Köşelerden Bir Demet (180)-Cavlı Çulfaz

Örgütlü, sistematik, toplu bir kıyımın kurbanıdır Aylin Sözer… Ve bu topraklarda can veren tüm kadınlar gibi sadece kadın olduğu için yakıldı… Sadece kadın olduğu için…

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/elcin-poyrazlar/kadin-oldugu-icin-1802367

https://www.evrensel.net/fotograf/5/evrensel-gazetesi-birinci-sayfasi

  1. günde bir mektup daha… En iyisi gülelim Osman… Hâlimize değil, ülkeyi bu hâle getirenlerin hâline gülelim…

https://t24.com.tr/yazarlar/aydin-engin/1170-gunde-bir-mektup-daha,29265

Hiç mi iyi bir şey yok yoldaş? Dünyada ve ülkemizde hâlâ umudunu ve cesaretini yitirmeden bu gidişata karşı direnen; daha aydınlık, daha adil, insana doğaya saygılı, barışçı, paylaşımcı bir yaşam için çabalayan milyonlar var. En karanlık görünen anda bile umutlarını yitirmeyen gençler var, benim gibi yaşlı ve karamsar da olsalar bu düzene karşı mücadeleyi bir ahlak, vicdan sorunu ve sorumluluğu olarak gören, hayatlarına anlam kazandırabilecek tek şey olarak kavrayanlar var.

https://t24.com.tr/yazarlar/oya-baydar/gamli-baykustan-2021-kehanetleri,29264

Başlıyorsunuz gülmeye… Yazar “rüya” görüyor deyip kahvenizi yudumluyorsunuz. Ama şu yeni yıla girerken, ben de size önce “rüya” görün diyeceğim. Lenin ünlü eseri “Ne Yapmalı”yı ortada bir avuç devrimci varken, “bana bir parti verin Rusya’yı yerinden oynatayım” diyerek yazdığı zaman ona rüya görüyor demişlerdi. Rüyaydı, o rüya ile uykudan uyanan Rusya’nın emekçileri, rüyası görülen partiyi kurdular ve Rusya’yı bu kaldıraçla on gün boyunca yerinden oynattılar.

https://www.ozgurpolitika.com/haberi-devrimci-bir-ruyaylayeni-yila-uyanmak-8694

Eğer bu asgari ücret tartışmasından, “Sadece haklı olmamız yetmez hakkımızı alabilmek için gerekli güce de sahip olmalıyız” dersini çıkarmışsak, bu dersi uygulamak üzere harekete geçmeyi içselleştirmişsek, 7 milyon işçinin, emekçinin bir yıl daha “sefalet ücreti”ne mahkum edilmesi boşuna olmayacaktır!

https://www.evrensel.net/yazi/87844/sorun-asgari-ucretse-hakli-olmak-yetmiyor-guclu-olmak-da-lazim

TKP önderlerinin yüz yıllık öyküsünden başlayabiliriz. 1920’de büyük ütopyalarla Sovyetler Birliği’nden Türkiye’ye gelen Mustafa Suphi ve 14 parti yöneticisi rafine bir planla Trabzon’da öldürülmüşlerdi. İki devletin bilgisi dahilinde gelen bu grubun, Kars’tan, Erzurum’a ve Trabzon’a kadar güya ahalinin eylemlerinden korumak için adım adım ölüme sürüklenmeleri ve nihayet boğdurulmaları, şehrin toplumsal hafızasında örtük bir alan olarak duruyor.

https://www.birgun.net/haber/sehirlerin-yuz-yillik-toplumsal-hafizasi-328486

 Fahrettin Abi’yi gördüm aynı mermerin üstünde, kuru temizlemeciydi, titiz bir adamdı çok. Sanırsam TİP üyesiydi. Dükkânında oturmuştum birkaç hafta önce. Öyle bembeyazdı ki mermerin üzerinde, sanki bir damla kan kalmamıştı gövdesinde, hepsi boşalmış. Sordum, olurmuş bazen öyle. TÖB-DER üyesi Süleyman Yanmaz, ah ki hiç onun sınıfında okuyamadım, kapıyı şöyle yarım aralamıştı aslında o akşam; ama o kadar aralık bile yetti katillerine.

https://yeniyasamgazetesi2.com/yilbasindan-bir-gun-once/

AKP’nin getirdiği yasada, FATF’ın klasik yasasında yer alan bir madde var, 12. madde: “Siyasi nüfuz sahibi kişiler ve onların yakınlarının mal varlıkları ile mali yükümlülüklerinin izlenmesini öngörüyor.” Şimdi sıkı durun: “İlgili yasayı Meclis’e getiren AKP, 12. maddeyi yasa önerisinden çıkartıyor, yasada o maddeye yer vermiyor!” Çok çarpıcı değil mi? Bunu nereden öğreniyoruz?..

İki ayrı muhalefet şerhinden.

https://t24.com.tr/yazarlar/yalcin-dogan/akp-yi-rahatsiz-eden-madde-bunu-sakin-unutmayin,29260

ONURLU, HUZURLU, GÜVENLİ BİR ORTAK YAŞAM İSTİYORUZ!

https://www.change.org/p/kamuoyu-onurlu-huzurlu-g%C3%BCvenli-bir-ortak-ya%C5%9Fam-istiyoruz?utm_content=cl_sharecopy_26338457_tr-TR%3A3&recruited_by_id=b1531f70-409d-11eb-bacf-df8bca5424a8&utm source=share_petition&utm_medium=copylink&utm campaign=psf combo share_message&utm_term=psf_combo share_initial&share_bandit_exp=message-26338457-tr-TR

NTV’de on yıl önce 2010’daki bir tartışma – İsmet Özel, Bülent Somay, Hilmi Yavuz ve Mehveş Evin

https://www.youtube.com/watch?v=AVPNgTOUOS0&t=203s

https://www.milliyet.com.tr/yazarlar/mehves-evin/naipaul-istanbul-a-gelmisti-1318083

https://www.youtube.com/watch?v=Bsafk6vNKpo

https://www.facebook.com/pg/Uvercinka-1585371131722942/posts/

[1961 yılı Siyasal Bilgiler Fakültesi (Mülkiye) girişli sınıf arkadaşlarımın, 1973 Atılımı öncesi ve sonrası TKP’li yoldaşlarımın, bütün sosyalist, demokrat ve yurtseverlerin, alnının teriyle kazanıp yaşayan bütün emekçilerin yeni yılını yürekten kutluyorum. Enseyi karartmayın, boyun eğmeden, direnerek mutlaka güzel günler göreceğiz çocuklar, güneşli günler… Motorları maviliklere süreceğiz. – Cavlı Çulfaz -]

https://www.youtube.com/watch?v=tLWkuuPKe7o

https://independent.academia.edu/CAVLICULFAZ

Attachments area

Preview YouTube video Özgürlüğün Sınırları – İsmet Özel ve Bülent Somay, Hilmi Yavuz, Mehveş Evin

Özgürlüğün Sınırları – İsmet Özel ve Bülent Somay, Hilmi Yavuz, Mehveş Evin

Preview YouTube video İsmet ÖZEL Herkese Karşı

İsmet ÖZEL Herkese Karşı

Preview YouTube video Nazım Hikmet Ran (kendi sesinden) – Nikbinlik (Güzel Günler Göreceğiz Çocuklar)

Nazım Hikmet Ran (kendi sesinden) – Nikbinlik (Güzel Günler Göreceğiz Çocuklar)

About admin

Check Also

Gündemden Bir Demet/Politika/M.Aydin

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, yerel seçimlerde alınan sonuçlarla DEM Parti’nin yeniden belirleyici …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com