Köşelerden Bir Demet (143)-Cavlı Çulfaz

DUYURU; Bugünden itibaren Köşelerden Bir Demete İlerici Enternasyonal sitesinde çıkan Türkçe makalelerden bazılarını  eklemeye başlıyoruz, umarız ilginizi çeker.

Aydın memleketi de, dünyayı da çoktan terk etti, onu biliyoruz. Köküne kibrit suyu. Peki ama şu Marksizm’in sinsiliğine, derinliğine ne demeli?

https://www.gazeteduvar.com.tr/kadavralarla-kavga-makale-1505169

Asla ama asla yan yana getirilemeyeceğini düşüneceğim iki sözcüğün, “dindar ve kindar” sözcüklerinin, yan yana getirildiğine tanık olduğum zaman kulaklarıma inanamadım, annemin yukardaki sorusu kulaklarımda çınladı, o sözü ben söylemişim gibi yüzüm kızardı. Bir daha yaşamak istemediği en önemli şey de bu, insansız ve dolayısıyla da bomboş bir dünyada yaşamak.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/agzindan-cikani-kulagi-duymak-1791493

Yargıçlar ve savcılar “inançlarının emri” ile hareket etmezler. Aksine, yargı sistemimiz yargıçların ve savcıların ‘inançlarını bir kenara bırakarak’, ilişkideki uyuşmazlık anı fotoğrafını çekip maddi gerçeği saptaması ve bu gerçeğe uygun yasal düzenlemeyi hukukun yorum yöntemleriyle zenginleştirerek uygulaması temelinde kurulmuştur. Hukukçu olduğumu düşünmeseydim bu yazıyı yazmazdım…

https://www.evrensel.net/yazi/87595/hukuk-bilimsel-dusuncenin-urunudur

Boğaziçi Küresel İlişkiler Merkezi. Bilenler için bir hatırlatma, bilmeyenler için ise bilgi niyetine; bilinen adı ile Boğaziçi Küresel isimli bu “kurum”un arkasındaki güç ise kamuoyunda Pelikancılar olarak bilinen AKP’li klik.

https://gazetemanifesto.com/2019/pusula-bogazici-kuresel-kimin-dijital-ofisi-255637/

https://bosphorusglobal.org/tr/duyurular

https://bosphorusglobal.org/tr/videolar

https://bosphorusglobal.org/tr/videolar

“Yasal olarak hiçbir devlet; kendi topraklarında hendek açılan, silahla direniş gösterilen bir yeri kabul etmez. Ancak hukuken sağ yakalayabileceğin hiç kimseyi öldüremezsin. Bu mutlak bir kuraldır. Hele ki sivil yerleşim yerlerinde; savaşta kullanılan askeri mühimmatları, çok ağır askeri teknikleri kullanamazsın. Sağ olarak yakalanabilecek insanlar toptan imha edildi.”

https://www.gazeteduvar.com.tr/adalet-beklentisi-4-kendi-varligini-senin-benim-inkarim-uzerine-insa-etmis-bir-sistemden-bahsediyoruz-haber-1505152

Komünist asker bir babanın -1402’lik bir siyasi suçlu-çocuğuyum ve her zaman onunla ve yaptıklarıyla, duruşuyla iftihar edip, gururla taşımışımdır ondan bana miras kalanları. Onu mahkum eden 12 Eylül anlayışının babamın üzerindeki izleri elbette bizim hayatımıza da damgasını vurdu.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/murat-kilic-komunist-asker-bir-babanin-ogluyum-1789709

Bunun için atılacak ilk adım, fiili zemini İstanbul seçimlerinde oluşturulan, sosyalist solun da içinde yer alacağı cumhuriyetçi, aydınlanmacı, demokratik ve halkçı bir “Türkiye İttifakı” olabilir. Bir geçiş rejimi için böyle bir ittifak önemli bir rol oynayabilir.

https://www.birgun.net/haber/2003-04-taktigine-donus-mu-323806

Lider genişletmek için gayret edeceği saflarda aykırı ses, parazit istemeyecek, esası da üslubu da o kararlaştıracak, ne yapılacaksa o yapacak, takipçilere frekansı ayarlamak kalacaktır.

https://www.birgun.net/haber/kopruden-onceki-son-cikis-323791

Dahası “bir kuruş bile vermeden” yapıldığı iddia edilen, güya el parası ile sanki bedava yapılmış hissinin dayatıldığı sözde yatırımların, emekliliğinde sakin bir yaşam tarzı hayal eden tüm bireylerin üzerine inanılmaz mali yük, bunun sonucunda da yüksek vergiler, yüksek derecede hayat pahalılığı ve bastırılmış ücretler bıraktı geriye.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/veysel-ulusoy/hesabi-kim-odeyecek-1792830

