Köşelerden Bir Demet (126)-Cavlı Çulfaz

Bunları sağlamak için, “görev+yetki+sorumluluk” ilkeleri ile kuşatılmış bulunan Devlet organlarının üçlü yükümlülüğü, “düzenlemek+denetlemek+sorumlulara yaptırım uygulamak”.

https://www.birgun.net/haber/deprem-oncesi-esnasi-sonrasi-321757

“Gazetecilik tarihi onurlu istifalar tarihidir!”, derler, baskı karşısında istifa eden gazeteciler kalmayınca, tarihin de sonu gelmiş gibiydi!

https://www.birgun.net/haber/kariyer-planlamasi-321753

Samuel Paty’nin başı kesilerek öldürülmesi hakkında bir kınama yayımlanmaması ve ardından Nice’teki saldırının “bilinçsiz” şiddet olarak tarif edilmesi Türkiye Devleti’nin şiddet eylemlerini gerçekleştirenlerin “bilinçli” ya da “bilinçsiz” olmalarına göre haklı ya da haksız olabilecekleri konusunda resmi bir duruşunun olup olmadığını akıllara getiriyor.

https://www.gazeteduvar.com.tr/bilincli-siddet-nedir-makale-1503595

“Bauhaus” bir mimari yaklaşım adı… Bauhaus aynı zamanda biçimden çok işlevselliğe önem veren yenilikçi tasarım okuluydu… Marksist Meyer,–gelmekte olan faşizm iklimine uygun olarak- muhafazakâr belediye başkanı tarafından görevden alındı. O da bazı Bauhaus öğrencisiyle Sovyetler Birliği‘ne gitti; kentsel projeler üretti, işçi evleri yaptı. Bugün hâlâ dimdik ayakta duruyor bu yapılar…

https://www.sozcu.com.tr/2020/yazarlar/soner-yalcin/once-islev-sonra-bicim-6112133/

Oysa, depremden sonra dayanışma içinde olmak, depremin yarasını birlikte sarmak önemlidir, ama bundan önemlisi, merkezinde “sağlıklı ve güvenli konut” talebinin yer aldığı “depreme hazırlık talepleri” etrafında birleşerek, depremi halkın hayatını tehdit eden bir felaket olmaktan çıkarmaktır!

https://www.evrensel.net/yazi/87479/21-yillik-depreme-lafla-hazirlanma-cemberini-kirmanin-baska-bir-yolu-var

Meydanın belirleyici karakterini, yani politik kimliğini örten ya da ikinci planda atan herhangi bir projenin ortak bellek kadar, ortak bir gelecek tahayyülü için de yaralayıcı olacağını düşünüyoruz, biz 78’liler… 1 Mayıs 1977 katliamının anısını hatırlatacak bir sanatsal anıt düzenlenmesini talep ediyoruz.

https://meydan.org/2020/11/04/78liler-girisimi-taksime-anit-yapilsin/

ABD hegemonyası zayıflıyor, Çin-Rusya ortaklığı küresel liderlik mücadelesinde ABD’nin emperyalist saldırganlığını dengeliyor ve belli oranda önlüyor ve bu mücadeleye bağlı olarak da yeni bir dünya kuruluyor…

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/mehmet-ali-guller/turk-amerikan-iliskilerinin-gelecegi-1788564

Başta Çin olmak üzere kimi Asya ülkelerinin pandemiyi denetim altına almada, ekonomilerini yeniden canlandırmadaki başarıları, liberal demokrasi çökerken “seçeneksiz değiliz” düşüncesini güçlendiriyor.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/ergin-yildizoglu/liberal-demokrasinin-sonu-mu-1788554

“Ölür de cesetlerimiz bozulursa eşlerimiz bizi kolay bulsun diye isimlerimizi kolumuza yazdık. Gariban bir madencinin ardında duran hiçbir adalet ve hukuk yok.”

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/301-madenci-arkadasinin-olumune-sahit-oldu-cirpinarak-olenleri-gordum-1788620

Türkan Şoray, “Sizce Türkiye’nin en büyük sorunu nedir?” sorusuna “İşsizlik” yanıtını vermişti. Türkan Şoray’ın açıklamalarının etkisi devam ederken AKP İstanbul Milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı, sosyal medya hesabından açıklama yaparak Şoray’a hakaret etti.

https://odatv4.com/akp-turkan-sorayin-gonlunu-nasil-aldi-05112024.html

Hanefi Avcı, “yeni paralel devleti” işaret ediyor. Hedef aldığı kişinin telefonlarını yasadışı yöntemlerle dinleyen, tezgâh kurmak için sahte ihbar mektubu yazan, suni soruşturmalarla hedef kişiyi tutuklatan yapının failleri bugün farklı olabilir. Ama hem yöntemleri hem araçları 9 yıl öncenin neredeyse aynısı.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/baris-terkoglu/yeni-paraleller-kuyrugundan-yakalandi-1788540

DİSK, Kıdem tazminatına ve emeklilik hakkına sahip çıkmak için Kadıköy’de açıklama yapıyor

https://en-gb.facebook.com/groups/DemBirDay/

https://independent.academia.edu/CAVLICULFAZ

Doğa yok oluyor, özgürlük yok oluyor, insan yok oluyor… Sen de o karanlıkta, umudunu diri tutmak için, güneş avına çıkıyorsun. Bizden önce de tarihte nice insanlar güneş topladılar karanlıkta. Bizleri de bugüne palavra avizelerin değil, o güneşlerin ışığı getirdi.

https://sanatolayi.com/siirimizde-tazelik-kokusu-ulku-tamer/

[Mehmet Ali Dikerdem yoldaşım dün bana şu iletiyi yolladı: “Anne tarafından ailemizin ‘Uncle’ Reddy’si , Reddy Enişte’mizi kaybettik. Enuga Reddy, teyzem Nilüfer Mizanoğlu Reddy’nin eşi idi. Behice Boran, Muzaffer Şerif Başoğlu ve Niyazi Berkes’in ‘rahle-i tedrisi’nden geçen 1946 DTCF mezunu teyzem Nilüfer Mizanoğlu Reddy, Nazım Hikmet’in şiirlerini İngilizceye ilk çeviren kişidir.]

Enuga Reddy was a stalwart deeply committed to the idea of social justice and freedom.

https://www.thehindu.com/opinion/op-ed/a-lifetime-of-anti-apartheid-struggle/article33016641.ece

https://www.news24.com/news24/southafrica/news/anc-pays-tribute-to-struggle-stalwart-enuga-reddy-for-his-fight-against-apartheid-20201103

Özgür İnsan dergisi dışında Ecevit’in çıkarılmasına maddi ve manevi katkı verdiği iki yayın organı daha vardır. Birisi, 1976-78 yılları arasında 15 günde bir çıkan Umut gazetesidir.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/olaylar-ve-gorusler/turk-siyasetinde-ecevit-prof-dr-mehmet-kabasakal-1788538

Bülent Ecevit (28 Mayıs 1925 – 5 Kasım 2006) – Ecevit, ABD’nin Türkiye’ye silah ambargosu, NATO’yla ilişkiler, Sovyetler Birliği ve sosyalist ülkelerle ilişkilerin geliştirilmesiyle ilgili soruları cevaplıyor.

https://www.bbc.com/turkce/haberler-turkiye-45051954

About Mehmet Tas

Check Also

Gündemden Bir Demet/Mustafa Aydin

Yeşilin vandalizm tonu Hazırlayan: Gülşah Görücü Londra’daki Finsbury Park yakınlarında bir binanın yan cephesinde bir gece …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com