Köşelerden Bir Demet (171)-Cavlı Çulfaz

Bugün muhalefetin tüm bileşenleri çıkıp topluma bir söz vermelidir. Söylemekle de kalmamalıdır, bu rezaletlerin tekrar etmeyeceği bir sistemin nasıl kurulacağını yurttaşlara göstermelidir. Bunun için de halkın tepkisini örgütlemelidir.

https://www.birgun.net/haber/rejimin-normali-ne-karsi-halkin-ofkesi-327387

 Mussolini İtalya’sı, yıl 1930. Hapisteki anti-faşist Carlo Roselli mahkemede diyor ki: Bir evim vardı, yıktılar.Bir gazetem vardı, kapattılar. Profesörlüğüm, kürsüm vardı, elimden aldılar. Bugün de hala sahip çıktığım fikirlerim, ideallerim ve onurum vardı, onları savunmak uğruna hapse girdim. Dostlarım, hocalarım vardı, Amendola, Matteotti, Gobetti, onları öldürdüler.  Carlo Roselli doğru konuşuyor. Çok haklı. Mussolini 1937’de Carlo Roselli’yi hapiste öldürttü. Başka ne diyeyim ki?..
https://t24.com.tr/yazarlar/hasan-cemal/guclu-adamlar-iktidarda-kalmak-icin-her-seyi-yaparlar-savas-da-acabilirler-her-turlu-maceraya-da-atilabilirler,29140

Yabancı sözcüklerin yazımı – Alıntı sözcüklerin kaynak dildeki yazılışlarına göre değil, Türkçenin sesbilgisel (fonetik) yapısına uygun biçimde seslendirilmesi gerektiğini daha önce belirtmiştik.

https://www.birgun.net/haber/yabanci-sozcuklerin-yazimi-327397

 Asgari ücrette bir artış, yürürlükteki toplu iş sözleşmelerine saygı ve ekonomik politikada bir değişiklik (fiyatları ve işsizliği düşürmek için) isteyen 24 saatlik genel grev meşrudur ve sendikal örgütlerin normal faaliyet alanı içindedir” (ILO, 2018, Paragraf 781).

https://www.birgun.net/haber/asgari-ucret-icin-grev-haktir-327406

[Kendini övüp şişinme marazı… Postmodern profesör, Derrida’dan kendine pay çıkarıyor – C.Ç.-] Öyle söylemişti Jacques Derrida, bizim tanıştığımızı düşünmeyen bu kurumun müdiresine: “Ali Akay ile Paris, İstanbul ve şimdi de New York’ta, hep karşılaşmaktayız.” Derrida çok önem vermekteydi bu yeniden tanıma ilişkisinin siyasi gerçekliğine.

https://t24.com.tr/yazarlar/ali-akay/af-dileme-ve-tanimayi-hatirlamak,29145

1967-68 dönemi LSE’den yüksek lisans arkadaşım Kanadalı Marksist Profesör Leo Panitch koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdi. Socialist Register yıllığının editörlüğünü yapan Leo Panitch 75 yaşındaydı. KAPİTALİZMDE SAĞLIK ve Sağlıksızlık Semptomları-Socialist Register 2010, Küresel Kapitalizmin Oluşturulması, Günümüzde Şiddet –Socialist Register 2009- Devrimi Yeniden Düşünmek-  Socialist  Register 2017, Yordam Yayınları, Pazar Distopyasının Ötesi – Socialist Register 2020 başlıklı kitapları Nota Bene Yayınları arasında çıkmıştır.-C.Ç.-]

https://www.versobooks.com/blogs/3698-video-leo-panitch-from-radical-winnipeg-to-jeremy-corbyn

 Leo Panitch  edited 33 annual volumes of the Socialist Register­ – including the recently published 2021 volume – and authored more than 100 articles and nine books.In a wide-ranging interview, Leo Panitch discusses his political formation and contemporary developments.

https://yfile.news.yorku.ca/2020/12/20/passings-leo-panitch-distinguished-research-professor-emeritus/

https://www.reddit.com/r/socialism/comments/kgo3nk/leo_panitch_longtime_coeditor_of_the_socialist/

Two decades later, in reaction to a New Labour leader in the 1990s who peppered his speeches with sneers at Marx, Tony Benn commented: “[W]hen Labour leaders have said that Marx is dead, it’s a bit like saying Galileo is old hat, or Darwin got it wrong, or Freud muddled things up.”

https://www.jacobinmag.com/2020/04/tony-benn-birthday-labour-party-uk-new-left

48 kadın örgütü, Muzaffer Oruçoğlu, Zafer Yılmaz ve Komün TV’yi, derhal kadınlardan özür dilemeye çağırdı. Açıklamada, “Özür dilemediği takdirde bundan sonraki süreçte kadınların protestolarının hedefinde olacaklardır!

https://www.avrupademokrat.com/48-kadin-orgutunden-cagri-orucoglu-ve-komun-tv-derhal-ozur-dilemelidir/

Anket sonuçlarına göre Türkiye kökenliler arasında, kendisini öncelikle Avrupalı olarak görenlerin oranı da azınlıkta. Almanya’da bu oran yüzde 6,6 , Avusturya’da yüzde 7, Hollanda’da 8,5 , Fransa’da ise yüzde 11,5.

https://www.dw.com/tr/abdli-d%C3%BC%C5%9F%C3%BCnce-kurulu%C5%9Fundan-avrupal%C4%B1-t%C3%BCrkler-raporu/a-55987646

Geçen yılki bir Mülkiye sempozyumu programı…

http://www.politics.ankara.edu.tr/wp-content/uploads/sites/55/2019/11/Sempozyum-Program%C4%B1.pdf

TÜRK SİYASİ TARİHİ’NDE CHP’NİN GENÇLİK KOLLARI – YÜKSEK LİSANS TEZİ

https://www.politikadergisi.com/sites/default/files/kutuphane/turk_siyasi_tarihinde_chpnin_genclik_kollari.pdf

Şimdi, devrin ünlü sesi Perihan Altındağ Sözeri’nin yaşadıklarını sırasıyla derginin üç farklı sayısından izleyelim.

https://t24.com.tr/yazarlar/orhan-tekelioglu/radyo-haftasi-sayfalarinda-demokrat-parti-nin-ilk-yili-radyolardaki-sancilar-2,29134

Ara Güler ve Yaşar Kemal bir arada! “Beni Komünist Partisi’ne aldılar…”

https://www.youtube.com/watch?v=l01hHN_PjHs

https://independent.academia.edu/CAVLICULFAZ

Attachments area

Preview YouTube video Ara Güler ve Yaşar Kemal bir arada! Adeta bayram gibi görüntüler sizinle…

Ara Güler ve Yaşar Kemal bir arada! Adeta bayram gibi görüntüler sizinle…

About admin

Check Also

Gündemden Bir Demet/Politika/M.Aydin

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, yerel seçimlerde alınan sonuçlarla DEM Parti’nin yeniden belirleyici …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com