Köşelerden Bir Demet (221)-Cavlı Çulfaz

1460 isim, “Boğaziçi Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Üstün Ergüder’in meslektaşı, öğrencisi, dostu, arkadaşı olmaktan onur duyuyoruz” açıklamasında bulunarak, Ergüder’e destek oldu.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/bogazicinin-eski-rektoru-prof-dr-ustun-ergudere-1460-kisilik-destek-1815781

Vallahi de susmayacağım, billahi de susmayacağım! Çok net olarak söylüyorum. Bana bu millet iradesini teslim etti. Kocaeli’nde 90 bin kişinin oyu ile ben seçildim, büyük zorluklar arasında seçildim,

https://twitter.com/gergerliogluof

Türkiye’nin askeri üretiminde 2010’larda başlayan değişim, 2016’dan sonra belirgin biçimde hızlandı. Milyarlarca dolar kamu kaynağı, devletin silah tekellerinin teknoloji, patent ve proje öncülüğünde özel şirketlerin oluşturduğu ağa akıyor. Sadece yandaşlıkla izah edilecek bir kabuk değişimi değil bu. Koç’tan BMC’ye, Katmerciler’den Anadolu Grubu’na ve pek çok yerde kurulan özel bölgelerdeki KOBİ’lere uzanan üretim zinciri, aynı zamanda askeri sanayinin özelleştirilmesi demek.

https://www.gazeteduvar.com.tr/koctan-sancaka-turkiyenin-savas-makinasi-makale-1514116

 Cezası: Duvarın dibinde, kanalizasyonun kapağını kaldırdılar, bir avuç bok alıp ağzıma attım.
Sonra ağzımda pislik, hazır ola geçtim, öylece duruyorum. Kıpırdamak yok. Temizlemek yok. Yere tükürmek yok. Öylece ağzın kapalı, kımıldamadan ayakta, hazır olda bekliyorsun. Hasan Bey, hapishaneden kurtulduğum zaman genç olsaydım dağa çıkardım.

https://t24.com.tr/yazarlar/hasan-cemal/iskence-genc-olsam-daga-cikardim,29983

Bitcoin yatırımcıları bayram yapadursun, dünya pandeminin kamu sağlığına olan etkilerini hafifletme çabasındayken küresel finansal sistemin çok ciddi risk unsurları barındırması dikkat çekiyor. Krizlerin kapitalizmin doğasına içkin olduğunu akıldan çıkartmadığımız takdirde, finansal piyasalarda yakında kopabilecek gümbürtüye fazlaca hayret etmeyiz.

https://www.birgun.net/haber/bitcoin-in-akibeti-laleye-benzer-mi-335143

Günümüzde yapay zekâ, 3 boyutlu yazıcılar, nesnelerin interneti gibi teknolojik gelişmeler, çalışmanın ve mesleklerin geleceğini tartışmalı bir hale getiriyor. Bu durumun işçi sınıfı açısından nasıl sonuçlar yaratacağı da önemli tartışma konularından biri. Sınıf dönüşüyor, sınıfın örgütleri bu dönüşüme yeterli cevaplar üretemiyor. Bu anlamda ofis çalışanlarının dayanışma ağları, kooperatifler, sendikalar üzerinden siyasallaşan, uluslararası dayanışmayı esas alan bir süreci örmesi gerekiyor.

https://www.birgun.net/haber/artik-ofis-calisanlari-dayanismayi-esas-alan-bir-sureci-ormeli-335156

Mesut Özil görüşü, Rachid Ghezzal estetiği, Abdülkadir Ömür klası, Mustafa Muhammed bitiriciliği…

https://twitter.com/fahrettinaltun/status/1363961534074994688

[Ali Erten yoldaş alttaki bağlantıda yer alan yazıyı okumamızı önerdi.]

https://www.korkusuz.com.tr/muzisyenin-olumu.html

1972 Dünya Kültürel ve Doğal Mirasının Korunması Sözleşmesi’ne göre oluşturulan ve Dünya Mirası Komitesi tarafından belirlenen Dünya Mirası Listesi’nde Dünya Miras Alanı olarak ilan edilen 1.121 miras alan yer alıyor. Bunlardan 869’u kültürel, 213’ü doğal ve 39’u karma (doğal ve kültürel) miras alanları Türkiye’nin bu listede 16’sı kültürel, 2’si karma olmak üzere 18 miras alanı bulunuyor.

https://www.birgun.net/haber/dunyanin-izmir-mirasi-unesco-yolunda-335060

https://demokrasibirlikdayanisma.com/category/turkiye/

https://demokrasibirlikdayanisma.com/category/sol-marksizm/

https://independent.academia.edu/CAVLICULFAZ

https://demokrasibirlikdayanisma.com/2020/05/25/koronavirus-oncesi-istanbul-izlenimleri-cavli-culfaz/

TKP, Kurtuluş Savaşı içine doğmuştur. Bunun birkaç anlamı vardır. Birincisi, emperyalist işgalcilerin ve işbirlikçi Osmanlı hanedanının karşısında Kurtuluş hareketinin yanında olmalıdır. Ocak 1921’de TKP kurucularının katledilmesine rağmen bu böyledir. İzleyen Kuruluş döneminde de, anti-feodal devrimlerin yanında, gericilere karşı Kemalistlerin yanında olmak durumundadır. Türkiye solu yapısal özellikleri itibariyle yurtsever, laik ve halkçı karakterdeyse, bunda TKP’nin doğuşunun payı büyüktür. Bu, kuşkusuz gurur vericidir.

https://sol.org.tr/yazar/tkp-tarihi-26649

Kelebek / Geçemedi tel örgüyü / Hoyrat muhafızı / Öyle duruyor gökyüzünde /  Bir kül halinde duruyor / Hercai menekşe bir renk halinde / Sonunda inecek / Yeşilin içine kuşların arasına / “Okşayacak” deniz’in dedesi / Kelebeği /  “Yanacak elleri”

https://www.kirmizikedi.com/kitap/urun/1729e6af4fdf4dee94bdcefe58b57c67

Türkiye’de Marksist düşüncenin en üretken isimlerinden Taner Timur, güncel siyasetten tarihe, felsefeden sosyal bilimlere uzanan çok yönlü birikimiyle ufkumuzu genişletmeye devam ediyor.

https://www.yordamkitap.com/taner-timur-seckisi-9-kitap

About admin

Check Also

GÜNDEMDEN BİR DEMET (9)-Admin

Talanın fotoromanı: Erdoğan’ın dünürüne yasa işlemedi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kardeşi Mustafa Erdoğan’ın dünürüne özel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com