Köşelerden Bir Demet (200)-Cavlı Çulfaz

Bizler her koşulda, barışın ve özgürlüklerin savunucusu olmaya, içeride veya dışarıda bunun mücadelesini yürütmeye kararlıyız. Bugüne kadar bir kez olsun mahkemelerden tahliyemi talep etmedim çünkü beni tutuklayanlar onlar değildi. Bu tutumumda herhangi bir değişiklik de olmayacaktır. Senden ricam halkın, ezilenlerin, yoksulların, ötekilerin, yarınlarımızın yararına bir tutumla hukukun, adaletin, haklının yanında olmaya cesaretle devam etmendir. Er veya geç, ülkemizi hep birlikte düze çıkaracağımıza yürekten inanıyorum.

https://www.gazeteduvar.com.tr/ve-aleykumselam-selahattin-demirtas-makale-1511457

https://www.evrensel.net/files/uploads/selahattin-demirtasin-gazetecilere-mektubu-26012021.pdf

Türkiye Cumhuriyeti’nin yurttaşları olarak toplumsal ve kamusal hayatta önceliklerimizi değiştirmeli, devlet-ırk-din yerine birey-yurttaş-etik kolonlarını yerleştirmeliyiz. Aksi halde bizim coşkun duygularımızı kötü emellerine alet edecek dış ve iç mihraklar hiçbir zaman tükenmeyecek. Yeni bir geleceğin doğum sancılarını yaşadığımız bu günlerde pusulamız cesaret ve dayanışma olsun. Endişeye mahal yok. Yaşadığımız korkunç iklim, zifiri karanlığın sökmeye yüz tutmuş şafağıdır.
https://www.gazeteduvar.com.tr/mumkunse-iceride-degil-disarida-goruselim-selahattin-abi-haber-1511554

İktidarın bütün kurumlarda yaptığı tahribat, yine aynı yöntemlerle düzeltilmeden “Güçlendirilmiş Parlamenter Rejime geçmek”, Türkiye’nin içinde bulunduğu sorunlara çözüm getirmez.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/emre-kongar/ehemmi-muhimme-tercih-etmek-1808798

CHP İstanbul Milletvekili Av. Sera Kadıgil, “içinde yaşamak zorunda kaldığımız bu kapitalist ve ataerkil düzen sistematik olarak biz kadınları yok ediyor. Adını doğru koymak lazım, bunun adı o yüzden bir “kadın kırım”dır, bunun adı o yüzden bir “cins kırım”dır” dedi.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/esikin-meclis-goreve-diyerek-yaptigi-cins-kirimi-cagrisina-chpden-destek-1809215

Hiç olmazsa sosyal demokrasinin kooperatifleri öne çıkaran, “üretici – tüketici buluşması“nın yollarını açan bir yörünge izleme çabaları çok kullanılan, sık kullanılan “halkçı belediyecilik” kavramının çoğu kez boş içeriğini derinleştirme adımları olarak kavranmalı değil mi? Bunun önemini ve kitleler üstündeki etkisini AKP kendisine yönelen ölümcül bir tehlike olarak gayet iyi kavradı.

CHP ne kadar kavradı bilen var mı?

https://t24.com.tr/yazarlar/aydin-engin/ya-chp-li-belediyeler-basarili-olursa,29610

İşin özeti; Carl Schmitt’in 20. yüzyılın ilk yarısında Almanya’da geliştirdiği teoriyi uygulamalı yaşıyoruz: “Egemen, istisna haline karar verendir.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/deniz-yildirim/istisna-1809088

Zira, bugün Türkiye’de yerleşikleşmeye çalışan bir rejim var; bu rejimi kurumsal  olarak ve tabanda sahiplenmeye çıkanlar bilgiden haz etmiyorlar; entelektüelden rahatsızlar; eleştiriyi ellerinin tersiyle itiyorlar. Siyasetle kasten ya da değil faşist ilişkideler: Bugün Boğaziçi’ndeki direniş üzerine söz üretenler aktivizmin sözle ve an’a bağını unutmasalar; elitizmin soğuk duvarlarını aşındırıyorum derken faşist olan anti-entelektüel tokada kapılmasalar.

