Köşelerden Bir Demet (170)-Cavlı Çulfaz

Salgın milyarderlere uğramadı: Sadece 10 milyarder 400 milyar dolar kazandı. Koronavirüs salgını pek çok kişiyi yoksulluğa iterken dünyanın en zengin 10 insanı servetlerini artırdı.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/salgin-milyarderlere-ugramadi-sadece-10-milyarder-400-milyar-dolar-kazandi-1800133

 MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun “TBMM’den geçecek olan bir sonraki bütçe halkın bütçesi olacak” ifadeleri için “CHP’li il başkanının 2021 için kamuoyuna verdiği mesaj açıktır. Bu bir darbe ve kalkışma imasıdır” dedi.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/mhp-genel-baskan-yardimcisi-semih-yalcin-chpli-il-baskaninin-mesaji-darbe-ve-kalkisma-imasidir-1800092

 Delaware’de yaptığı konuşmada “Dostlar, bir krizdeyiz” şeklinde seslenen Biden, “Covid-19’a karşı nasıl birleşerek tek ulus olarak yanıt vermemiz gerekiyorsa iklim değişikliğine karşı da ortak bir ulusal yanıta ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/joe-bidendan-iklim-degisikligi-aciklamasi-varolussal-bir-tehdit-1800127

 Yaşamını tütün tarlalarında geçirmiş siyah işçi kadın Henrietta, pandemiyi anlamakta da bize yardımcı oldu. COVID-19’a yol açan SARS-CoV-2 virüsünün hücrelere girme mekanizması, birçok hücre tipi kullanılarak açığa çıkartıldı ancak ilk kullanılan hücrelerden birisi HeLA hücreleriydi.

https://www.birgun.net/haber/bilim-tarihini-degistiren-tutun-iscisi-henrietta-lacks-327314

 Kuantum bilgisayarlar tam olarak ne işe yarayacak? Onun da ötesinde gerçekten yapılabilecek mi? Yapılabilecekse de ne zaman hayatımıza girecek?

https://www.birgun.net/haber/kuantum-bilgisayarlar-ve-kuantum-ustunluk-deneyleri-327315

Oysa, kapitalizm aşılmadan gerçek anlamda modernitenin aşılması da mümkün değildir. Bu nedenle -liberaller kusara bakmasınlar ama- moderniteye yönelik ve onu aşma yeteneğine sahip biricik eleştiri hâlâ Marksizmdir. İroniye bakın ki, bu anlamda Marksizm, tarihin ilk ve en tutarlı post-modern akımıdır.

https://www.birgun.net/haber/basimiza-gelenlerin-hikayesi-327292

 Bir devirdi; neoliberalizmin yükseldiği zamanlardı. Ama her türden postun, post modernizmin, post marksizmin içinin boş olduğu çıkardığı sesten de belli değil miydi?

https://www.birgun.net/haber/sayrilik-ve-zehir-tasiyan-sayisiz-atom-327289

İngiltere’de nasıl liselerde Shakespeare ağırlıklı olarak okutuluyorsa, bizde de Türkçenin en öncü yazarı Sait Faik okullarda ders olmalıdır. Okullara “Sait Faik dersi” konulursa, liseye başlayıncaya dek çocuklar, serazat, başında ada rüzgarları esen, özgür ve mavi ruhlu bir yazarla tanışıp, ondaki ‘serbest Türkçe’nin tadına varacak ve Orhan Veli’nin “Dalgacı Mahmut”u kıvamındaki birinin, bir dilin en önde gelen yazarı olduğuna sevineceklerdir. Sait Faik, belki de okuduğumuz yazarlar arasında çocukluğu sürdüren, çocuk ruhu taşıyanların birincisidir.

https://www.birgun.net/haber/onemsiz-gunler-ve-haftalar-27-haftanin-luzumsuz-adam-i-327306

 “Bunu da şaka değil, gerekçeleriyle ve ayrıntıları ile ciddi ciddi öneriyorum. Belki böylece kadının ve gençlerin bir kol değil, vücudun kendisi olduğu öğrenilmiş olur.” 

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-tan/reyizi-degil-sevenleri-sev-1800031

Pele’den Messi’ye – “Futbolda bizimki gibi tek kulübe uzun süre aşkla bağlanılan hikayeler, ne yazık ki giderek azalacak. Seni çok takdir ediyorum.”

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/pele-rekoruna-ortak-olan-messiyi-kutladi-1800050

 [İrvem Keskinoğlu yoldaş aşağıdaki bağlantıyı yolladı -C.Ç.-] – Chinese demand is estimated to generate over US$27 trillion of imports of goods and services in the following 10 years.

https://www.telesurenglish.net/news/Chinas-Growth-To-Boost-Global-Economic-Recovery-20201217-0005.html

The US-China relationship will undoubtedly be the most important bilateral relationship impacting the world over the next decade. In this three-part series, Bridgewater Founder and Co-CIO Ray Dalio, former Prime Minister of Australia Kevin Rudd, and Bridgewater CEO David McCormick put the US-China relationship in context.

https://www.youtube.com/watch?v=VDdgWixCS7s

Kanadalı Marksist Profesör Leo Panitch koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdi. Socialist Register yıllığının editörlüğünü yapan Leo Panitch 75 yaşındaydı. [1967-68 ders yılında London School of Economics and Political Science’da (LSE) yüksek lisans yaparken Prof. Peter Self ile Dr Ralph Miliband’ın derslerini paylaştığımız yakın arkadaşımdı. Panitch, ömrü boyunca Marksizmin gerçek bir öğrencisi oldu. Zihinlerimizi açan güçlü bir kalemdi. Bu yıl Abidin Emre’den sonra onu da yitirmek içimi burktu. -C.Ç.-]

https://www.latestnewssouthafrica.com/2020/12/20/leo-panitch-has-passed-away/

https://twitter.com/CDN_Dimension/status/1340517253947768833

https://en.wikipedia.org/wiki/Leo_Panitch

Abidin Dino, 1984 – BBC TÜRKÇE

https://www.youtube.com/watch?v=YoBXkVP20A0&t=150s

https://independent.academia.edu/CAVLICULFAZ

Attachments area

Preview YouTube video Exploring the Future of US-China Relations, Part 1

Exploring the Future of US-China Relations, Part 1

Preview YouTube video ARŞİV ODASI: Abidin Dino, 1984 – BBC TÜRKÇE

ARŞİV ODASI: Abidin Dino, 1984 – BBC TÜRKÇE

About admin

Check Also

Gündemden Bir Demet/Mustafa Aydin

GÜNDEM TİP TİP, Gökhan Zan’ın adaylığını geri çekti: ‘Haysiyetimizde, ilkelerimizde inat edeceğiz’ Parti Meclisi imzasıyla yayımlanan …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com