Köşelerden Bir Demet (167)-Cavlı Çulfaz

12 Aralık’ta idam edildi İranlı gazeteci Ruhullah Zam. Şöyle bir düşündüm. Erdoğan’la Bahçeli’nin arasıra hâlâ “idam cezası”nı dillendirmeleri ürkütücü değilse nedir, söyler misiniz?..

https://t24.com.tr/yazarlar/hasan-cemal/gazeteci-milleti-ve-idam-sehpasi,29086

SONUÇ OLARAK; derin yoksulluk koşullarında yaşayan yalnız ve çocuklu kadınlara, yaşlılara, hiçbir düzenli geliri olmayan ailelere en az bir yıl şartsız düzenli vatandaşlık geliri sağlanmalıdır ve COVID-19 krizi boyunca bu duruma engel olacak tüm şartlar askıya alınmalıdır.

https://www.evrensel.net/yazi/87755/derin-yoksulluk-agi-cagrisi

Emniyette çıplak arama yapıldığını gündeme getiren HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu “Başörtüsü diye geldiler, insanların iç çamaşırlarını çıkarıyorlar. Bu çirkin uygulamayı bitireceğiz” dedi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/gergerlioglu-basortusu-diye-geldiler-insanlarin-ic-camasirlarini-cikariyorlar-haber-1507574

 Yine de Hindistan halkının bu giderek yükselen mücadelesinin umut verici olduğunu vurgulamalıyız. Kim bilir (!) Trump’ın ardından Hindistan kendi faşizmini devirir ve tüm dünya için umudu aralar… Şimdi Delhi’ye gitmenin tam zamanı…

https://www.gazeteduvar.com.tr/simdi-delhiye-gitmenin-tam-zamani-makale-1506784

 Peki Venezüella’daki Bolivarcı iktidar ile yaklaşık yine 20 yıldır ve yine görüntü olarak, aynı kalan Erdoğan iktidarı, birbirine benziyor mu? Evet bir kuyunun başında duran iki insan olarak benzerler, biri içine atmaya diğeri çekmeye çalışan olarak…

https://www.ozgurpolitika.com/haberi-venezuela-turkiyeye-benziyor-mu-8287

 İtalyan yazar Antonio Scurati’nin kapsayıcı bir bağlamla işaret ettiği gibi, “faşizm karşılaştırmalarının birçoğunun artık ters etki veya sofistike bir yöne kaydığını” düşünüyorum.Bunun yanı sıra soldan da sergilenen kesintisiz ahlaki üstünlük salvoları dünya görüşlerine uymayan her şeye “faşist” deme talihsizliği ise, hakiki “faşizm” olarak adlandırılması gereken şeyi önemsizleştirme ve onu kamufle etme riskini taşımaktadır.

https://yeniyasamgazetesi2.com/simgesel-fasizm-ve-fasistoid-histeri/

 Bu yanıtların ilki, elbette konunun kendisi olan S-400’ün hiç zaman kaybetmeden derhal aktif hale getirilmesi olmalıdır. İkinci olarak Türkiye ABD’nin İncirlik Üssü’nü kapatmalıdır. Üçüncü olarak Türkiye, Kürecik Radarı’na kilit vurmalıdır. [Bugünkü iktidar bunu yapabilir mi? Bence yapamaz. C.Ç.]

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/mehmet-ali-guller/akp-s-400u-calistiracak-mi-1799228

Gece uykuları kaçanlar sadece erkekler değil, biz kadınlar da! Söylesem mi? Yazsam mı? Hepiniz tamam şimdi açıklayacak diye benden bekliyorsunuz değil mi? Aynaya bakın ve sorun kendinize, siz, herhangi bir biçimde bir kadını taciz ettiniz mi?

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/yazgulu-aldogan/hangi-kadin-tacize-ugramadi-ki-1799206

Kadınların üstüne basarak inşa edilmiş o fildişi kulelere saklanan erkekler kendi inkarlarını yayacak sözcüler aramaya başlıyor… Biz ‘Ses çıkarmadan suçlular cezasını bulamaz’ dedikçe ‘Ahlaklı olun’ buyuruyorlar. Ancak özgürlük alanı açmadan o sesi boğmaya çalışmak, kadınların üstüne balkondan su atmaya benziyor.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/elcin-poyrazlar/ciplak-kim-1799229

