Köşelerden Bir Demet (175)-Cavlı Çulfaz

Bir memlekette namus erbabı, en az namussuzlar kadar ‘cesur’ olmadıkça o memleket için kurtuluş yolu yoktur!” İnönü’nün “bu bir yenilgi değil, benim en büyük zaferimdir” dediği 1950 seçimlerinden sonra başlayan ve her birine hayattayken cevap verdiği saldırılar, asılsız iddialar, tarih saptırmaları, vicdansız iftiralar devam ediyor. Hayatının son dönemlerinde, yine karşı karşıya kaldığı bu tip sataşmalardan birine, dayanamamış, Hadi canım sen de!” demişti. https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/olaylar-ve-gorusler/hadi-canim-sen-de-gulsun-bilgehan-1801239

 Barolardan açıklama: Demirtaş tahliye edilmeli. Aralarında Ankara, İstanbul, İzmir ve Diyarbakır’ın da bulunduğu çok sayıda baro, Selahattin Demirtaş’ın serbest bırakılması gerektiği yönünde ortak açıklama yayınladı. Barolar, AİHM kararının bağlayıcı olduğunu hatırlattı.

https://www.gazeteduvar.com.tr/barolardan-aciklama-demirtas-tahliye-edilmeli-haber-1508310

 Bu öyküyü, Anayasa hukukçusu Prof. Dr. Kemal Gözler‘in son makalesinde okudum.Mithat Paşa’yı Brindisi Limanı’na götürmekle görevli Bahri Süleyman Bey’in 9 Şubat 1877 tarihli raporunda yazdığına göre, Mithat Paşa, açık denizde “yazık! Konstitüsyon (Anayasa) bitti, bu millet terakki edemeyecek! (gelişemeyecek) ” demiş.

https://t24.com.tr/yazarlar/mehmet-y-yilmaz/tam-yuzunu-donecekti-ki-arkasini-dondu,29195

Gözaltında çırılçıplak soyulan, cezaevlerinde insanlık dışı koşullarda tutulan, olmayan suçlamalarla olmayacak cezalara çarptırılan o insanlarla ortak bir kaderi paylaştığınızı idrak etmeniz için başınıza daha ne gelmesi gerekir… aslında biliyorsunuz.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/mine-sogut/susarsaniz-baska-sey-olur-susmazsaniz-baska-1801252

Unutmayalım AİHM demokrasi, hukuk devleti ve insan haklarını önemseyen Avrupa’nın bir kurumudur. Avrupa Birliği’nin karar vericilerin büyük çoğunluğu, özellikle ağır topları ise serbest piyasa tanrısına tapan dinbazlardır. “Şirketler Avrupası” ile “Emeğin Avrupası” arasındaki uçurum henüz ve hâlâ epey derin.

https://t24.com.tr/yazarlar/aydin-engin/iki-kutup-aihm-ve-ab-nin-karar-vericileri,29198

Türkiye Cumhuriyeti’nin vatandaşları hiçbir zaman savunmasız olmadılar. Epeyce çağdaş bir anayasası, çağdaş ve uygar yasaları, Cumhuriyet devletinin kendini ve halkını koruyacak Anayasa Mahkemesi, Danıştay, Yargıtay ve Sayıştay gibi kurumları vardı. Cumhuriyet devleti kuvvetler ayrılığı ilkesinin sacayağı üzerine oturmaktaydı. Anayasa ve Siyasi Partiler Yasası Cumhuriyetin kuruluş ilkelerine aykırı partilerin kurulmasına izin vermiyordu. Ayrıca statükoya karşı eylemlere girişen partilerin kapatılacağına dair bir yasa da vardı. Toplumu koruyan zırhlar vardı.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/ozdemir-ince/ciplak-ya-da-savunmasiz-bir-toplum-1801249

 “Komünistler, toplumun eğitime müdahalesini icat etmediler; ama bu müdahalenin karakterini değiştirmeye ve eğitimi egemen sınıfın etkisinden kurtarmaya çalışıyorlar.” (Komünist Manifesto)

https://www.birgun.net/haber/egitime-devrimci-dokunus-327908

http://www.elestirelpedagoji.com/?pnum=148&pt=66%20E%C4%9Fitime%20devrimci%20dokunu%C5%9F%20%20%C3%9Cnal%20%C3%96zmen

