Köşelerden Bir Demet (132)-Cavlı Çulfaz

Tehdidi olduğundan büyük göstererek ordu için daha fazla para koparma gayreti, her zaman askerlerin klasik taktiğini oluşturmuştur.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/olaylar-ve-gorusler/yeni-bir-dunya-savasi-riski-var-mi-nejat-eslen-1790026

Ölüm gerçekten bir uyku olsaydı… Atatürk rahat uyuyabilir miydi? Bugün bu ülkenin halkı, Atatürk’e “Rahat uyu” demek yerine, kendisine “Artık uyanmam gerek” demeyi hâlâ beceremiyor.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/mine-sogut/rahat-uyuyanlarin-ulkesi-1790044

Milleti maraba, Demokrasiyi masal, Meclisi tiyatro salonu, Camileri de miting alanı sandılar. Medyayı, nalıncı keseri, Danışmanları, hınk deyici, ekonomiyi bilgisayar oyunu, Diplomasiyi de, okey masası sandılar.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/meral-aksenerden-istifa-yorumu-1790133

 Almanya merkezli BioNTech’in CEO’su Uğur Şahin, Sağlık Bakanlığı’nın onaylaması halinde aşının Türkiye’ye Ocak, Şubat ve Mart aylarında sağlanabileceğini söyledi. Şahin ve şirketin diğer kurucusu Özlem Türeci, Türkiye’den Almanya’ya göçmüş ailelerin çocukları.

https://www.youtube.com/watch?v=r4Qt7oE-gZ0&feature=emb_rel_end

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/koronavirus-asisi-pfizer-ve-biontechin-asisi-90-basarili-1790189

Erdoğan’ı istifaya zorlamak ve Erdoğansız seçim yolunu açmak yalnız mümkün değil, zorunluluktur.

HDP bana kalırsa “Erdoğan istifa-Erken seçim” sloganıyla kitleleri hareketlendirme, demokratik ittifakları tabandan yukarıya doğru inşa etme yolunu açmıştır. Bu slogan amaca uygundur.

https://yeniyasamgazetesi2.com/radikal-demokratik-slogan-erdogan-istifa-erken-secim/

51 maddelik torbanın 33. maddesinde yer alan “25 yaş altı ve 50 yaş üstünde olan emekçiler için getirilen ‘belirli süreli iş sözleşmesi’” hükmü yasalaştığı takdirde, söz konusu çalışanlar “geçici ” işçi olarak tanımlanacak; kıdem tazminatı ve işsizlik sigortası gibi hakları tırpanlanmış olacaktır.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/erinc-yeldan/sinirsiz-somuru-dibe-dogru-yaris-1790058

Klasik Türk müziğinin yirminci yüzyıldaki ustalarından Münir Nurettin Selçuk gibi bir babaya sahip oluşu; Galatasaray Lisesi gibi sanata açık bir okulda eğitim görmesi; Paris Ecole Normale de Musique gibi sağlam bir kurumda önce piyano, ardından kompozisyon ve orkestra şefliği okuması; Saadet İkesus Altan gibi ülkemizin değerli bir eğitmeni ile uzun yıllar şan tekniği çalışması, onun zenginlikleriydi. Beş yaşında piyanoya başlamıştı.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/evin-ilyasoglu/tum-arastiran-ve-ureten-insanlara-saygim-sonsuz-1790061

Ayrıca Zindaşti’yi bırakan hakim 3.5 milyon dolar rüşvet almakla suçlanıyor. Burhan Kuzu da kendisinin suçlanarak bazı gerçeklerin gizlendiğine dair imalarda bulundu. Hayatını kaybetmese belki bu konuda daha detaylı bilgiler verecekti. Tüm bunlar Zindaşti’nin bırakılmasında Burhan Kuzu’nun yalnız olmadığı, çok daha büyük bir organizasyonun olduğu şüphesini doğuruyor.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/burhan-kuzu-yalniz-degil-miydi-1790051

