Köşelerden Bir Demet (151)-Cavlı Çulfaz

En yakın zamanda özgürlüğünüze, ailenize kavuştuğunuzda, bir gün Ken Loach hapishane yıllarınıza dair bir film yapmak istese mutlaka olmalı diyeceğiniz bir sahne var mıdır?

4 Kasım 2016 gecesi kızlarımdan, evden ayrıldığım an olsun isterim. Küçük kızım ağladı. Ona sarılıp döneceğime söz verdim. Sözüme halen bağlıyım.

https://birartibir.org/siyaset/947-teklige-karsi-cokluk

Nasıl oluyor da hala onu destekliyorsunuz, nasıl oluyor da hala ona oy veriyorsunuz, nasıl oluyor da hala ona inanabiliyorsunuz, nasıl oluyor da isyan etmiyorsunuzla başlayıp, siz o zaman müstehaksınız, demek siz de onun gibi yalancı, ahlaksızsınızla devam eden aşağılayıcı bir dile sığınıp, kendi korkularını ve yetersizliklerini inkar etmeye çalışırlar.

https://www.birgun.net/haber/akp-ile-nasil-mucadele-edilmez-324797

Erdoğan’ın tüm çabası, büyüsü kaçmış eski hikâyenin sürdürebileceğine sermayeyi ve uluslararası güç dengelerini ikna etmek üzerine kurulu. Fakat o mahfillerde de mevcut iktidarın “kullanışlı bir ortak” olduğuna inandırılacak pek fazla kimse kalmadı.

https://www.birgun.net/haber/liberal-fantezilerden-kurtulmadan-duzluge-cikmak-zor-324776

AKP-MHP blokuna dayalı iktidar, siyasal ömrünü uzatabilmek için daha baskıcı bir yola mı sapacak, yoksa taktiksel bir geri çekilişle siyasal ve toplumsal gerilimi düşürecek bir tutum mu sergileyecek?

https://www.birgun.net/haber/akp-ve-mhp-nin-olumcul-dansi-324701

Hitler’e yazdığı bir mektupta söyledikleri ise utanılasıdır: “Ah! Führer’im, siz bizim insanlarımızın ihtiyaç duyduğu kurtarıcısınız. Azim ve şeref! Yeni bir ruhun hocası ve öncü savaşçısı.”

https://www.birgun.net/haber/olanaklarin-cengaveri-olmaya-ovgu-324687

Ben eskiden insanların dini olur, inancı olur, çizgisini ona göre belirler veya ideolojisi olur, hayatını ona göre belirler diye düşünürdüm. Meğer büyük oranda insanların çıkarları varmış, o çıkarlarına hizmet ettiğin zaman dini ya da ideolojisi bir anlam ifade edermiş.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/akpnin-kurucularindan-chp-milletvekili-sener-elim-kirilsaydi-da-erdogana-oy-vermeseydim-diyenler-var-1794892

Yer sofrasında çorbasını bitirip “çok şükür” diyen yoksullar; asıl dini rant, asıl ibadeti müteahhitlik olan münafıklardan inançlarını kurtardıkları gün, o küp çoktan kırılmış olacak.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/baris-terkoglu/tecavuzcusuyle-evlendirilen-cesme-1794880

 Ana muhalefet partisi Lideri CHP’li Kemal Kılıçdaroğlu’na 3’üncü kez mektup yazan mafya lideri Çakıcı’nın sırtı sıvazlanırken, ona tepki gösteren yurttaşın önce gözaltına alınıp, sonra tutuklanması, geldiğimiz noktada devletin niteliğini ve ne hale düşürüldüğünü gösteriyor.

https://www.birgun.net/haber/devlet-buyugumuz-cakici-sira-uygun-orhan-ve-erbey-de-324775

