Köşelerden Bir Demet (152)-Cavlı Çulfaz

18 yaşındaki Nazenin’in o acılı haykırışını hiç unutmayacağım:  Baba… Baba… Gitme lütfen baba, bizi bırakma! Tahir Elçi, ölümünün beşinci yılında, eşi Türkan Elçi’nin yazıp bestelediği, Kardeş Türküler’in seslendirdiği ve Ümit Kıvanç’ın klibini hazırladığı Hewar isimli türküyle anılıyor.

https://t24.com.tr/yazarlar/hasan-cemal/diyarbakir-dan-farkinda-bile-degilsiniz-yasattiginiz-acilarla-bu-ulkeyi-boluyorsunuz,28885

https://t24.com.tr/video/tahir-elci-nin-olumunun-5-yili-soz-ve-muzigi-turkan-elci-ye-ait-olan-hewar-isimli-turku-kardes-turkuler-tarafindan-seslendirildi,34341

Peki biri karşınıza geçip “arkadaş, ben anamın bana ninni okuduğu dilde eğitim almak istiyorum” dediğinde, vereceğiniz yanıtın kaynağı norm mudur, yoksa vicdanınız ve mahcup olabilme hasletiniz mi? Adalet duygunuz mu, yoksa mevzuat bilginiz mi?

https://www.gazeteduvar.com.tr/demokrasi-icin-biraz-olsun-gerekli-haslet-mahcubiyet-makale-1506001

Jose Mourinho, Maradona için, “büyük yenilgilerimde beni hep arardı, ama büyük zaferlerimde, asla!” Maradona, Ronaldo’ya dair “attığı her golden sonra size şampuan satıyor” demiş. Her şeyi çok olanların biraz daha azı olsaydı ve her şeyi az olanların biraz daha fazlası.”

https://www.birgun.net/haber/diego-armando-maradona-324923

This would perhaps not be a surprise to Marx, who observed in the Communist Manifesto: “In bourgeois society… the past dominates the present.” “The importance of cemeteries as urban green spaces is often overlooked. Relatively untouched by surrounding urban development, they often act as green oases. They offer special places for quiet, reflection and contemplation.”

https://www.theguardian.com/culture/2020/nov/29/exit-through-the-gift-shop-as-highgate-cemetery-woos-death-tourists

Artan ilgiyi paraya çevirmeye çalışanlar herhalde Marx’ın “Burjuva toplumunda geçmiş geleceğe hükmeder” sözünü de doğrulamış oluyor. Bana sorarsanız, tarihte Marx kadar haklı olan ve bundan dolayı her şekilde en ağır biçimde yargılanmış başka düşünür yoktur.

https://www.milliyet.com.tr/yazarlar/mehmet-tez/marxin-kemikleri-sizlayabilir-6368142

“Gençken her şey belirsizdir, merak edersiniz nasıl bir hayatım olacak, neler yapabileceğim, kime âşık olacağım, çocuklarım olacak mı… Oysa yaşınız ilerledikçe bunlar bir bir belirli hale gelir; en sonunda geriye o hem mutlak belirli hem de mutlak belirsiz olan son adım kalıncaya kadar. Ama hayat orada bile hep bir olasılıklar dizisidir. Ve siz, önünüzde bir taneden fazla olasılık, yani bir taneden fazla belirsizlik gördüğünüz ölçüde ‘genç’sinizdir.”

https://www.gazeteduvar.com.tr/yarisi-dolu-yarisi-bos-bardaga-uzaktan-bakmak-makale-1505991

80’lerin başında cimnastik müsabakalarını. Rumen Nadia Comaneci idolümüzdü. Geçen hafta 5 kız evladımız, Eda Asar, Peri Berker, Azra Akıncı, Duygu Doğan, Nil Karabina 3 çember-2 lobut dalında Avrupa Şampiyonu oldu.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/arif-kizilyalin/cimnastigi-sever-misiniz-1795156

