Köşelerden Bir Demet (229)-Cavlı Çulfaz

Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz…

https://www.evrensel.net/haber/427518/istanbul-kadikoyde-8-mart-mitingi-mucadelemizi-her-yerde-buyutuyoruz

Yeniden üreme ekseninde irdelenen cinsellik üzerine akrabalık sistemleri kuruldu, miras ve mülkiyet ilişkileri kurgulandı, eğitim-kültür-siyaset alanları inşa edildi. Toplumsal ilişkiler ağında kadın olanımıza yeni birey oluşurken “kutsallık”, yeni bireyin gelişim sürecinde “analık” işlevi yüklendi ve bu işlev “ev içi düzenin kurucusu” rolüyle allanıp pullandı; toplumsal ilişkiler ağında erkek olanımıza “ev içi düzeni kuran kadının ve yeni üremiş bireylerin –çocukların- geçimini, geleceğini, esenliğini, güvenliğini ev dışı faaliyetlerle sağlama” işlevi yüklendi.

https://www.evrensel.net/yazi/88294/8-mart

Üniversiteler ve tüm okullar için başarı göstergesi, “ileri” olanları seçmek ve daha “ileri” gitmelerini sağlamak olamaz. Okullar için gerçek başarı göstergesi, ancak sümüklü çocuklara sundukları ufuk olabilir. Hiçbir ayrım yapmadan, tüm sümüklü çocuklara.

https://www.evrensel.net/yazi/88284/sumuklu-cocuklar-bizdendir

Parti kapatmaktan, ama aynı anda insan haklarından söz etmelerinin nedeni budur. Siyasetin üst yapı dediğimiz karmaşık haller arasındaki ilişkilere dalmadan yapılamayacağını biliyorsak; bir bilim olduğuna hiç aklım yatmadı ama, Spinoza’dan aktaralım, “kuramın eylemden en çok farklılık gösterdiği bilim” siyasetse, ona göre davranmak gerekmez mi? Bu nedenle de bu yapay dünyadan çıkmaktan, gerçek sorunları iktidarın önüne koymaktan, yanıt vermeye zorlamaktan, özellikle de halkı kendi sorunlarına sahip çıkmaya çağırmaktan başka bir çıkış görünmüyor ufukta efendim…

https://www.birgun.net/haber/yildizlara-yolculugun-eylem-programi-336604

Daha önce emperyalizmin Soğuk Savaş stratejisine kurban edilen Türkiye, bu kez de Batı’nın BOP ve ılımlı islamcılık siyaseti için harcanacaktı. Kökleri zayıf olan Türkiye burjuvazisi Cumhuriyet bürokrasisi kendi korkukalarının kurbanı olmuştu.

https://www.birgun.net/haber/28-subat-ta-ne-oldu-336620

Altıncısı, ABD’nin geçici ulusal güvenlik belgesinde, öncelikle Çin ve Rusya’yı en büyük tehdit olarak saptaması, yıllardır vurguladığımız üzere, dünyanın güç merkezinin Batı’dan Doğu’ya, Atlantik’ten Pasifik ve Avrasya’ya kaydığını, ABD’nin de kabul ettiğini, bir kez daha gösteriyor.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/baris-doster/abd-neyi-itiraf-etti-1818525

 Dünya sevrimci süreci – ABD strateji belgesinde sürpriz yok; Çin baş rakip, AB’yle işbirliğini yeniden tesis etmenin aracı olarak Rusya’ya karşıtlık yoğunlaşacak, Ortadoğu’daki çıkarlarını da az sayıdaki askeriyle ve müttefikleriyle korumaya çalışacak. Blinken, Çin’in “ekonomik, diplomatik, askeri ve teknolojik olarak ABD’ye meydan okuyabilecek tek ülke” olduğunu belirttiği konuşmasında, Çin’le stratejik mücadelelerini “21. yüzyılın en büyük jeopolitik sınavı” olarak niteledi.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/mehmet-ali-guller/bidenin-strateji-belgesi-ve-darbecilik-1818526

HDP bir dükkân değil ki kapısına kilit vurulunca kapansın. Onlar öyle zannediyorsa, büyük yanılıyorlar. Kürtler için Newroz, kadınlar için 8 Mart yılın başlangıcı gibidir.

https://www.gazeteduvar.com.tr/ayse-acar-basaran-hdp-dukkan-degil-ki-kapatasin-makale-1515248

 Ülkeye sıcak para girişini sağlamaktan ibaret ekonomi yönetimini rahatlatmak için icat edilen yatırımcı hakları ise yabancı sermaye sahiplerine evrensel insan hakları hukukunun uygulanacağını müjdelemekten ibaret. Yabancı karşısında yerli vatandaşı ikinci sınıf insan sayan çarpık insan hakları anlayışı, erkek karşısında da kadını ikinci sınıf insan olarak yaşatmaya mahkum etmek için aile kutsamasıyla kız çocuklarının ve kadınların insan haklarını yok saymaktadır.

