Köşelerden Bir Demet (144)-Cavlı Çulfaz

İyi insan, hiçbir karşılık beklemeden, iyilik için iyilik yapıyorsa, iyi bir insan olabilir. “Cennete” gitmek için iyilik yapan kişi iyi insan olmaz. Olsa olsa çıkarcı ve fırsatçı bir insan olur.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/orsan-k-oymen/din-ve-ahlak-1793053

Alan Minc, Soğuk Savaş’ın bitişinin ardından “yeni ortaçağ”ı ne kadar güzel anlatmıştı: “Örgütlü sistemlerin yokluğu, her türlü merkezin kayboluşu, kaygan ve silik dayanışmaların ortaya çıkışı, belirsizlik, raslantı, bulanıklık.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/baris-terkoglu/nedir-bu-yargidaki-istanbul-grubu-1793030

Son söz yine sevgili Selo’nun: “Kötülüğe karşı iyiliği savunmaya devam edeceğiz.”

https://t24.com.tr/yazarlar/hasan-cemal/sevgili-selo-ya-evet-kotuluge-karsi-iyiligi-savunmaya-devam-edecegiz,28796

Guliani: Hugo Chavez’in örgütlediği ve gönderdiği oy sayma makineleri, komünist parası, Küba, Çin manipülasyonları, Soros’un ve “Siyah Yaşamlar Önemlidir” hareketinin parası, Clinton’lar, Antifa (faşizme karşı hareket), oy makinelerinin yazılımlarını “hack”leyen gençler…

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/ergin-yildizoglu/trump-dersleri-bazi-paralellikler-1793046

 Selma Gürkan, pandemi ile birlikte işçi sınıfının üretim ve ekonomideki öneminin tüm çıplaklığıyla görüldüğü, değiştirici gücünün ortaya çıktığı bir süreçten geçildiğini söyledi.

https://www.evrensel.net/haber/419427/emek-partisi-emep-9-kongresi-toplandi-isci-sinifi-kazanmanin-yolunu-gosteriyor

Haklıydın “geceler kıyamete kadar sürmez” derken / Haklıydın yüceltirken yaşamak sevincini / Haklıydın sabahı özlemle beklerken / İnsan olmanın o yüce değerini

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/ataol-behramoglu/tevfik-fikrete-1793032

Mafya, İtalya’da Sicilya’da başlamış bir örgütlenme. İtalya’nın en yoksul kırsal bölgesinde devlet baskısına karşı halkı koruyacak bir direniş örgütlenmesi olarak başlıyor. Tarihte yoksul halkı baskıcı iktidara karşı koruyan kişiler, İngiltere’de Sherwood ormanında Robin Hood olarak çıkıyor.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/erdal-atabek/mafya-1793031

Erdoğan’ın 15 Temmuz “darbe” provokasyonundan sonra yurt dışına çıkıp çıkmamayı bazı arkadaşlarımla tartıştım. Onlar bana “özgürlüğünü değil, ama yazı yazma imkanını korumak için yurtdışına çık” dediler. Çıktım. Ben böyle çağrılar yapamasam da faşist rejimin göbeğinde mücadele edenler yapıyor. Onları selamlıyorum. En önce de Musa Piroğlu’nu.

https://www.ozgurpolitika.com/haberi-musa-gibi-yuruyunkarsiya-siz-gecin-7270

Balyoz ve Odatv kumpaslarının raporlarının baş hazırlayıcısı da Ünal Tatar’dı. Yine Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nin gerekçeli kararından aktaralım: Ebubekir Yalçınkaya 30 Mart 2015, Ünal Tatar 13 Nisan 2015, Burak Akoğuz da 19 Nisan 2015’te yurt dışına çıktılar. Yani kaçtılar.

https://odatv4.com/meger-tsknin-cigeri-kediye-teslim-edilmis-27061935.html

FETÖ’cüler,  Bülent Arınç’a suikast kumpasıyla 27 Aralık 2009’da ‘Kozmik Oda’ya girmişti. Ünal Tatar, FETÖ’cülerin el koyduğu çok gizli belgeleri 1.5 TB’lık bir harddiske kopyaladı. Daha sonra bu kopyayı ABD’ye elebaşı Gülen’e götürdü.

https://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ertugrul-ozkok/kozmik-odadan-calip-acik-kursuden-satmak-41662923

Şike kumpasına ortak olanlar bugün iş başında. 3 Temmuz olayı, şampiyonluğa giden takımın otobüsünün kurşunlanması, 12 Mayıs’ta bir stadyum dolusu insana, kadın, çocuk, yaşlı, genç demeden polis tarafından uygulanan orantısız güç kullanımı…

https://odatv4.com/sekip-mosturoglu-konustu-sike-kumpasina-ortak-olanlar-bugun-is-basinda-19112057.html