Ama vesayet (tutelage) kavramını sermaye sınıfı faktörünü görmezden gelerek siyaset biliminde ilk kez Maurice Duverger, Walter F. Weiker gibi siyaset bilimciler kullanmıştır. Siyaset biliminde vesayet rejimleri (tutelage), haldeki durumu sürekli ve kalıcı görmeyip toplumu sonraki süreçlere hazırlamayı hedefleyen yönetimleri anlatır. Mesela onlara göre bir vesayet rejimi sayılan Kemalist dönem, yine onlara göre Batılılaşmayı amaçlamıştır.

https://www.birgun.net/haber/vesayet-vekalet-ve-saire-324800

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/su-vesayet-rejimi-dedikleri-78488

https://independent.academia.edu/CAVLICULFAZ

Tam tersine, kitabının girişinde, “Okurdan dileğimiz, eleştiri ve önerilerini esirgememesidir” diyerek katkılara açık olduğunu belirtiyor. O nedenle, kimi kusurlarından dolayı 667 sayfalık bir çalışmayı hepten değersizleştirmek haksızlık olur diye düşünüyorum.

https://www.birgun.net/haber/rtuk-un-telaffuz-sozlugu-324788

“Genellikle, basılsın diye bir şey yazmaya kalkarsan (…) tıpkı fotoğraf çektirirkenki gibi kasılırsın. Özellikle senin düzenli yazıya, yazım kurallarını iyi bilmeye, her küçük haylaz virgülü yerli yerinde kullanmaya ilişkin görüşlerine yanıt vermek istiyorum. Bir insanın en iyi yapıtı, adının duyulması için çaba gösterdiği sıralarda yarattığı yapıttır. Kalabalıkların bir imza için bekleştiği zamanlar ortaya koydukları değil”

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/ovgu-ile-kaygi-arasinda-steinbeck-1794876

Türkiye İnsan Hakları Vakfı olarak süreci izlemeye devam edeceğimizi hatırlatarak, gerek Türkiye’de gerekse yurt dışında yaşayan akademisyenlere yönelik ihlallerin son bulması ve hakların iadesi için gereken adımların ivedilikle atılması konusunda yetkilileri sorumlu davranmaya çağırıyoruz.

https://tihvakademi.org/wp-content/uploads/2020/11/BAK_Guncel_Durum_Raporu_Kasim_2020.pdf

Marx, Gotha Programı Eleştirisi’nde şu noktalara dikkat çeker, devrimin bu ilk aşamasında, devrimden hemen sonra mutlak eşitliğin mümkün olmadığını belirtir. Tüm bu kusurları önlemek için, eşit olmak yerine hak eşitsiz olmalıdır.

https://www.counterpunch.org/2020/11/27/lookout-for-karl-marx/

 

https://t24.com.tr/yazarlar/hasan-cemal/iyi-ki-varsin-acik-radyo,28872

ENTERNASYONAL KÖŞELERDEN BİR DEMET

İlerici Enternasyonal Ekvador’da demokrasiyi savunacak

Otoriter güçler Ekvador’daki muhalefeti yasaklamayı umuyor. Bizse demokrasiyi savunmaya hazırız.Biz, İlerici Enternasyonal üyeleri, Latin Amerika’da demokrasinin kötüye gidişini büyük bir endişeyle izliyoruz.
Marx, Gotha Programı’nın Eleştirisi’nde “komünizmin alt aşamasında”: birey topluma ne kadar emek verdiğini (kolektif fonlar için gereken emek) gösteren bir çalışma belgesi alacak ve bu belgeyle sosyal emeğin meyveleri olan kolektif stoklarından pay alacak. Emekçilerin topluma sundukları emek miktarının aynısını bir biçimde toplum onlara geri verecek (Marx, 1875).

About Mehmet Tas

Check Also

GÜNDEMDEN BİR DEMET (9)-Admin

Talanın fotoromanı: Erdoğan’ın dünürüne yasa işlemedi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kardeşi Mustafa Erdoğan’ın dünürüne özel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com