Köşelerden Bir Demet (164)-Cavlı Çulfaz

[Kadınlar ayağa kalkıyor: Tâcizcilerin gizlendiği deliklere ışıldaklar tutuluyor. Yanlarında çalışan emekçi kadınlara saldıran şirket sahipleri, gazete patronları, devlet, hükümet ve siyasi parti yöneticileri, feodal ağalar, öğrencisini tâcize yeltenen günümüzün cinci hocaları birer birer açığa çıkıyor.]

Gazeteci-Yazar Melis Alphan, “22 yaşında, bir dergide yeni çalışmaya başladığım sırada, aynı binadaki çok tanınan ve dedemin arkadaşı bir gazeteci ‘Sen dede yadigârısın’ diyerek beni taciz etti”.  Şimdi ben bu adamın sürekli panellerde, etkinliklerde va konuştuğunu görüyorum, içim hınçla dolu. Bunu eminim birçok kadına yaptı.

https://odatv4.com/kadin-tacizinde-sira-medyaya-geldi-13122034.html

İthaki Yayınları da Ali Lidar ile yollarını ayırdığını duyurdu. Ali Lidar, “Burası Twitter; her ünlü, linci tadacaktır, o yüzden direnmeyelim, zevk almaya bakalım” demişti. “İthaki Yayınları olarak, yaşanan durumun hiçbir koşulda hafifletici bir etkisi olmadığını düşündüğümüzden Ali Lidar ile yollarımızı ayırdığımızı okurlarımızın bilgisine sunarız.” Yazarlar Sendikası da şu açıklamayı yayınladı:

https://bianet.org/bianet/toplumsal-cinsiyet/235791-kadinlardan-tacizci-erkeklere-uykularin-kacsin

Hasan Ali Toptaş tarafından tâciz edilen onlarca kadın arasında, 14 ila 16 yaşındayken tâcizi yaşayan 3 kadın da bulunuyor. Toptaş’ın cinsel saldırıda bulunduğu edebiyatçı Pelin Buzluk, Banu Güven’e, tâcizlerin boyutunun kadınların sosyal medyada konuşmasıyla ortaya çıktığını anlattı.

https://www1.wdr.de/radio/cosmo/cosmo-videos/video-edebiyat-duenyasndaki-cinsel-taciz-ifsalar-100.html

Tâcizcileri savunanlar tek tek ortaya çıkıyor: Tâcize maruz bırakılan kadınların sosyal medya üzerinden başlattığı ifşa hareketine Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Medipol Üniversitesi’nden skandal bir “yorum” geldi. Prof. Zeki Bayraktar, tâcizlerin teşhir edilmesine ilişkin “ahlâksız kadınlar ahlâksız erkekleri ifşa ediyor” ifadelerini kullandı.

https://www.birgun.net/haber/medipol-un-profesoru-tacizleri-ifsa-eden-kadinlara-ahlaksiz-dedi-326534

Prof. Zeki Bayraktar: DİŞİL TACİZLER – Bazı arkadaşlarım haklı olarak “dişil fallikler de var, yok mu” diye uyardılar. Var tabii. Çünkü dişil tâcizler çok daha fazla.

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=10224203492177284&id=1301411227&sfnsn=scwspmo

https://twitter.com/DrZekiBay/status/1337480191992619009

Ev içinde silik bir babaya karşı , hükmeden, her şeyi planlayan ve uygulayan bir anne, çocuğun cinsel rolünü benimsemesinde olumsuz bir örnek olmuş olur.

https://1000kitap.com/zeki-bayraktar–575916?s=ilgi-gorenler

Alper Gökçe, kaptan pilot, Uçuşta Namaz Vakitleri kitabının yazarı:

https://twitter.com/gokce_alper?lang=en

Dayı filmi setinde tâciz ve tehdit iddiası: Sendika dayanışma çağrısı yaptı.

https://www.gazeteduvar.com.tr/sinema/2020/08/01/ufuk-bayrak-hakkinda-taciz-ve-tehdit-iddiasi

https://www.catlakzemin.com/biraz-da-sizin-uykulariniz-kacsin-ve-kacacak/

Sonrası bir kıvılcımla parlayan isyan dalgasıydı. Bir mitingde yükselen pankart, hızla sloganlaştı; “uykuların kaçsın ben ne zaman ifşa edileceğim diye…” Bugünden tezi yok, tek tek erkekler ve her tür kurum, örgüt, parti, platform tâcize karşı kadının yoldaşı olduğunu açıkça ilan etmeli.

https://www.birgun.net/haber/errkeklikten-ozgurlesmek-326510

Çağrı metnine imza koyan 805 kişiden biri benim. 806. olmak (yazıyla: Sekiz yüz altıncı).