Sandra Harding nesnelliği güçlendirmek için ezilenin yanında taraf olan bir bilimsel yöntem önerir. “Güçlü nesnellik” bize muktedirin adaletinin ardındaki çıkarı teşhir edebileceğimiz, ancak ezilenin tarafında olan somut bir hakikat ve adalet anlayışını kavramsallaştırmamıza imkân sağlar.

https://www.gazeteduvar.com.tr/kadikoylu-thrasymachusun-itirazi-makale-1507546

Dr. Özlem Türeci ve Prof. Uğur Şahin’in kurucusu olduğu BioNTech’te yedi yıldır kıdemli başkan yardımcısı olan 65 yaşındaki biyokimya uzmanı Katalin Kariko ile Drew Weissman Nobel ödülünü almalı.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/katalin-kariko-covid-19-asisini-mumkun-kilan-mrna-teknolojisinin-mucidi-macar-bilim-insani-1799398

https://www.nature.com/articles/s41551-020-00658-w

[Taraf gazetesinin eski yazarı bakalım şimdi ne diyor – C.Ç.] TRT Şeş’in yayına başladığı günlerde Taraf’a “Di vî karî de şaşiyek heye” (Bu işte bir tuhaflık var) başlığıyla bir yazı yazmıştım. Tuhaflık, meselenin sadece bir TV yayınına indirgenmesi değildi sadece, bu TV kanalının bir yasal dayanağı bulunmaması, yani bir tür “korsan” yayın yapıyor olmasıydı.

http://www.platform24.org/yazarlar/4641/-yeni–turkiye-de-de–kurt-sorunu-yoktur

[Zaman gazetesinin eski yazarı daha çok kendini anlatıyor – C.Ç.] Ben daha özgür bir Türkiye için verilen mücadelelerin başarısızlığı karşısında derin bir hayal kırıklığı içindeyim; tesellimi ancak anılarımı yazmakta buluyorum.

http://www.platform24.org/yazarlar/4642/kacik-radyoya-uzun-omurler

[Acaba kendini aklamaya çalışan bir yazı girişimi mi? – C.Ç.] Kadınlar aleyhine kurulmuş, erkeklerin çıkarına işleyen dünya çarkına kadın hareketlerinin çomak sokması çok hayırlı oldu.Esas bela, “bakma sen, o da istiyor” çirkinliğinden ziyade, “yahu n’aptık ki alt tarafı?” pişkinliği. Yani erkek eğitiminde hâlâ çok yol kat edilmesi gerekiyor. Şimdi hafifinden hunharına erkek marifetleri karşısında doğan tepkilerde ibre genel olarak erkekler aleyhine gereğinden fazla eğiliyorsa, bu sadece bunca yüzyılın haklı hıncı yüzünden olmuyor.

http://www.platform24.org/yazarlar/4656/son-t-ciz-ifsa-hadisesinin-dusundurdukleri

Bugün Beethoven 250 yaşında – Beethoven özgürlük, eşitlik demek… Coşku ve aşk demek… İnsan, doğa sevgisi ve yaşam tutkusu demek… Bütün bunlardan güç alan mükemmeliyet demek, idealler demek… Yaratıcılığın gücü demek…. Ya da 9. Senfoni’deki gibi “Kardeş Olun Ey İnsanlar” demek…

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/zeynep-oral/250-yasinda-bugun-beethovenin-yas-gunu-1799225

Bugün 17 Aralık, Demirtaş Ceyhun’un doğum günü… “Beni ölüm günümde değil, doğum günümde anın anacaksanız hep böyle demlenip tartışarak…” derdi gençlere dönüp.

https://www.aydinlik.com.tr/haber/coban-ateslerinin-aydinliginda-226095?fbclid=

“Çaresiz kaldığım zamanlarda gider, bir taş ustası bulur seyrederim. Adam belki yüz kere vurur taşa ama değil kırmak, küçük bir çatlak bile oluşturamaz… Sonra birden yüz birinci vuruşta taş ikiye ayrılıverir… İşte o zaman anlarım ki taşı ikiye bölen o son vuruş değil, ondan öncekilerdir.”

https://www.ozgurpolitika.com/haberi-caresiz-8286

https://independent.academia.edu/CAVLICULFAZ

About admin

Check Also

Gündemden Bir Demet/Politika/M.Aydin

Fehim Taştekinftastekin@gazeteduvar.com.tr Tiyatro diyenler bu yazıyı okumasın! İran’ın saldırı koreografisini silahların yüzde kaçı hedefe ulaştı …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com