Köşelerden Bir Demet (183)-Cavlı Çulfaz

Konuşmadığımız bir şey daha var. O da Türkiye’nin kırk yıla yaklaşan bir sürede, askeri terminolojide “düşük yoğunlukta savaş” diye isimlendirilen bir belayla boğuştuğu, şiddetle bu derece iç içe yaşamanın bireylerde özellikle olayın göbeğindeki erkek bireylerde ne gibi aşınmalar yarattığı!

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/olaylar-ve-gorusler/kadinlarin-katli-erendiz-atasu-1803005

Geçen bir yıl içinde gözlemlediğim en büyük değişiklik Çin’in salgınla mücadelede elde ettiği büyük başarının insanlara aşıladığı özgüven. Virüse karşılaşılması durumunda önlemler çok sıkı ve sert, mücadele ve mücadele edenler fazlasıyla ciddi ve en önemlisi her durumda süreç kesinlikle şeffaflıkla yürütülüyor. Covid-19 haberleri artık insanların ilgisini çekmekten yavaş yavaş uzaklaşmaya başlamış olsa bile, yetkililer karşılaşılan her durumu bütün açıklığıyla halkla paylaşıyorlar ve önlemleri her fırsatta hatırlatıyorlar.

https://www.birgun.net/haber/cin-in-koronavirus-sinavi-gecen-bir-yil-328799

FATF üyesi Türkiye’de devletin dizginlerini elinde tutan AKP – MHP şebekesi , Siyasi nüfuz sahibi kişiler ve onların yakınlarının mal varlıkları ile mali yükümlülüklerinin izlenmesini” reddettiler.

https://t24.com.tr/yazarlar/aydin-engin/diyelim-korona-yi-yendik-peki-ya-bu-kafayi,29293

AKP’nin getirdiği yasada, FATF’ın klasik yasasında yer alan bir madde var, 12. madde: “Siyasi nüfuz sahibi kişiler ve onların yakınlarının mal varlıkları ile mali yükümlülüklerinin izlenmesini öngörüyor.” Şimdi sıkı durun: “İlgili yasayı Meclis’e getiren AKP, 12. maddeyi yasa önerisinden çıkartıyor, yasada o maddeye yer vermiyor!..”

https://www.t24.com.tr/yazarlar/yalcin-dogan/akp-yi-rahatsiz-eden-madde-bunu-sakin-unutmayin,29260

Bu yüzden örneğin, hiçbir gayrimüslimin hâkim-savcı-subay olamadığı, kamu hizmetlerinde diğer din/inanç ve siyasi görüşlerin sembollerinin kullanılamadığı gibi konular gündeme dahi gelmedi, gelemedi.

http://www.diken.com.tr/fikri-saglara-yonelik-tepkinin-icerigi-ve-muhalif-siyasetciye-birkac-basit-soru/

ABD’de 68 yıl sonra ilk kez bir kadın mahkum idam edilecek. ABD’de aralık ayında idam cezası ertelenen Lisa Montgomery’nin 12 Ocak tarihinde zehirli iğneyle idam edileceği duyuruldu. Montgomery’nin ruh sağlığının yerinde olmadığını savunan avukatlar, temyiz mahkemesinden kararı gözden geçirmelerini isteyeceklerini duyurdu.

https://www.gazeteduvar.com.tr/abdde-68-yil-sonra-ilk-kez-bir-kadin-mahkum-idam-edilecek-haber-1509035

Jeopolitikçilik, komşuna rağmen gelişmeyi, komşuna doğru genişleyerek büyümeyi, hatta komşunun toprağında “savunma hattı” kurmayı, dolayısıyla aslında sürekli savaşı getirir.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/mehmet-ali-guller/jeopolitikciligin-cikmazi-1803078

Sürgün olarak geldiği Londra’da yaşamını sürdüren eski sendikacı ve program yapımcısı, yazar eleştirmen Abdullah Nihat Yılmaz 1 Ocak saat 10’da tedavi gördüğü Whittington Hastanesi’nde yaşamını yitirdi. 30 Mart 1972’de Kızıldere’de katledilen abisi Nihat Yılmaz’ın adını da adına ekleyen  Yılmaz, 12 Eylül 1980 faşist darbe mağduru olarak geldiği Londra’da toplumsal çalışmalarıyla da tanınmıştı.

https://www.acikgazete.com/abdullah-nihat-yilmazi-yitirdik/

Türkiye Maden İş’in Ankara Bölge Temsilcisi olur. 12 Eylül 1980’de darbe olur. Bu kez işçi sınıfının örgütlü mücadelesini “düşman” olarak gören 12 Eylül yönetiminin “sendikacı ve TKP üyesi olarak” arananlar listesine girer…

https://www.birgun.net/haber/surgundeki-yazar-abdullah-nihat-yilmaz-yasamini-yitirdi-328769

https://www.facebook.com/pg/Uvercinka-1585371131722942/posts/

https://independent.academia.edu/CAVLICULFAZ

Doğan Avcıoğlu, ”Türkiye’nin Düzeni” kitabı ile ortalığı silkelemişti de, az geçmeden Dr İsmail Beşikçi, ”Doğu Anadolu’nun Düzeni” ile ortalığı başka seferden silkelemişti. 12 Mart darbesi her ikisini cezaevinde buluşturdu. Farklı kışlalar da kalsalar da…

https://artigercek.com/yazarlar/ragipzarakolu/bu-kitabi-mutlaka-bulmaliydik

Genco Erkal’dan “Köpekbalığı Hikayesi”…

https://www.youtube.com/watch?v=KgVkew0DBpo

Attachments area

Preview YouTube video Genco Erkal – Köpekbalığı Hikayesi

Genco Erkal – Köpekbalığı Hikayesi

About admin

Check Also

Gündemden Bir Demet/Politika/M.Aydin

Fehim Taştekinftastekin@gazeteduvar.com.tr Tiyatro diyenler bu yazıyı okumasın! İran’ın saldırı koreografisini silahların yüzde kaçı hedefe ulaştı …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com