Bununla yetinmemek. O çağrıyı okumayana okutup, okuyana hatırlatıp 807. olmaları için çaba göstermek. Sonra 808., sonra 809., sonra 810. Gittiği, gidebildiği kadar…

https://t24.com.tr/yazarlar/aydin-engin/806-olmak,29053

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın: “HDP/PKK itlafı gereken bir siyasi haşere sürüsüdür.” HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, ‘itlaf’ ve ‘haşere sürüsü’ sözlerinin uluslararası mahkemelere taşınacak soykırım tahrik ve teşvik suçu olduğunu belirtti:

https://www.birgun.net/haber/bu-ortamda-hicbir-sey-sasirtici-olmaz-326494

Neo-liberalizmin ürettiği paranoyak ve şizofren birey, artık nihilist ve terörist tepkiler üretmeye başlamıştır. Paranoyaktır çünkü artık dünyası bir komplolar dünyasıdır (Covid’den ölürken hâlâ öfkeyle Covid’in yalan olduğunu haykırmaktadır). Şizofrendir, çünkü patalojik düzeyde yalancı, sahtekâr, narsis adamları Tanrı’nın hediyesi bir mesih olarak görebilmektedir. Nihilisttir, çünkü artık bütün değerler onun için araçlaşmıştır; teröristir, çünkü “toplumsal realite” arzularına direndikçe “kitaba” ve “silaha” sarılarak kandan, katliamdan, intikamdan söz etmektedir.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/ergin-yildizoglu/2020-covid-ikliminde-gezintiler-1798440

İttihat ve Terakki Partisi’nin kurucularından, Çerkes kökenli ve ajan Yenibahçeli Nail Bey’le birlikte kurdukları iddia edilen Türk-Cermen Birliği tarikatına 1940 yılında üye olduğu söylenen isimlerden biri ise bu yazının da ana konusu olan Hüseyin Nihal Atsız. (1905-1975)

https://www.gazeteduvar.com.tr/nihal-atsiz-parki-makale-1507201

İktidarın Batı’dan can simidi beklediği bir dönemde, Kavala ve Demirtaş’ın hüküm yiyecekleri, ama içeride kaldıkları süre göz önünde tutularak tahliye edilebilecekleri bir süredir konuşuluyor. Erdoğan da Bahçeli de HDP’nin kuşatma altında varlığını sürdürmesini kendi stratejileri için elverişli görüyor.

https://www.birgun.net/haber/reform-ve-parti-kapatma-yan-yana-nasil-gelir-326499

Futbolda/sporda ve elbette hayatta ırkçılık tartışması asla ötelenmemeli, ırkçılık yok sayılmamalı, “Bizde ırkçılık olmaz” diye halının altına süpürülmemelidir. Tartışa tartışa, üzerine gide gide, hesap sora sora sökülüp atılmalıdır.

https://www.birgun.net/haber/var-oyle-bir-sey-326525

Üretici firmanın kısaltılmış adı GMC’nin İngilizce telaffuzu olan “ci-em-si”, bizim askerlerin ağzında zamanla değişime uğrayarak “cemse” biçimini almıştır. TDK ve Dil Derneği, bu sözcüğü neden almamış sözlüklerine, anlayabilmiş değilim. İnsanlar yabancı bir sözcüğü kendi dilinin söyleyiş biçimine uyarlamışsa, ille de kaynak dilin yazım biçiminde direnmenin anlamı yoktur.

https://www.birgun.net/haber/alinti-sozcuklerde-ses-degisimi-326505

Adaletsizliğe, zulme, riyaya ve kavgaya karşı ne yapıyorsun peki? Gözünün önünde çiğnenen güzelliklere yetiyor mu kalbinin güzelliği? Övündüğün şey sadece üzülmek mi? Kızmak, öfkelenmek belki de. Bunları başlı başına eylem olarak mı görüyorsun? Harekete geçmemenin sebebi bu mu?

https://www.birgun.net/haber/alkislar-sana-326417

Üstü örtülü olarak da olsa, ‘Zaten şunun şurasında ne kadar ömrünüz var, dışarıda ne yapacaksınız, oturun oturduğunuz yerde’ demektir. Evde oturma döneminde bu yaş gruplarından insanlar arasında Covid’den ölümlerde eksilme olmadığı gibi normal ölümlerinde artış olduğundan kuşku duymuyorum.“

http://www.diken.com.tr/ataol-behramoglu-65-yas-ve-ustune-yonelik-kisitlamanin-kaldirilmasi-icin-dava-acti/

Türkiye’ye dönüşten amaç, başlamış olan bağımsızlık mücadelesine Türkiye Komünist Partisi’nin aktif katılımını sağlamak, partiyi bu mücadele içinde örgütleyerek güçlendirmek ve savaş sonrasında kurulacak rejimin biçiminin belirlenmesinde söz sahibi olacak güce ulaştırmaktı.

https://demokrasibirlikdayanisma.com/2020/12/13/bir-baska-acidan-mustafa-suphi-ve-ermeniler-ahmet-kardam-agos/

https://independent.academia.edu/CAVLICULFAZ

About admin

Check Also

Gündemden Bir Demet/Politika/M.Aydin

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, yerel seçimlerde alınan sonuçlarla DEM Parti’nin yeniden belirleyici …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com