“Eskiden biz Google üzerinden arama yapardık. Şimdi Google bizim üzerimizde arama yapıyor. Bir zamanlar dijital hizmetlerin bedava olduğunu düşünürdük. Şimdi gözetim kapitalistleri bizim bedava olduğumuzu düşünüyor.”  The browser “cookie”—the Web’s first and most important surveillance tool. We enter the 21st century marked by this stark inequality in the division of learning: they know more about us than we know about ourselves or than we know about them. These new forms of social inequality are inherently antidemocratic.

https://www.techtelegraph.co.uk/surveillance-capitalism-bigger-brother-by-tim-wu/

‘Toplum mühendisliği yapmayın’ demek, sınıfların mücadelesini göz ardı edip emekçileri donanımsız bırakarak sermayenin dizginsiz sömürüsüne meydanı boş bırakmak anlamına gelir. Oysa çok iyi biliyoruz ki, ‘Bugüne kadar filozoflar dünyayı olduğu gibi yorumladılar. Görevimiz onu değiştirmektir.’

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/su-toplum-muhendisligi-dedikleri-208426

https://independent.academia.edu/CAVLICULFAZ

Şili, dünya tarihinde bir ilki gerçekleştirerek yeni yazılacak anayasa komisyonunda kadın ve erkeklere eşit yer verecek. Ayrıca binlerce kadının diğer pek çok talebinin yanında ücretsiz emeğin, bakım hizmetinin tanınması talebine de yanıt vermemiz gerekiyor. Devlet bir yandan da bu haklara ekonomik destek sağlayacak, devlet tarafından üstlenilmesi gereken ücretli bakım işini tanıyacak, yeni ekonomik değerler yaratacak yeni stratejik endüstrileri teşvik etmeli. Kadınların topluma katkılarına karşılık vermesi gereken devlettir.

http://yenisite.yeniyasamgazetesi2.com/kadineki/detay/bu-bir-medeniyet-krizi/

Yerine anlaşılmaması için borç rezerv ve ülke swapları koydular. Yatırımcıların, tasarrufçunun ve iktisatçıların aklıyla alay ettiler. Ülkeyi fakirleştirdiler, itibarımızı ayaklar altına aldılar. Bu, Türkiye tarihinin en büyük “finansal skandalı”dır.

https://twitter.com/kerimrota/status/1333293722658885638

İkili devlet teorisi bugünün Türkiye’sini anlamakta elverişli bir yaklaşım sunuyor mu? Günümüzde adaletsizliğin kaynağı yasalar mı? Siyasal alan hukuk uygulamasına nasıl etki ediyor? Güncel davalarda nasıl örüntüler mevcut? Yargıçlar bu denklemin neresinde duruyor? Yargı pratiklerinde 2000 sonrası dönem öncesinden ne açılardan ayrılıyor?

https://www.youtube.com/watch?v=Y8RkS7z48eQ

Geçmişten günümüze Türkiye’de gençlik hareketleri, kırılma noktaları ve Z kuşağı

https://www.youtube.com/watch?v=YIGgdiRnCe4&feature=youtu.be

1 Aralık 1975: Galatasaray Mühendislik Yüksek Okulu’nun TİP’li iki öğrencisi: Cezmi Yılmaz ve Halit Pelitözü Şişli Meydanı’nda ülkücülerin silahlı saldırısı sonucu hayatını kaybetti

https://twitter.com/GunlukArsiv/status/936641094972002304

Attachments area

Preview YouTube video Kardeş Türküler & Türkan Elçi – Hewar (Tahir Elçi için)

Kardeş Türküler & Türkan Elçi – Hewar (Tahir Elçi için)

Preview YouTube video Adalet Atlası Podcast #6 – Mahkeme salonlarında neler oluyor?

Adalet Atlası Podcast #6 – Mahkeme salonlarında neler oluyor?

Preview YouTube video Metin Çulhaoğlu ile Sohbetler | Türkiye’de gençlik hareketleri

Metin Çulhaoğlu ile Sohbetler | Türkiye’de gençlik hareketleri

About admin

Check Also

Gündemden Bir Demet/Politika/M.Aydin

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, yerel seçimlerde alınan sonuçlarla DEM Parti’nin yeniden belirleyici …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com