Köşelerden Bir DEMET (210)-Cavlı Çulfaz

Prof. Ayşe Buğra’nın yüreklere işleyen sesinin olağanüstü tınısı – “Çok kırıcı oldu ve yani alıştığımız bir şey değil bu… Birisinden bilmem kimin karısı kadın ve provokatör isnadı var. Bunlar hiç yakışmıyor hakikaten. Onun için esef verici olduğunu söylüyorum.”

https://www.cumhuriyet.com.tr/video/prof-dr-ayse-bugradan-erdoganin-o-sozlerine-yanit-1812428

  1. Cumhurbaşkanına Açık Mektup – Boğaziçi Dayanışması…

https://www.youtube.com/watch?v=OEBrSgar9rk

Prof. Dr. Ayşe Buğra’ya 140 iktisatçıdan destek : “Sevgili Ayşe Buğra, sizinle meslektaş olmaktan onur ve kıvanç duyuyoruz. Dostluk ve dayanışma dileklerimizle…”

https://www.gazeteduvar.com.tr/140-iktisatcidan-ayse-bugraya-destek-haber-1512855

“Anayasa’nın anlamsız hale geldiği, bireylerin ve toplumun hukuka ve devlete olan güveninin sarsıldığı yerde ise bizleri bir arada tutan değerleri koruma imkanı kalmayacaktır”

https://www.evrensel.net/haber/425533/aym-baskani-uyardi-kararlarin-uygulanmamasi-anayasayi-islevsiz-hale-getirebilir

Bu siyaset halkımıza hizmet etmemektedir, mantığı ve kurgusu doğrultusunda edemez de, zaten amaç da bu değildir. Halen var olan ülke serveti, onu da aşarcasına gelecek potansiyel servetler günlük parıltılar yaratılarak emperyalizme peşkeş çekilirken, sorunlar halkımıza arızı olduğu şeklinde yansıtılırken, bu yağmadan üst düzey atamalarla gününü kurtaranlar siyasi ve toplumsal çatlaklara yama vurarak işleri götürmeye çalışırken toplum kayıyor ve savruluyor. Bu yürüyüşün sonunu görmeliyiz, projenin alt detayları ile değil, bizzat emperyalist etki ve yönlendirme ile mücadele etmeliyiz.

https://odatv4.com/turkiye-nereye-surukleniyor-01022140.html

Fakat, asıl önemli olan, esas olan, siyasi örgütlenmedir. Yani tabandan, meslek örgütlerinden, sendikalardan, öğrencilerden, esnaf odalarından gelen değişim isteklerinin, hak koruma taleplerinin siyaset içinde şekillenmesi, kurumsallaşması, kanunlaşması ve yürürlüğe girmesi için gereken araçlar ise siyasi öznelerdir. “Kurtuluş yok tek başına – ya hep beraber ya hiçbirimiz!”

https://ilerihaber.org/yazar/orgutlenemeyenlerden-misiniz-122624.html

Flashpoints in U.S.-Turkey Relations in 2021 – Erdoğan sees a multipolar world and wants to chart a more independent course and build Turkey into a major power with less deference to the West. Toward that end, he has adopted a transactional approach toward traditional allies and deepened ties with Russia and other countries.

https://www.americanprogress.org/issues/security/reports/2021/01/19/494738/flashpoints-u-s-turkey-relations-2021/

[1961 Mülkiye (SBF) girişli sınıf arkadaşım Metin Kazancı, şu iletiyi yolladı: Aydınların bildirisi önemli noktalara parmak basmış. Son derece haklılar ancak unuttukları çok önemli bir konu var. Bildiriyi hazırlayan arkadaşlar “hükümete yaranmak için kararını kasıtlı yanlış veren, kararı savsaklayan, durumu farklı yorumlayan, yasa boşluklarından hükümet yararına sonuç vermek üzere faydalanmak isteyen ve hükümete yeşil ışık yaktıkları anlaşılan hakim ve savcılar, yargı mensupları”  için eleştiriler unutulmuş. Bu konu nedense hep unutuluyor. -C.Ç.-]

12 Eylül 1980 sonrasında Diyarbakır 5 No’lu Askeri Cezaevi’ne atılan her politik tutuklu, insanlığa dair bir ışığın cezaevine sızmadığını yaşayarak görmüş… tutuklular zifiri bir vahşet dünyasında çırılçıplak, korunaksız, dayanıksız bırakılmış…

https://www.otekileringundemi.com/yazarlar/diyarbakir-5-no-lu-askeri-cezaevi-nde-yok-edici-karanliklari-h63966.html

Diyarbakır Barosu bünyesinde Kürtçe kaynaklardan oluşan bir kütüphane kurulması için bir kampanya başlatıldı. Şimdi ise Kürtçe yayın yapan bir hukuk dergisi çıkartılıyor.

https://yeniyasamgazetesi2.com/ilk-kurtce-hukuk-dergisi-21-subatta-cikiyor/

Alman solunun bir bölümünün Ortadoğu, Libya ve Suriye politikalarında da benzer bir “akıl tutulması” söz konusu. ABD tarafından uygulanan yarım yüzyıllık abluka görülmeden, dışarıdan finanse edilen güçler teşhir edilmeden “insan hakları” adı altında “kontra” güçlere el uzatılacak olması siyasi körlüğün dışında bir handikabın ürünü.

https://www.birgun.net/haber/solda-kuba-krizi-333533

http://www.yenisebinkarahisar.net/kose-yazilari/unutulmayacak_bir_corumlu-125.html

https://demokrasibirlikdayanisma.com/category/turkiye/

https://demokrasibirlikdayanisma.com/category/sol-marksizm/

https://independent.academia.edu/CAVLICULFAZ

https://twitter.com/conradlandin

https://odatv4.com/ayiptir-yaziktir-gunahtir-21022031.html

https://odatv4.com/soros-ve-feto-ile-dogru-zamanda-yolumuzu-ayirdik-22022043.html

Yaroslav Smelyakov (1913 – 1972) – Nazım Hikmet, çeviri: Ülkü Tamer

http://www.siirparki.com/ysmelyakov.html

Hikmet Kıvılcımlı’nın Anısına…

https://www.facebook.com/264991180237384/videos/vb.264991180237384/281822721881137/?type=2&theater

Abidin Dino’nun Anısına…

http://evvel.org/ilgi/abidin-dino

Attachments area

Preview YouTube video 12. Cumhurbaşkanına Açık Mektup

12. Cumhurbaşkanına Açık Mektup

About admin

Check Also

GÜNDEMDEN BİR DEMET (1)- Admin

Engels’in Bilinmeyen beş özelliği Sanata karşı derin bir ilgisi vardı Engels gençliğinde bir dansçıydı, şarkı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com