Köşelerden Bir Demet (198)-Cavlı Çulfaz

1921 Anayasası’nın 100’üncü yılı kutlu olsun –  “Şimdi Türkiye Büyük Millet Meclisi, hem Kürtlerin ve hem de Türklerin sahib-i salahiyet vekillerinden mürekkeptir ve bu iki unsur bütün menfaatlerini ve mukadderatlarını tevhid etmiştir. Yani onlar bilirler ki bu müşterek bir şeydir. Ayrı bir hudut çizmeye kalkışmak doğru olmaz.”

http://www.diken.com.tr/1921-anayasasinin-100uncu-yili-kutlu-olsun/

Çoğumuzun aklında olup bitene “Faşizm” deyip diyemeyeceğimiz sorusu dolaşıyor. Bunları “rekabetçi otoriterlik,” “yarı otoriterlik,” “hibrid rejimler” ve benzeri kavramlarla tanımlayanlar oldu. Kavram karmaşasının nedeni bu rejimlerin yeni olmalarından ve hızla değişebilme yeteneklerinden kaynaklanıyor. Çünkü bunların bir bölümünün nereye doğru evrileceğini henüz bilmiyoruz.

https://www.evrensel.net/haber/424244/doc-dr-yucel-demirer-yuzunu-fasizme-donmus-rejimler-donemindeyiz

“Tarihin Sonu ve Son İnsan” adlı eseriyle ülkemizde de ses getiren ABD’li ünlü siyaset bilimci Francis Fukuyama, liberalizmin mutlak galibiyetini ve hâkimiyetini öne sürdüğü bu kitabının ardından, “Devlet İnşası” adlı eserinde, bazı konularda yanıldığını belirtmişti.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/baris-doster/joe-biden-derin-devlet-ve-turkiye-1808169

Çin’de korona virüs’ten ölüm sıfıra inmiş; salgın önlenmiştir. Nasıl? Salgına karşı önlemlerin, ekonomiye değil, insan hayatına odaklanması sayesinde… Kamu kaynakları olağan-dışı boyutlarda kullanıldı; ama, şirketlerin, bankaların desteklenmesi değil, salgınla mücadele öncelik taşıdı.

https://sol.org.tr/yazar/cin-komunist-partisi-abdye-meydan-okuyor-24414

Cumhuriyetin eseri olan sağlık çalışanlarımızın, özellikle akademik camianın, bilimsel kapasitesinin gurur duyulacak kadar iyi olduğunu buradakiler bile biliyor. İslamcı gericiliğin yüz akı olan sülükçüler, hacamatçılar, üfürükçüler, ot-sap-çöp esnafı, aşı karşıtları gibi ilkeller; kelle-paça çorbacıları ve Türk geni mucitleri gibi post-modern gericiler tabii ki mevzunun dışında.

https://www.birgun.net/haber/asi-faz-iii-sonuclari-hibe-331481

 – Bana bakın. Ben Türkiye Komünist Partisi Merkez Komitesi üyesiyim. Derhal şu kapıyı açın. Arabamı eski haline getirin ve pasaportumu iade edin. Yoluma devam etmem lazım. Hem de gecikmeden…

https://t24.com.tr/yazarlar/aydin-engin/frankfurt-berlin-git-gel-550-kilometre,29577

Her şey bir gazete ilanıyla başladı. İkinci Dünya Savaşı’nın sonlarına doğru Nazi Almanyası’nda kadınların toplama kamplarında gardiyan olarak çalıştırılmasıyla ilgili süreç, 1944 yılında bir Alman gazetesinde yayımlanan ilanla başladı.

https://t24.com.tr/yazarlar/tolga-sardan-buyutec/ravensbruck-toplama-kampi-nda-siradan-kadinlar-nasil-birer-iskenceciye-donustu,29558

Ancak, bugün Cumhurbaşkanlığı konutunun, küçük ölçekli mütevazı bir yapı olan Çankaya Köşkü’nden ‘külliye’ adı verilen bir devasa bir yapıya taşınması, mimari terimlerin ideolojik amaçla nasıl kullanıldığının güncel bir örneğidir.