Shakespeare’in deyimiyle “Ömrüm güze erişti, sararmış yapraklara döndüm.” O günden sonra nice ballı sofralarda yerim oldu. Ne o kokuyu aldım ne o tadı buldum…

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/adnan-binyazar/balarisi-1801266

https://fonzip.com/mulkiyelilerbirligi/burs

Daron Acemoğlu’na göre Çin’in ekonomik büyümesinin sebebi olarak otoriter ve yasakçı rejime işaret etmek yanlış olur, çünkü Çin’in bürokratik verimliliği bu bağlamda önemli bir faktör. Acemoğlu, “Çin modeli taklit edilmeye çalışılırsa sadece yasaklar kısmı taklit edilebilir, büyüme sağlanamaz” diyor.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/ozlem-yuzak/umuttur-insanligi-ayakta-tutan-1801259

https://independent.academia.edu/CAVLICULFAZ

İsmail Beşikçi imzasıyla, Nerina Azad isimli bir sitede, “Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nde PKK-Haşdi Şabi İşbirliği” başlığı ile bir yazı yayımlandı. Geçen bir haftalık süreçte bu yazıya hiçbir yanıt verilmemesi; eli kalem tutan yazar-çizer ahalinin çürütücü sabrı ve beş para etmez hoşgörüsü, en az Beşikçi’nin yazısı kadar manidardır. Yazı, Türkiye-KDP-Irak ortaklığı ile, PKK’ye ve Kürdistan gerillalarına yönelik tasfiye planlarının yapıldığı bir süreçte yazıldı. Türkiye’nin KDP desteğine, KDP’nin de dışarıdan gelecek bir desteğe ihtiyaç duyduğu bir zamanda…

https://www.ozgurpolitika.com/haberi-ismail-besikcinin-kdp-icin-yazdigi-bildiri-8547

İşte krasnoyarsk‘taki esir kamplarından kurtarabildiği türk esirleri kurtarıp isveç’teki haparanda kasabasına getiren ve onların son günlerinde yardımcı olan bu iyilik meleği hemşirenin sibirya’dan kurtarıp getirdiği, lakin vatanlarına geri dönmeye ömrü vefa etmeyen askerlerimizdir haparanda kilisesinin bahçesinde yatan türk askerleri…

https://seyler.eksisozluk.com/sarikamis-gazilerimizden-birkacinin-isvecteki-bir-kilisenin-bahcesinde-yatmasi

Nazım Hikmet’in Derviş Kavazoğlu’na mektubu… Nazım’ın Kıbrıs halkına mesajı: “Adanızı bir cennet veya bir cehennem haline getirmek sizin elinizdedir. Ben, Yunanistan ve Türkiye’yi sevdiğim kadar sizin adanızı da seviyorum. Sizin adanız, Yunan ve Türk milletleri arasındaki dostluk bağlarını kuvvetlendiren bir halka olmalıdır.”

http://www.st-cyprus.co.uk/makaleler/ksgnazimhikmetileilgiliderlemeler

Arkadaşlarımızın haklarını korumak bir şey değil, karşı olduğumuz insanların haklarını korumak marifettir, bu kelimeyi kullanmak istiyorsanız. Ama bunlar da öğrenilecek şeylerdir. Öğrendikten sonra yapıp yapmamak da kişiye kalıyor, artık herkes tek başınadır orada.

https://adhocdergi.com/insan-olmanin-sinirlari-ne/

Edith Piaf – NON, JE NE REGRETTE RIEN

https://www.youtube.com/watch?v=4Hqc-NWlNJQ

https://independent.academia.edu/CAVLICULFAZ

La Marseillaise, sung by Mireille Mathieu

https://www.youtube.com/watch?v=7MQ-SC9bmp4&t=52s

Attachments area

Preview YouTube video Edith Piaf – NON, JE NE REGRETTE RIEN – legendado

Edith Piaf – NON, JE NE REGRETTE RIEN – legendado

Preview YouTube video La Marseillaise, sung by Mireille Mathieu. American English subtitles.

La Marseillaise, sung by Mireille Mathieu. American English subtitles.

About admin

Check Also

Gündemden Bir Demet/Politika/M.Aydin

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, yerel seçimlerde alınan sonuçlarla DEM Parti’nin yeniden belirleyici …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com