Köşelerden Bir Demet (166)-Cavlı Çulfaz

Yani bilim bize diyor ki, karşınızdaki beynin sizin dediğinizi algılayabilmesi için size açık olması gerekiyor, açık olması için de öncelikle size güvenmesi gerekiyor. Bu da yetmiyor, ses tonunuzla anlattığınız şeye sizin de inandığınızı, dahası kendi hayatınızda uyguladığınızı göstermeniz gerekiyor. Bu ikisi yoksa karşınızdaki sizi duymuyor.

http://www.diken.com.tr/ataturkculer-solcular-ne-soyluyor-ne-yapiyor/

O 805 “aydın müsveddesi, kiralık kalem, sözde gazeteci ve kimliksiz akademisyen” sadece o çağrıyı yayınlamakla kalmıyorlar. Duyduğuma göre kolları sıvamışlar ve aynı düşüncede ne kadar çok kişi olduklarını göstermek üzere memleketteki öteki “müsvedde, kiralık kalem, vatan haini, soysuz“un da imzalarıyla katılmaları için ülke çapında bir kampanyayı başlatmışlar bile.

https://t24.com.tr/yazarlar/aydin-engin/basbug-bahceli-ye-ve-takimina-destek,29078

 (Ey CHP, senin kurucun ülkeyi savaşa sürükleyen İttihatçılarla Sevr zamanında bile “düşmana karşı” dayanışmayı aklının ucundan bile geçirmedi. Bunu unutma). Ne Amerikan silah tekeli, ne Türk silah tekeli… Silah yerine halka refah… Barış… Özgürlük.

https://www.ozgurpolitika.com/haberi-ne-abd-silah-tekeline-turk-silah-tekeli-8231

 Avrupa’daki “bozkurt” yasağı MHP’den ziyade AKP’ye yönelik bir uyarıdır ve genişleyeceğine de hiç şüphe duymamak gerekir.

https://www.birgun.net/haber/avrupa-daki-bozkurt-mhp-yasagi-ile-akp-ye-verilen-mesaj-326769

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkında açılan davada iddia edilen suç şu: Suç işlemeye tahrik ve suçu ve suçluyu övmek!

Mahkeme de savcının bu talebini uygun bulursa Canan Kaftancıoğlu 9 aydan 10,5 yıla varan bir hapis cezası alabilir. Canan Kaftancıoğlu’na yöneltilen suçlama, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun‘un, İstanbul Boğazı’ndaki evinin, vakıflara ait iken kiralanmış bahçesinde izinsiz yaptırdığı pergolanın fotoğraflarının çekilmesini istemek.

https://t24.com.tr/yazarlar/mehmet-y-yilmaz/rejimin-kendini-koruma-icgudusu,29074

Araştırmanın en çarpıcı yanı ise her beş kadından dördünün yaşadıkları cinsel saldırıyı sakladıklarını belirtmesi.

https://www.genel-is.org.tr/isyerinde-kadinlara-layik-gorulenler-taciz-siddet-ayrimcilik,2,12607#.X9oO1tj7S1s

Feminist hareketin haklı ve hararetli yükselişi sırasında bazı eylemcilerin kendi kullandıkları bazı yöntemleri, soruna duyarlı olan herkesin hiçbir tereddüde mahal vermeden desteklenmesini istemesi, eylemin yapısı açısından pratik bir beklenti olabilir. Herkes krala da çıplak diyebilir…

Kraliçeye de… Hatta bazen aynadaki kendine bile.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/mine-sogut/herkes-krala-ciplak-diyebilir-kraliceye-de-1798943

Cumhuriyet Kitap Dergi’nin YARIN yayınlanacak 1609’uncu sayısının kapağında; Türk edebiyat eleştirisinin önde gelen isimlerinden Memet Fuat yer alıyor.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/yarin-gunlerden-cumhuriyet-kitap-1798932

Seha L. Meray ve Büyükelçi, Dışişleri Bakanı Osman Olcay’ın Lozan antlaşmasının metinlerini, müzakerelere ait belgeleri arı bir Türkçeye çevirerek derlediği kitap, Sevr’den Lozan’a çağdaş Türkiye’nin doğuş sürecini anlatıyor.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/sevr-teslimiyetinden-lozan-zaferine-1798733