Deneyimlerle biliyorum ki bu tür ruh durumları sözle anlatılamaz. Kibir, bilgelik, çevresindekilerin tasası, hatta kendi içinde bile olsa Sartre’yi yakınmaktan alıkoyuyordu.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/sartre-nasil-yasadi-ve-oldu-bilmek-isterdim-1791486

Skandal tahliye ile ilgili soruşturmada sanık hakim, Burhan Kuzu’nun kendisine baskı yaptığını kabul etti. 3.5 milyon dolar rüşvet aldığı iddialarını ise kabul etmedi. Üstelik Burhan Kuzu, bu dosya ile ilgili diğer hakimler üzerinde de baskı kurmuştu. Saray’dan telefonla aratıp hakimlerle ‘Cumhurbaşkanı Başdanışmanı’ sıfatıyla görüşüyordu.

https://www.birgun.net/haber/devlet-siyaset-mafya-ucgeninde-zindasti-skandali-turkiye-bugun-90-lardan-daha-kirli-323800

Şeyh Bedreddin’le, 1936’da hapishanede, Diyanet İşleri Başkanlığı da yapan ilahiyat profesörü İbrahim Yaltkaya’nın kitabıyla tanışır Nâzım Hikmet.

https://www.birgun.net/haber/onemsiz-gunler-ve-haftalar-24-323813

Kapitalizmin özü denilen sermaye, tanrı Janus’un iki yüzü gibidir. Bir yüzü, ileriye doğru bakan cıvıl cıvıl yeşil sermayedir. Yani uygarlıktır, bilimdir, aydınlanmadır, hümanizmdir; tanrı Janus’un aydınlıkta kalan yüzüdür. Öbür yüzü, tanrı Janus’un geriye doğru bakan, karanlıktaki yüzüdür. Yani sömürgeciliktir, emperyalizmdir…

https://www.aydinlik.com.tr/seyyit-nezir-sordu-aydinlar-ve-sanatcilar-yanitladi-cin-janus-un-aydinlik-yuzu-223948#1

İlham kaynağımız İsmail Beşikçi’nin yine bomba gibi patlayan “Doğu Anadolu’nun Düzeni” idi. Selahattin Şimşek arkasında “Hakkari Dedikleri” diye bir kitap bırakmıştı. Varlık yayımlamıştı daha 1960 yılında. Ferid Edgü “Hakkari’de Bir Mevsim” ile…Şlomo Aleyhu, Selamün aleyküm! diyelim. Hatta İbranicesini de ekleyelim: Şalom Aleyhem!

https://www.evrensel.net/yazi/87588/size-de-slomo-suryani-keldani-asuri-dostlar-merhaba

https://independent.academia.edu/CAVLICULFAZ

Bugün pazar. Bugün beni ilk defa güneşe çıkardılar.

https://www.youtube.com/watch?v=HvPx1PLcNAk

https://www.youtube.com/watch?v=UWl3Nd5HzMo

Nazım Hikmet – Hapiste Yatacak Olana Bazı Öğütler (Genco Erkal)

https://www.youtube.com/watch?v=NjRzocmN3ps

Attachments area

Preview YouTube video Genco Erkal – Bugün pazar / Nazım Hikmet

Genco Erkal – Bugün pazar / Nazım Hikmet

Preview YouTube video Bugün Pazar Siiri (Çetin Tekindor )

Bugün Pazar Siiri (Çetin Tekindor )

Preview YouTube video Nazım Hikmet – Hapiste Yatacak Olana Bazı Öğütler (Genco Erkal)

Nazım Hikmet – Hapiste Yatacak Olana Bazı Öğütler (Genco Erkal)

ENTERNASYONAL KÖŞELERDEN BİR DEMET

Şili İçin, Yeni Anayasaya Giden Yolda Sırada Ne Var?

Şili’deki referandumun sonucu ilerici bir değişim çağrısı, ancak kitleselleşen toplumsal hareketliliği, yeni bir anayasa taslağına tahvil etme meselesi baki.

https://progressive.international/wire/2020-11-20-whats-next-for-chile-on-the-road-to-a-new-constitution/tr

İsrail, Filistin Toplumunun Tamamını Haritadan Silmek İçin ABD Seçimlerini Kamuflaj Olarak Kullanıyor

İsrail güçleri, tam da kış dönemi fırtınalarının bütün Batı Şeria boyunca yayıldığı bir dönemde Ürdün Vadisi’nin kuzeyinde yer alan Kirbet Humsa’daki tüm Bedevi cemaatini ortadan kaldırarak 41 Filistinli çocuğu evsiz bıraktı.

About admin

Check Also

ANTİ-FAŞİST ENTERNASYONAL KONFERANS 17-19 MAYIS

ANTİ-FAŞİST ENTERNASYONAL KONFERANS 17-19 MAYIS PORTO ALEGRE -BREZİLYA (Portekizce, İngilizce, İspanyolca) Konferansa katılım için; https://antifas.org/subscribir/ …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com