Köşelerden Bir Demet (247)-Cavlı Çulfaz

Kâğıt toplayan Suriyeli genç ile biz, eşit insanlarız, ondan üstünlüğümüz, onun bizlerden eksiği yok.  Kadının yüzündeki morluk, hepimize atılan yumruktan. Gergerlioğlu’nun terliğinde, hepimizin ayağı var. Yeryüzü insanları, Guantanamo’da insan dahi kabul edilmediği için ‘tutulabilenler’ ile aynı tel örgüler arkasında.

http://www.diken.com.tr/eziyet-edebilmenin-ilk-kosulu-esit-degerde-gormemek/

Anayasa Mahkemesi, CHP’nin 2019 Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu’nun bazı hükümlerinin iptali istemiyle açtığı dâvayı sonuçlandırdı. Cumhurbaşkanlığı’nın bazı işlerini kamu kurumlarına bedelsiz olarak yaptırmasının Anayasa’ya aykırı olduğuna hükmedildi.

https://www.birgun.net/haber/ucak-saltanatina-aym-dur-dedi-339037

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi’nin geçtiğimiz Çarşamba günü bir NATO üyesi olan Türkiye’yi ziyaret etmiş olması ve bu ziyarette Türkiye’nin kendi ulusal koşullarına uygun sosyal sistemi, ekonomik kalkınma modelini ve kalkınma yolunu seçme hakkına sahip olduğunu bu bağlamda, Çin’in Türkiye’nin bağımsızlığını ve egemenliğini desteklediğini söylemesi ABD ve Batı’ya karşı bir meydan okuması olarak görmek gerekir.

https://www.birgun.net/haber/guc-savasinda-sular-isiniyor-abd-joe-biden-ile-pencesini-gosterdi-339026

Hazırlık yıllarında bunu örtülü yapmışlardı; şimdi o örtüyü yavaş yavaş kaldıracaklar. Saray’ın “laik Cumhuriyet”le problemi olmayan “kullanışlı müttefikleri” için ise iş işten geçmiş olacak.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/mehmet-ali-guller/cumhuriyet-yikiciligi-1823551

[Alttaki bağlantıyı İrvem Keskinoğlu iletti: Biden’ın Putin’le ilgili ifadeleri NATO’yu böldü.]

https://tr.sputniknews.com/analiz/202103231044099301-isvec-basini-bidenin-putinle-ilgili-ifadeleri-natoyu-boldu/

[Alttaki bağlantıyı hem Günel Başer, hem de Karabey Kalkan yolladı. Teşekkürler. –C.Ç.-]

https://www.trendsmap.com/twitter/tweet/1375402891893223428

 Bugün ihtiyaç duyduğumuz olağanüstü hâl uygulaması tarihsel olarak sağ iktidarların dayattığı savaş mantıklı olağanüstü hâl uygulamalarından oldukça farklı bir içerik taşıyor. Yani her olağanüstü hâl aynı şey değil! İç savaş mantığıyla ilan edilen olağanüstü hâl uygulamalarının getirdiği sınırlamalar, düşman ilan edilen geniş toplum kesimlerini ezmek içindir. Bugün ihtiyaç duyduğumuz olağanüstülük ise toplumun bir bütün olarak korunması için gerekiyor.

https://www.birgun.net/haber/pandeminin-isaret-ettigi-siyaset-339022

But the emergency that results from a natural disaster is fundamentally different from the emergency brought about by war. War is always a conservative phenomenon because it mobilizes the friend/enemy distinction, which is the starting point of conservative politics. Ultraconservative philosopher Carl Schmitt sees this distinction as the sine qua non of politics as such, but this is simply a reflection of his political persuasion. Leftist or emancipatory politics begins with a collectivity that does not require an enemy. The introduction of an enemy indicates the triumph of conservative thinking, but natural disasters like the coronavirus do not lend themselves to the friend/enemy distinction.

https://thephilosophicalsalon.com/state-of-emergency-bring-it-on/

Yarım yüzyıllık neoliberal politikalara karşı, dünyada kamulaştırma adında bir hayalet dolaşıyor.

https://www.gazeteduvar.com.tr/dunyada-dolasan-bir-hayalet-kamulastirma-haber-1517333

Pandemiye inat yaşasın tiyatro – Her yıl sahnelerde coşkuyla kutlanan 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü bu yıl pandemi nedeniyle alkışsız geçecek. Bir yılı kayıplarla geçiren tiyatroların mücadelesi bitmiş değil. Koronavirüs nedeniyle bir açılıp bir kapanan sahneler ve tiyatrocular ekonomik sıkıntılarla boğuşuyor. Bir yılın özeti ise: işsiz kalan tiyatrocular, kepenk indiren salonlarla dolu. Değişmeyen tek şey ise tiyatroya olan aşkları.

https://www.birgun.net/haber/pandemiye-inat-yasasin-tiyatro-339047

https://independent.academia.edu/CAVLICULFAZ

 İyi de 1 milyon 300 binden fazla şişe nasıl taşınacak? İşgalin de eli kulağında. Bu noktada halk tüm kuvvetiyle birlik ve dayanışma içinde örgütleniyor. Geceli-gündüzlü çalışmayla, kurulan insan zinciri yüzbinlerce şişeyi elden ele, mahzenden mağaradaki tünele taşıyor, bir de duvar örülüyor üzerine. İşlem bitiyor, işgal başlıyor. – Santa Vittoria Kasabasının Sırrı / Anthony Quinn ile Anna Magnani…

https://www.youtube.com/watch?v=8Afu1kOaHz0

https://www.facebook.com/1429587693962192/videos/894318431075009/

https://www.youtube.com/watch?v=FDoyPJB269k

 Müjdemiz var dostlar gözümüz aydın, / Yeni bir Türkiye doğacak bizden, / Kalkınan bağımsız güçlü ve saygın / Yeni bir Türkiye doğacak bizden / Kardeşi kardeşe düşman olmayan / Ana yüreğine acı dolmayan / Zulmün işkencenin yeri olmayan / Yeni bir Türkiye doğacak bizden / Öğle ki ne ezen ne ezilen/İnsancasına ve hakça bir düzen/Halk iktidarını kurup yükselen/Yeni bir Türkiye doğacak bizden

https://www.youtube.com/watch?v=vDB3cG4WAOY&list=RDMM&index=6

https://www.youtube.com/watch?v=idIS8ZKJE0I&list=RDMM&index=8

Attachments area

Preview YouTube video The Secret of Santa Vittoria (1969) ORIGINAL TRAILER [HD 1080p]

The Secret of Santa Vittoria (1969) ORIGINAL TRAILER [HD 1080p]

Preview YouTube video The.Secret.Of.Santa.Vittoria.1969_chunk_4.avi

The.Secret.Of.Santa.Vittoria.1969_chunk_4.avi

Preview YouTube video CHP 1977 Seçim Müziği; “Yeni Bir Türkiye Doğacak Bizden”

CHP 1977 Seçim Müziği; “Yeni Bir Türkiye Doğacak Bizden”

Preview YouTube video Adalılar ( Hakan Yeşilyurt ) – Biz de Geliriz ( clip )

Adalılar ( Hakan Yeşilyurt ) – Biz de Geliriz ( clip )

About Mehmet Tas

Check Also

Gündemden Bir Demet/Politika/M.Aydin

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, yerel seçimlerde alınan sonuçlarla DEM Parti’nin yeniden belirleyici …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com