 Vive La Commune! Paris, Ville Libre! – Halkın şöleni – Didier Daeninckx, Açların Şöleni’ninde Komün günlerini romanın başkahramanı olan Yahudi sürgünü Portekizli bir gazetecinin gözünden anlatıyor.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/halkin-soleni-1798293

Bu fotoğraf bir tarafta binlerce insan Selçuk’ta heyecanla deve güreşlerini izlerken, diğer tarafta duman altında mangallarda sucuklar yapılırken, seyyar satıcıların arasında, davul zurna seslerinin içinde zeybek oynanırken, cazgırların manilerini dinleyerek çekildi.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/fonda-zeybek-kulakta-cazgirlarin-manisi-1798730

Charlotte Brontë’nin Jane Eyre romanındaki Bertha Mason karakterinde olduğu gibi, ataerkil baskıya delilikle isyan eden kadın tipine sıklıkla rastlanır. Bugün Charlotte Brontë’nin Jane Eyre romanı, kadın deliliğinin kadınca bir başkaldırı olarak ortaya çıkışını simgeleyen bir yapıt haline gelmiştir.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/delirtilen-kadinlar-1798303

Byron gömütünde de yalnız değildir artık, hiçbir gönül ondan ayrılmayacaktır. Goethe, onu asla unutmayacak, unutturmayacaktır. Bir başka anlatımla: Byron artık unutulmayacaktır! O, Yunan başkaldırıcıların, Yunan halkının, Goethe ve Hugo gibi Avrupalı Yunan-severlerin yüreğinde yaşayacak, sürekli anılacaktır.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/faust-ii-filhelenizm-ve-turk-imgesi-1798742

İtalyan gazeteci-yazar Antonio Ferrari’nin “Müebbetlik Öcalan’dan cezaevi kitapları” başlıklı yazısı İtalya’nın en köklü gazetelerinden Corriere della Sera gazetesinde yayınlandı.

http://www.yeniyasamgazetesi2.com/ocalan-rossiyi-duydu-mu/

https://video.corriere.it/esteri/vicino-oriente/i-libri-scritti-carcere-dall-ergastolano-ocalan/55b41232-3d6e-11eb-943e-95a1c9e91e01

Metin Şenergüç, (1960-2018) 16 Aralık 2018’de aramızdan ayrıldı. Bize emanet bıraktığı üç bin makale ve yüzlerce tablosuyla onu her zaman yanı başımızda hissediyoruz.

https://demokrasibirlikdayanisma.com/2020/12/16/metin-senerguc-1960-2018-admin/

1915 öncesinin Suphi’si ile sonrasının Suphi’si arasında, savunduğu görüşler bakımından, bir ‘kopuş’tan değil, olsa olsa Marksizm-komünizm-enternasyonalizmle tanışmış olmakla zenginleşip gelişen bir ‘süreklilik’ten (inkişaftan) söz edilebilir. Türkiye’ye dönüşten amaç, başlamış olan bağımsızlık mücadelesine Türkiye Komünist Partisi’nin aktif katılımını sağlamak, partiyi bu mücadele içinde örgütleyerek güçlendirmek ve savaş sonrasında kurulacak rejimin biçiminin belirlenmesinde söz sahibi olacak güce ulaştırmaktı. Bu hedefe ancak yasal çalışmayla varılabilirdi.

https://demokrasibirlikdayanisma.com/2020/12/13/bir-baska-acidan-mustafa-suphi-ve-ermeniler-ahmet-kardam-agos/

http://www.agos.com.tr/tr/yazi/25014/bir-baska-acidan-mustafa-suphi-ve-ermeniler

https://independent.academia.edu/CAVLICULFAZ

 

About admin

Check Also

GÜNDEMDEN BİR DEMET (9)-Admin

Talanın fotoromanı: Erdoğan’ın dünürüne yasa işlemedi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kardeşi Mustafa Erdoğan’ın dünürüne özel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com