkürlerimi iletiyorum. -C.Ç.-]

https://artigercek.com/yazarlar/doganozguden/komun-den-150-yil-sonra-kurt-komunleri

Abdülhamit, Necip Fazıl ve Orhan Pamuk: “Abdülhamit ise modernleşme yanlısı birisi. Hem modernleşmek istiyor hem de Müslümanları bir arada tutup Batı’ya kafa tutmak istiyor. Yani modern siyasal İslam’ı keşfediyor padişah çaresizlikten. Kitaplardan okuyup ‘Siyasal İslam’ı oluşturayım’ demiyor. Bu belki üzerinde durulmayacak bir şey ama Abdülhamit’in bu özelliğini Necip Fazıl vurgulayarak keşfediyor. ‘Ulu Hakan II. Abdülhamid Han’ kitabı yalan yanlış bilgilerle de doludur. Ama Sultan Abdülhamit’in Batı’ya karşı İslam’ı kullanması ya da siyasal İslamcı yanını keşfederek Necip Fazıl onu bugüne taşımıştır.

https://www.hurriyet.com.tr/kelebek/hurriyet-pazar/kimsenin-ilgilenmeyecegini-dusundugum-dunyam-birdenbire-herkesin-agzindaydi-41773483

Maksim Gorki: “Yaptığınız her şey suç, çünkü insanları köleleştiriyor. Yalanlarınız, açgözlülüğünüz ve kötülüğünüzle insanları sindirmek için bir canavarlar ve şeytanlar dünyası yarattınız. İnsanları bu canavarlardan kurtarmak bize kalıyor. Siz insanı yaşamdan koparıp mahvettiniz; sosyalizm, mahvettiğiniz bu dünyayı yeniden ele alacak, onu büyük bir bütün olarak yeniden kuracaktır.”

https://www.evrensel.net/haber/429111/isci-sinifi-ve-devrimin-yazari-maksim-gorki

İstanbul Ümraniye’de mahalle sakinlerinin çabalarıyla yayınlanan Çınardibi Dergisi, üç yıldır kendi yağıyla kavruluyor. Özellikle çocukların katkısıyla hayat bulan dergi, “Yozlaşmaya karşı kültürü, yalnızlaşmaya karşı toplumsallaşmayı” amaç ediniyor.

https://www.facebook.com/CinardibiKulturMerkezi/videos/bilgi-%C3%BCniversitesinin-%C3%A7%C4%B1nardibi-dergisi-r%C3%B6portaj%C4%B1-31032010/699018097391111/

Bülent Ecevit 1978’te Türkiye’nin ABD ambargosuna tepkisini anlatıyor:

https://www.youtube.com/watch?v=2DPwRfiu_m8

https://independent.academia.edu/CAVLICULFAZ

Attachments area

Preview YouTube video Bülent Ecevit 1978’te Türkiye’nin ABD ambargosuna tepkisini anlatıyor

Bülent Ecevit 1978’te Türkiye’nin ABD ambargosuna tepkisini anlatıyor

About Mehmet Tas

Check Also

Gündemden Bir Demet/Politika/M.Aydin

Fehim Taştekinftastekin@gazeteduvar.com.tr Tiyatro diyenler bu yazıyı okumasın! İran’ın saldırı koreografisini silahların yüzde kaçı hedefe ulaştı …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com