Franco, Bask ve Katalan bölgelerinin simge takımlarını bir yandan kültürel yasaklarla baskı altına alırken diğer yandan yönetim kademelerine müdahalede bulundu.

https://www.evrensel.net/yazi/87600/franco-mirasin-iki-yuzu

https://independent.academia.edu/CAVLICULFAZ

“Selam robot! Evet, düşünebiliyorsun, karar verebiliyorsun, hemen hemen her şeyi kartezyen sistemde haritalayabiliyorsun, analiz edebiliyorsun ve modelleyebiliyorsun. Rüya görebilecek misin!” Ya da Ece Ayhan’ın diliyle şöyle sorayım: “Düzayak çivit badanalı bir kent nasıl kurulur abiler?”

https://www.aydinlik.com.tr/ne-yapmali-dizisi-devam-ediyor-birlesmek-ya-da-olmamak-224023#5

https://www.aydinlik.com.tr/seyyit-nezir-sordu-aydinlar-ve-sanatcilar-yanitladi-cin-janus-un-aydinlik-yuzu-223948#1

“Davetkâr Bir Yazı yahut Sosyal Bilimciye Ev Ödevi: Toplumsal Sağlık Ne Âlemde?” başlığını taşıyordu. Aynı metnin Crispin Sartwell’in o sıhhatli küstahlığına öykünen son cümlesi şuydu: “Filozofun biri, bir gün Acil Servis’e başvurmuş ve olaylar gelişmiş…”

https://birikimdergisi.com/guncel/10324/hekimlik-kutsal-bir-pratik-asla-degil

Marx, haklıydı: Katı olan buharlaşmıştı. Bu postmodern popüler kültür dalgasından, ayartıcı postmodern kültür istilasından, bütün değerleri çözücü kültürel tasallutundan Türkiye de nasibini aldı Özal’lı yıllarla birlikte: Toplumun ruhunu kurtarmak ve yeni bir dünya kurmak gerekiyor…

https://www.yenisafak.com/yazarlar/yusufkaplan/toplumun-ruhunu-kurtaracak-koklu-reformlar-yapilmazsa-toplumun-cokusunu-durdurmak-zorlasir-2056871

O zaman bize reform gibi küçük değişimler yetmeyecektir. Bize artık reform değil devrim gerekiyor. O derece içerden yıkıldık ki, bu yıkımı büyük bir seferberlik ile ancak aşabiliriz. Hukuk adalet ile sadece zemin düzelir ama ülke kurtulmaz.

https://www.karar.com/yazarlar/ibrahim-kahveci/reform-degil-devrim-1587769

Kastro Nuri şöyle seslenmişti arkadaşlarına: “Arkadaşlarım, kardeşlerim, artık burada oturup hukuk eğitimi yapmamızın bir anlamı kalmamıştır. Tahkikat komisyonunun yeni aldığı kararlar hukukçuların şeref ve haysiyetlerine indirilen ağır bir darbedir. Hepimizi dışarıda bir mücadele bekliyor. Bu hürriyet mücadelesidir.”

https://ilerihaber.org/yazar/bir-yuruyus-eylediler-enver-gokce-28-29-nisan-olaylari-ve-turan-emeksiz-119756.html

Bunlardan bir tanesi de Barış Derneği davasıydı. CHP Denizli Milletvekili Mustafa Gazalcı da yargılananlar arasındaydı ve yaşananları Barış Zinciri kitabında yazmıştı. Gönen Öğretmen Lisesi düz liseye dönüştürülünce öğrenciler şu pankartla yürümüştü: İşsiz Lise Mezunu Olmak İstemiyoruz.

https://ilerihaber.org/yazar/unutmamak-gerek-119759.html

ENTERNASYONAL KÖŞELERDEN BİR DEMET

ABD Seçimlerinde Sandıktan Çıkan Mesaj: Donald Trump’ın Faşizmi İstisnai Değil

Trump seçimi kaybetmiş olabilir ancak faşist hareketi, etkinliğini sürdürüyor. Mücadele daha bitmedi.

Yunanistan’ın Altın Şafağı Ezildi Ama Gündemi Devam Ediyor

Mahkeme kararı Altın Şafak’ı bir örgüt olarak etkili bir şekilde sona erdirmiş olsa da, Yunanistan’ı örgütün köklü derin bağlantılarından kurtarma mücadelesi devam ediyor.

About admin

Check Also

GÜNDEMDEN BİR DEMET (9)-Admin

Talanın fotoromanı: Erdoğan’ın dünürüne yasa işlemedi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kardeşi Mustafa Erdoğan’ın dünürüne özel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com