https://www.gazeteduvar.com.tr/kizlarini-kurban-eden-aileerkillik-karsisinda-kadin-makale-1515331

 Google, kullanıcıların yüzde 90,6’sını üç adet iktidar yanlısı haber kuruluşuna yönlendiriyor. Arama motorundan farklı bir algoritmaya sahip olan Google Haberler ise iktidar medyasına yüzde 73,8, bağımsız medyaya ise yüzde 26,2 oranında yer veriyor. 

https://www.birgun.net/haber/buyuk-teknoloji-muhalefetin-de-buyuk-derdi-olmali-336602

“Düşünceye, eyleme geçirilmeyen hayal, kadının kendi yarattığı ve sonunda içine hapsolduğu soyut duvarlar tehlikesi de taşır. Sevgili Canan Arın, siz hem düşlediniz, hem düşündünüz, hem de harekete geçtiniz. Tartışılmaz hukuk bilginize, feminist mücadelenize, kadınlar olarak çok şey borçluyuz”

https://www.gazeteduvar.com.tr/kadin-haklari-savunucusu-canan-arin-anne-klein-kadin-odulunu-aldi-haber-1515287

1 Mart tezkeresi – Genç bir polis merakla baktı baktı. Dayanamayıp “Amca bu yaşta ne işin var?” demez mi? “Ulan sen genç olarak kendi geleceğini düşünebilsen, sen nöbeti alsan, bana sıra düşer mi?” öfkeli çıkışında yerine geçiverdi.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/sukran-soner/1-mart-tezkeresini-unutturma-tuzagina-dusmeden-1818520

1908’de ülkeye parlamento gelmiştir ama kadınların lehine bir değişiklik yapmak kimsenin aklına gelmemiştir. Dile getiren İsmet Hakkı Hanım’dır. Belkıs Şevket Hanım ise erkek egemen, toksik bir toplumda, Tayyare Mektebi yetkililerini ikna edip, kendisi de uçağa binerek yazdığı bildirileri tüm İstanbul’a o dağıtmıştır. Uçağa binmeden önce orada bulunanlara şunları söylemiştir: “Kadınlık cesur olmalı, vatan-ı mukaddesemizi cesaret kurtarır. Kadınlık anca cesaretle tali eder.”

https://www.birgun.net/haber/kadinlar-haklarini-sadece-yerde-aramadilar-336524

O tartıcıyı yıllar sonra bir sömestr tatilinde Ödemiş’e geldiğimde tanıdım. İyi tanıdım. Nazım Hikmet‘in Bursa Hapishanesi’nden koğuş arkadaşıydı, “Şu 1941 yılında” şiirinde adı sık geçen Beethoven Hasan‘dı o. Hapishane cezası bittikten sonra o zamanki yasalar gereği bir süre de Ödemiş‘te “mecburi ikamet” cezasını tamamlamaya çabalıyordu. 

https://t24.com.tr/yazarlar/aydin-engin/ogretmenim-savci-ben-yine-sanik,30124

 Türkiye’yi bölgesel caydırıcılığı çok yüksek, tarihiyle yüzleşmiş, kendiyle barışık, müreffeh, eşitlikçi ve çevre dostu bir özgürlük, huzur ve istikrar adası olarak tasavvur ediyor mu “demokratik” muhalefet? Muhalefetin gelecek tasavvuru ve onun yansımalarından olan dış politikası nedir?

https://www.gazeteduvar.com.tr/dis-politikada-tuzaklar-ve-yapisal-celiskiler-makale-1515316

Emekli bir diplomatın görüşleri: Türkiye’de Batı Düşmanlığı

https://finansveticaret.com/2021/03/01/turkiyede-bati-dusmanligi/

“İşsizlik… Hep sağ elini kullanan bir adamın çolak, hep okuyan bir adamın kör oluşu gibidir. İşsizlik… Muazzam bir içtimai istihsal dünyasında birdenbire parazitleşmek, silahsız kalmak demektir. İşsizlik… Maddeten ve manen ölmenin bir diğer çeşididir.”

https://t24.com.tr/k24/yazi/istanbul-un-bir-gecesi-insanlikla-birlikte-yukselmek,3100

İnsan Hakları Uluslarası Forumu ve Film Festivali – 5-14 Mart 2021 Cenevre

https://fifdh.org/en/talks/grands-rendez-vous/angela-davis-une-militante-toujours-au-front

https://fifdh.org/en/

https://independent.academia.edu/CAVLICULFAZ

About Mehmet Tas

Check Also

Gündemden Bir Demet/Politika/M.Aydin

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, yerel seçimlerde alınan sonuçlarla DEM Parti’nin yeniden belirleyici …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com