Eğer gerçekten Türkiye ile Rojava üzerinde pozitif sonuçlar doğuran bir diyalog sağlarsak ve Türkiye mevcut politikalarında bir değişiklik yaparsa bu, Türkiye ile PKK arasındaki sorunu da pozitif şekilde etkiler. O hâlde biz de Türkiye ile PKK arasında sorunların çözülmesi noktasında elimizden gelen katkıda bulunuruz. Neden olmasın?

https://www.al-monitor.com/pulse/tr/contents/articles/originals/2020/11/syria-mazlum-kobane-sdf-mediate-pkk-us-election-biden-trump.html

Eğer başkalarının senin hakkındaki fikirlerini ve midenin sıcaklığını umursuyorsan, önüne atılanı kabullenmeyi seçeceksin. İsyan ateşinden bir çubuk istiyorsan kılıcını beline takıp mağarandan çıkıp dövüşeceksin.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/sedef-erken/genc-avukatin-renkli-hayati-1790192

Yarın Cumhuriyet Kitap – Aynı dönemde işkencede öldürülmüş ve yazıları kendilerine gönderilen Hasan Asker Özmen, İlhan Erdost, Mustafa Hayrullahoğlu ve Süleyman Cihan’ın işkence altındaki direnişlerini de kitaba katıyor. Dinçer Mete’nin yazısı… – Büşra Uyar; İvo Andriç’in, 19’uncu yüzyıl Osmanlısı’nın önemli paşalarından Serasker Ömer Paşa’nın ordusuyla birlikte, huzursuzluğa son vermek çıktığı Saraybosna seferini ele alan, Balkanlardaki etnik, dini ve kültürel çeşitliliğin getirdiği tezatlıkların da bir tablosunu oluşturduğu Ömer Paşa isimli yapıtını inceliyor.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/yarin-gunlerden-cumhuriyet-kitap-1790032

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/hayatini-secen-komutan-omer-lutfu-pasa-299998

https://www.hurriyet.com.tr/emir-kusturica-n-zim-hikmet-le-akraba-olabilir-mi-16060829

https://independent.academia.edu/CAVLICULFAZ

Berat Albayrak’ı sevenler babası Sadık Albayrak’ı anlatıyorlar…

https://www.youtube.com/watch?v=1hynK3Fdvw0

Osman Sebrî ile Cigerxwîn arasındaki yoldaşlığa gelince, bu yoldaşlıkta bir sapma var ise o sapmada Osman Sebrî’nin payı daha azdır. Her iki şair bilimsel sosyalizmi benimserken aynı çizgide ve aynı saflarda olmayışları bir eleştiri konusu olsa da günümüzde birbirine çelme takan o kadar sahte sosyalistler var ki birbirlerini bir pula dahi değiştirmeye tenezzül etmekteler!..

https://www.ozgurpolitika.com/haberi–evi-kurtler-icin-bir-okul-gibiydi-6777

Anam ne dedi biliyor musun: `Girin ulan, hepiniz hapse girin. Ben hepinize bakarım.’  Bu hayat ile şiirin, hayat ile sanatın iç içe olduğu bir durum. Bir zaman gelecek tarih ile sanatın, şiirin iç içe olduğu bir durum olacak. İnsanın kendi köklerini araştırması çok önemli.

https://www.cafrande.org/ahmed-arif-otuzuc-kursun-siiri-icin-geceden-sabaha-kadar-dovduler-oku-dediler-okumadim/

 Attachments area

Preview YouTube video Dünyanın beklediği aşının arkasındaki iki Türk | “Corona virüse %90 çareyi bulduk” – DW Türkçe

Dünyanın beklediği aşının arkasındaki iki Türk | “Corona virüse %90 çareyi bulduk” – DW Türkçe

Preview YouTube video ABDURRAHMAN UZUN’UN SADIK ALBAYRAK ANISI! #HadiÖzışık

ABDURRAHMAN UZUN’UN SADIK ALBAYRAK ANISI! #HadiÖzışık

About admin

Check Also

Gündemden Bir Demet/Politika/M.Aydin

Fehim Taştekinftastekin@gazeteduvar.com.tr Tiyatro diyenler bu yazıyı okumasın! İran’ın saldırı koreografisini silahların yüzde kaçı hedefe ulaştı …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com