https://www.ozgurpolitika.com/haberi-elitizme-feminist-bakis-9565

Birçok yönden babam zamanının ötesindeydi. Yaşamı boyunca fikirleriyle sürekli bir şekilde ya alay edildi ya da fikirleri reddedildi. İklim değişikliğinin hayatta kalmamız için ciddi bir tehdit olacağına olan inancı, 1960’larda New York Times tarafından beyhude bir telaş olarak görüldü ve gülünüp geçildi. Sonraki yıllarda soldan, organize bir yerel demokratik meclisler ağı inşa etme çabasına girişme talebi, genellikle sokak ayaklanmasının lehine bertaraf edildi.

https://yeniyasamgazetesi2.com/murray-bookchine-ovgu/

Daniel Defoe, “batık gemileri çıkarmak için dalgıç şirketi” hisseleri yüzünden borçlanmasaydı, Robinson Crusoe’yu yazamayabilirdi. Mark Twain boş altın madenine yatırım yapmasaydı eğer, Tom Sawyer’ın maceraları olmayabilirdi. Bizde de Tanzimat’ın keskin kalemi Ziya Paşa’nın borsa düşkünü olduğu söylenir. Meşhur Terkib-i Bendi’nin son dizesi buraya da bir göndermedir, kim bilir. Analizciler yerine, ona kulak vermek en doğrusu: “Eyvah bu bâzîçede bizler yine yandık/Zîra ki ziyan ortada bilmem ne kazandık. (Eyvah bu oyunda bizler yine yandık/Zarar ortada bilmem ne kazandık.)

https://www.gazeteduvar.com.tr/arsayla-bozdular-borsayla-delirtecekler-makale-1511347

https://demokrasibirlikdayanisma.com/category/turkiye/

https://demokrasibirlikdayanisma.com/category/sol-marksizm/

https://independent.academia.edu/CAVLICULFAZ

Türkiye solu, İsmet Özel ile hesaplaşmasını uzun zaman önce görece tamamlamış, onu taraf olduğu dünyanın makbul üyelerinden biri olarak kabul etmiş, kendi hatırasındaki Özel’i ise ihtiram ile öfke arasında bir yerlere sıkıştırmış gibi görünüyor. Oysa Türk sağı İsmet Özel bahsinde tuhaf bir çaresizlik duygusu içerisindedir.

https://birikimdergisi.com/guncel/10307/ismet-ozel-farki-istemek

https://mikoglu76.wordpress.com/yazilar/

https://klarosyayinlari.com/blog/2954/uvercinka-yeni-yila-cemal-sureya-yl-cemal-sureya-hep-aramizda

Cumhuriyet gazetesinin yarınki kitap eki: Gül Atmaca; Ahmet Kardam’ın Karadeniz Katliamı’na bugüne kadar pek açılmamış bir pencereden baktığı ve Türk solunun en önemli figürlerinden Mustafa Suphi’nin Bolşevik Partisi ile ilişkisi, Doğu sorunu ve ulusların kaderini tayin hakkı konularında ezber bozan satırlara yer verdiği Mustafa Suphi, Karanlıktan Aydınlığa kitabını değerlendiriyor.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/yarin-gunlerden-cumhuriyet-kitap-1809092

28 – 29 Ocak 1921’de Karadeniz’de katledilen Mustafa Suphi, Ethem Nejat ve yoldaşlarının anısına…

https://www.youtube.com/watch?v=7GSnsbjNAyM

”Yüreğinde Anadolu’nun Ezgisi, Sesinde Dağların Yankısı” – Suphi ile Nejat…

https://www.youtube.com/watch?v=92Mo25Eshcw&t=186s

Attachments area

Preview YouTube video Ruhi Su – 15’lere Ağıt (Karadeniz Ağıt)

Ruhi Su – 15’lere Ağıt (Karadeniz Ağıt)

Preview YouTube video Ruhi Su-”Yüreğinde Anadolu’nun Ezgisi, Sesinde Dağların Yankısı” Ödüllü Belgesel

Ruhi Su-”Yüreğinde Anadolu’nun Ezgisi, Sesinde Dağların Yankısı” Ödüllü Belgesel

About admin

Check Also

Gündemden Bir Demet/Politika/M.Aydin

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, yerel seçimlerde alınan sonuçlarla DEM Parti’nin yeniden belirleyici …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com