Köşelerden Bir Demet (173)-Cavlı Çulfaz

Türkiye hükûmeti bu kararı uygulamak zorunda. 46. maddede kararların bağlayıcı ve kesin olduğu vurgulanıyor. Demirtaş’ın derhal serbest bırakılması gerekir. Ama uygulamamak için yeni yöntemler icat eden bir devlet anlayışı olamaz.  Yoksa ne işiniz var AİHM’de diye sorarlar insana…

https://t24.com.tr/haber/eski-aihm-yargici-turmen-demirtas-kararini-t-24-e-yorumladi-sadece-demirtas-icin-degil-diger-vekiller-icin-de-kapi-aciyor,922201

 Düşmanı hem içinde hem dışında arayan ve aradığı yerde de eliyle koymuş gibi hemen bulan bunca insan, bir arada yaşamanın yolunu doğal olarak bulamaz. Ve düşmansız bir hayat hayal edemez.

Nihayetinde de bu şuursuzluğundan beslenen korkunç iktidarların eline düşer. O korkunç iktidar, kendisine güç veren yeni düşmanlar inşa ede ede hedefine doğru ilerler.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/mine-sogut/bana-dusmanini-soyle-1800694

Gerçek bir diktatörlükte, diktatöre, diktatör de diyemezsiniz. Diktatör, elbette kendisinin bir diktatör olduğunu bilir ama bunun konuşulmasından hazzetmez. Çünkü diktatör de bilir ki, diktatör olmak iğrenç bir şeydir. Özel, Erdoğan’a “diktatör” diyebildiğine göre tanımı gereği Erdoğan da “diktatör” sayılmamalı. Muhalefete önerim, durumu daha iyi tarif edecek başka bir kelime bulmasıdır.

https://t24.com.tr/yazarlar/mehmet-y-yilmaz/bir-kez-daha-diktator-tartismasi,29165

Victor Hugo’nun “kilise değil, cami yapmak isterdim” tümcesi olağanüstü önemdedir; çünkü özgürlük, her zaman ve her koşulda başkasının özgürlüğüdür. Başkasının özgürleşmesi için uğraşmayan, özünü özgürleştiremez. Ayrıca, başka inançlara ve yaşam tarzlarına saygı, toleransın özüdür.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/yazinci-ozgurdur-1800686

Pandemi sürecinde dijital alışveriş kapitalizmin yüzünü güldürüyor. Olansa, daha çok işe, daha fazla adrese yetişmek zorunda olan kargo çalışanına, motorlu kuryeye oluyor; kuryeler ölüyor, yaralanıyor. “İstikrarlı” bir şekilde çalışma saatleri artıyor, iş yükleri ve yorgunlukları da. Ken Loach’un daha önce bu köşeye taşıdığım filmi “Üzgünüz, Size Ulaşamadık” gerçek; yaşıyoruz işte.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/deniz-yildirim/istikrar-kimler-icin-1800689

IMF’nin Dünya Ekonomik Görünümü Raporu’na göre Çin, 2020 yılını büyüyerek kapatacak (yüzde 1.9) tek büyük ekonomi. ABD yüzde 5.8, Avro bölgesi yüzde 4.3, Japonya yüzde 5.3 küçülüyor. Çin’in elinde 3.2 trilyon dolar rezervi var. 2011’de üretimde, 2013’te mal ticaretinde, 2019’da patent sayısında ABD’yi geçti.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/baris-doster/joe-biden-turkiyeye-nasil-bakiyor-1800706

Normandiya çıkarmasından sonra Nazi ordusu İngiliz ve Amerikan kuvvetleriyle çarpışmak yerine Sovyet ordusuna, üstelik hiçbir zafer umudu olmadığı halde verebileceği zararın maksimumunu verdirerek, o İngiliz ve Amerikalılara sınıfsal destek politikası izlemişlerdi. Savaş sonrası birçok savaş suçlu general, Nazi gizli polisi ve casusluk örgütü elemanları bu politikalarının ödülünü aldılar.

https://www.ozgurpolitika.com/haberi-bu-defa-tutuklanan-leylaherkesle-birlikte-cikacak-8499

