Köşelerden Bir Demet (179)-Cavlı Çulfaz

Better than most, Marx understood the mechanisms that produce capitalism’s downsides and the problems that develop when governments do not actively combat them, as they have not for the past 40 years. As a result, Marxism, far from being outdated, is crucial for making sense of the world today.

https://www.foreignaffairs.com/articles/world/2018-06-14/marxist-world

Bunca yoksulluğun, haksızlığın, rezilliğin olduğu bir ortamda anarşist, sosyalist, çevreci hiçbir etkili muhalefetin olmaması, salt iktidarın baskısıyla açıklanabilir mi? Çar’ınkinden daha mı fazla baskı var sahiden? Yoksa sivrilip yalnızlaşmak biraz işimize de mi geliyor? “Halkı görmeyen bir halk partisi olabilir mi?” sorusunu CHP’lilere sıkça sordum, CHP’yi burjuvazinin sadık hizmetçilerinden biri olarak tanımlayan keskin solculara da sorabilirim…

https://birikimdergisi.com/guncel/10404/muhalefet-memuru-olmamak-icin

Yılın sonunda “Susma bitsin”, “Uykularınız kaçsın” etiketiyle sosyal medyada başlatılan taciz ifşaları, müthiş bir etki yarattı. Edebiyat dünyasından Hasan Ali Toptaş’ın 20 kadına uyguladığı tacizlerin açığa çıkarılmasıyla başlayan ifşalar yargı, medya, siyaset gibi birçok çevreden erkeklerin tacizlerinin açıklanmasıyla devam etti. Taciz ifşalarının ardından tacizci erkeklere getirilen yaptırımlar ise kadın mücadelesinin gücünü ortaya koyar nitelikteydi.

https://yeniyasamgazetesi2.com/2020de-kadinlarin-direnisi-uykulari-kacirdi/

Ondan hiç kimsenin, hiçbir zaman alamayacağı bir unvanla, ODTÜ REKTÖRÜ olarak, bir ODTÜ hocasını son yolculuğunda yalnız bırakmamıştı. Bazı ölümlerin ardından şu cümleyi kurarım: “Kıskanç bir insan değilim ama arkasında biriktirdiği sevgi selini kıskandım.”

https://www.birgun.net/haber/azaldik-hocam-328340

İlhan Başgöz’ün ABD’deki ve Türkiye’deki kültür ve eğitim hizmetleri saymakla bitmez.

Bazı kitaplarının adlarını yayımlamakla yetiniyorum:

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/emre-kongar/ilhan-basgoz-icin-ambulans-ucagi-1802097

1952 Helsinki Olimpiyatları öncesinde 52 kilo dünya şampiyonumuz Ali Yücel’in, adının hoş olmayan bir hırsızlık olayına karışması ve boykot alması rüyalarıma girmişti. Çocukluk yaşlarımdaki kahramanlarımdan biriydi, kahrolmuştum, 1952 Helsinki Olimpiyatları’na katılamamıştı.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/erol-manisali/ali-yucelden-yerlikayaya-dunku-ve-bugunku-turkiye-1802121

Meğer kızlar yurdunda kalan kızlar erkeklerin yurdunda erkeklerin odasına konuk olarak gelebiliyorlarmış, fakat kızlar oğlanları kendi odalarına konuk olarak alamıyorlarmış. Bu durumu eşitliğe aykırı gördükleri için protesto ediyorlarmış. Bildiriyi imzaladım.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/ozdemir-ince/edepsiz-kizlar-ve-erkekler-1802100

Son günlerde İsmail Beşikçi’nin yazılı açıklamalarla, iki Kürt partisi tarafından korunmaya alınması, başka bir Kürt sefaletine işaret ediyor. Beşikçi’nin “linç edildiği” hipotezi, politik parsel toplama manevrasıdır, gerçekleri yansıtmıyor.

https://www.ozgurpolitika.com/haberi-besikci-ye-notlar-8640

Trabzon’a doğru yol alan gemide dönemin katliamcılarından Topal Osman da vardır. Yaşar Hanım kendisine musallat olan Topal Osman’ı zor bela atlatarak Trabzon’dan karayolu ile Erzurum’a gelir. Görkemli Ağrı Dağı manzarası eşliğinde Iğdır’a yaklaşırken süvari bir askeri birliğin yanından geçerler, birliğin kumandanı İhsan Nuri kalpağını çıkararak Yaşar’ın ağabeyi Doktor Haydar’ı selamlar. Doktor Haydar, annesi İffet Hanım’a dönerek, “Bu Yüzbaşı İhsan Nuri’dir. Muhteşem bir hatiptir” diyecektir.

https://www.ozgurpolitika.com/haberi-95-yil-sonra-bulunan-bildiriihsan-nuri-kurt-ayaklanmasini-anlatiyor-8645

Instead of prioritizing shareholders, companies value all stakeholders, and financialization has given way to investments in workers, technology and sustainability.

https://time.com/collection/great-reset/5900739/fix-economy-by-2023/

[Barış Derneği’nden Karabey Kalkan yoldaş, TÜSTAV’ın 2013’de yayımladığı Reşat Fuat Baraner’in yaşamı ve savaşımını anlatan kitapla ilgili aşağıdaki bağlantıyı yolladı. Kendisine teşekkür ediyorum. -C.Ç.-]

https://play.google.com/books/reader?id=QGKCDwAAQBAJ&hl=en&pg=GBS.PT1

 ONURLU, HUZURLU, GÜVENLİ BİR ORTAK YAŞAM İSTİYORUZ!

https://www.change.org/p/kamuoyu-onurlu-huzurlu-g%C3%BCvenli-bir-ortak-ya%C5%9Fam-istiyoruz?utm_content=cl_sharecopy_26338457_tr-TR%3A3&recruited_by_id=b1531f70-409d-11eb-bacf-df8bca5424a8&utm source=share_petition&utm_medium=copylink&utm campaign=psf combo share_message&utm_term=psf_combo share_initial&share_bandit_exp=message-26338457-tr-TR

Üvercinka Dergisi – Ocak 2021

https://www.facebook.com/pg/Uvercinka-1585371131722942/posts/

Sevim Belli’nin “Boşuna mı Çiğnedik?” adlı kitabında topladığı anıları

https://www.youtube.com/watch?v=8HQwUCQtMWo&t=339s

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/ahir-zaman-koncinalari-257188

https://independent.academia.edu/CAVLICULFAZ

Attachments area

Preview YouTube video Sevim BELLİ – Türkiye Siyasi Tarihi: 1951 Tevkifati 2/8 (Ozgen Berkol Dogan Bilimkurgu Kutuphanesi)

Sevim BELLİ – Türkiye Siyasi Tarihi: 1951 Tevkifati 2/8 (Ozgen Berkol Dogan Bilimkurgu Kutuphanesi)

About admin

Check Also

Gündemden Bir Demet/Politika/M.Aydin

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, yerel seçimlerde alınan sonuçlarla DEM Parti’nin yeniden belirleyici …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com