https://www.gazeteduvar.com.tr/beyaz-saray-mi-denir-beyaz-ev-mi-haber-1511011

Ancak ne zaman idam cezasının yeniden getirilmesi tartışmaları alevlense, aklıma yeniden doğru-dürüst yargılansa, idam yerine ağır hapis cezası alabilecek amcaoğlum gelir. Hani Mülkiye Mektebi’nde epey hukuk okumuş biri olarak, hatırlatayım dedim de…

https://yeniyasamgazetesi2.com/kamil-akmanin-hazin-sonu/

Sevmiyorlar, anlaşıldı. Yılbaşı kutlamalarını sevmiyorlar. Fark etmiştik zaten. Hele içki falan… Evlerde bile… Zinhar! Nasıl da hınçla yasakladılar. Kahkaha atmasını öğretti gençler. İnadına kahkaha. Hakarete bile kahkahayla cevap vermesini… İktidarların kahkaha atan asilere hiç tahammülleri yoktur. Hele dişil asilere…

https://artigercek.com/yazarlar/yigit-bener/inadina-eglenmek

Ali Koç, “Yanlışınız var. Bizler vefat eden yüksek divan kurulu üyeleri için gazetelerde ilan vermeye devam ediyoruz. Sadece ilanı verdiğimiz mecra değişti. Artık SÖZCÜ gazetesinde kulübümüz ilanları çıkmaktadır. Burada terk edilmiş bir durum söz konusu değildir. Bu uygulama devam etmektedir.”

https://skor.sozcu.com.tr/2021/01/23/ali-koc-yaklasim-degisene-kadar-gerginlik-devam-edecektir-1558053/

Kadına kendi varlığını ifşa hakkı vermeyip sadece mağduriyetini ifşa hakkı tanıyan ahlakla yetinirseniz, hayalinizdeki dünyayı kuramazsınız.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/mine-sogut/sizin-regl-konusundaki-toleransiniz-nereye-kadar-1807905

Hissenin fiyatı iki işlem gününde $3,76’dan $38,7’e yükselmiş. Ancak bir sorun var; fiyatı artan “Signal”, borsa kodu “SIGL” olan başka bir şirketmiş (20 Ocak’ta fiyat 7,6’ya kadar gerilemiş). O yüksek fiyattan alanlara ise Newton’u hatırlatmaktan başka yapacak bir şey de yok.

https://www.birgun.net/haber/borsa-balonlarina-kim-ufluyor-331320

It may be too strong to say, as one former student claims, that “almost all innovations in western Marxist thinking can be traced back to this department” in those years, but its theoretical vitality under his chairmanship had few parallels, and outstanding students went on to play important intellectual and sometimes political roles in half a dozen countries.

https://www.theguardian.com/politics/2021/jan/14/leo-panitch-obituary

https://demokrasibirlikdayanisma.com/category/turkiye/

https://demokrasibirlikdayanisma.com/category/sol-marksizm/

https://independent.academia.edu/CAVLICULFAZ

https://sanatolayi.com/bir-umuttun-bir-misillemeydin-yalnizliga-cemal-sureya/

https://mikoglu76.wordpress.com/yazilar/

Bir zamanlar demokrasi… Bugün yazım yazısız…

https://t24.com.tr/yazarlar/hasan-cemal/bir-zamanlar-demokrasi,29575

Yıldız Kenter, Ayla Algan, Zeliha Berksoy, Jülide Kural, Zühal Olcay, Tilbe Saran, Sema Moritz, Zeynep Tanbay ve Işık Yenersu Genco Erkal ile bir arada…

https://www.youtube.com/watch?v=rkAtA2y6pBA&t=2327s

Attachments area

Preview YouTube video Nâzım’a Armağan / İstanbul Tiyatro Festivali

Nâzım’a Armağan / İstanbul Tiyatro Festivali

About admin

Check Also

GÜNDEMDEN BİR DEMET (4)-Admin

Türkiye iflas etti, o hâlâ ‘ben’ diyor Memleketi her alanda uçuruma sürükleyen Erdoğan, krizlerin sorumlusu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com