Leo Panitch, üniversiteden yakın arkadaşı Sam Girdin ile birlikte kaleme aldıkları Küresel Kapitalizmin İnşası başlıklı kitaplarında küreselleşmenin yeni-emperyalizm aşamasında gelişmiş kapitalist metropoller, ulusötesi şirketler ve uluslararası finans kapital, bir kolektif güç olarak, üçüncü dünyanın azgelişmiş ekonomilerini tahakkümü altına alma savaşımı içinde olduğunu vurguluyorlardı.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/erinc-yeldan/leo-panitch-ve-utopyalarimiz-1800702

https://jacobinmag.com/2020/12/leo-panitch-obituary

Robert Michels was a former student of the sociologist Max Weber and wrote a famous book called Political Parties, in which he talks about the “iron law of oligarchy.”

https://www.jacobinmag.com/2020/01/social-democracy-democratic-socialism-capital-unions-strategy

Yirmi Birinci Yüzyıl İçin Planlama grubunun Güz Konferansları dizisinde, “Dijital Gelecek: Ütopyalar, Distopyalar” başlığı altında “Teknolojik gelişme ile birlikte ütopyalar düşünmek mümkün mü” konusu Gamze Yücesan’nın moderatörlüğünde tartışılıyor.

https://21inciyuzyilicinplanlama.org/19-aralik-2020-21-yuzyil-icin-planlama-2020-guz-konferanslari-9-dijital-gelecek-utopyalar-distopyalar-prof-dr-gamze-yucesan-ozdemir-dr-ogr-uyesi-ozgur-narin-dr-anil-aba/

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Arka Plan’da Mehveş Evin’in sorularını yanıtlıyor. “Ülkenin ağzının tadını kaçırdılar.”

https://www.youtube.com/watch?v=EcmG5VGhPd0

https://independent.academia.edu/CAVLICULFAZ

Yüzünde yok yoktu; utanç, sahte bir küstahlık, yüzünü kıpkırmızı yapan ani bir öfke, sinir, başarısız olma korkusu, zahmet verdiği için affedilme isteği, onur, ne kadar önemsiz olduğu düşüncesi… Bütün bunlar şimşek gibi gelip geçiyordu yüzünden. Tam altı yıldır, bu fani dünyadaki yaşamını böyle sürdürüyordu…

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dostoyevskiden-uc-hikaye-1800867

A Conversation with John Le Carré (19 Ekim 1931-12 Aralık 2020)

https://www.youtube.com/watch?v=bOfmgFT4KuU

https://www.youtube.com/watch?v=TJsbr_5q0Qo

Ken Loach interview on Sorry We Missed You, social injustice, Paul Laverty

https://www.youtube.com/watch?v=JhlNAtdFDhA

O zamanlar sabahın üçüne dördüne kadar roman yazdıktan sonra yazıhanemden eve dönerken yolumu uzatır, turuncu ışıklar altındaki cumbalı, harap ve boyasız evlerin, demir parmaklıklı pencerelerin içimde uyandırdığı esrarengiz şiirin tadını çıkararak bacaklarımın beni kendiliğinden götürdüğü yere doğru hiç durmadan yürürdüm. Uzun yürüyüşlerde gelip geçene hırlayarak sokakları kesen, çöp tenekelerini vahşice karıştıran köpek çeteleri mutlaka yoluma çıkardı.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/orhan-pamuktan-istanbulun-turuncu-geceleri-1800881

[Usta tarihçi, usta romancılara karşı biraz ayıp etmiyor mu? – C.Ç. -]

https://www.dailymotion.com/video/x7y8keu

https://independent.academia.edu/CAVLICULFAZ

Attachments area

Preview YouTube video Canan Kaftancıoğlu anlatıyor 1: Salgın, İstanbul ve Türkeş ziyareti

Canan Kaftancıoğlu anlatıyor 1: Salgın, İstanbul ve Türkeş ziyareti

Preview YouTube video 60 Minutes archives: Le Carré

60 Minutes archives: Le Carré

Preview YouTube video John le Carré interview (1993)

John le Carré interview (1993)

Preview YouTube video Ken Loach interview on Sorry We Missed You, social injustice, Paul Laverty

Ken Loach interview on Sorry We Missed You, social injustice, Paul Laverty

About admin

Check Also

Gündemden Bir Demet/Politika/M.Aydin

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, yerel seçimlerde alınan sonuçlarla DEM Parti’nin yeniden belirleyici …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com