Köşelerden Bir Demet (125)-Cavlı Çulfaz

Ve bu tevekkül eğitiminin en güçlü dersini; sizi şans eseri hayatta kalan küçücük bir çocuğun çok ama çok travmatik olan hikâyesiyle oyalarken, enkaz görüntülerinin altından mobilya reklamı geçirebilecek kadar gözü dönmüş bir medyadan alıyorsunuz. Belki de sırf bu yüzden; ısrarla, depreme dayanıksız ve hileye dayanıklı sistemler kuruyorsunuz.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/mine-sogut/depreme-dayaniksiz-ama-hileye-dayanikli-bir-dunya-1788241

Bir yanda doğaya, insana karşı rantçı politika, diğer yandaysa karşılık beklemeden enkaz altından bir can daha kurtarmaya çalışan halkın dayanışması. Tüm kurtarma ekiplerine ve yurttaş dayanışmasının bileşenlerine selam olsun. Türkiye’yi bu sevda, bu çıkarsız ve alın terine dayalı fedakârlık dayanışması kurtaracak.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/deniz-yildirim/politikanin-zamani-degil-1788238

Siz dilerseniz “Selahattin Demirtaş için” diye okuyun. Dilerseniz “Ayhan Bilgen için” diye okuyun. Dilerseniz “Aysel Tuğluk için, Sebahat Tuncel için” diye okuyun… Bircan Yorulmaz’ı tanır mısınız?

https://t24.com.tr/yazarlar/aydin-engin/onun-bir-can-i-var-ve-sahiden-yorulmaz,28579

Dipnot Yayınları’ndan ‘Demirtaş’ videosu: Tutsaklıkta 4 yıl… Selahattin Demirtaş’ın yayıncısı Dipnot Yayınları, gözaltıların 4. yılında özel bir video yayınladı. Demirtaş’ın seslendirdiği “Giden Kuşlar” türküsü eşliğinde yayınlanan videoda Seher, Leylan ve Devran’dan pasajlar yer alıyor.

https://www.gazeteduvar.com.tr/dipnot-yayinlarindan-demirtas-videosu-tutsaklikta-4-yil-haber-1503534

“Bizler İslam dini ve bütün dinlere yönelik her türlü saldırıya ve rencide edici tutuma karşı net bir duruş sergiliyoruz. “Aynı şekilde, İslam’ı bahane ederek, istismar ederek vahşet siyasetinin önünü açan anlayışlara da karşı çıkıyoruz. Birini görüp diğerini görmemek inançlar arası eşitliği ve barışı samimiyetle savunmamak demektir.

http://www.agos.com.tr/tr/yazi/24782/herodcular-ile-%20zelotlari-ayirt-edebiliyor-musunuz

“İnsanın eşya üzerinde iktidar kurma isteği ne kadar yoğun olursa, eşyanın onun üzerindeki tahakkümü de o kadar ağır olur. Ve insan; gerçek bireysel özelliklerinden o kadar uzaklaşır, zihni giderek bir biçimsel akıl otomatına dönüşür…”

https://odatv4.com/yazar/soner-yalcin/depremi-bu-acilardan-da-konusmaliyiz-04112013.html

Bu gözlemlerden hareketle Cas Mudde, VoxEuropa’daki yazısını “seçimin sonucunun katılım oranına bağlı, ancak katılma oranının da katılabilmeye dayalı olduğunu” vurgulayarak hicvediyor.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/erinc-yeldan/abd-secimleri-1788256

Mayıs 2020’de Dünya Ekonomik Forumu (WEF) ile Prens Charles’ın öncülüğünde bir “The Great Reset” projesi başlatıldı. Forumun kurucusu ve yöneticisi Klaus Schwab’ın kitabının başlığı da “Covid-19: The Great Reset.” “Kısacası, kapitalizmi ‘yeniden başlatmamız’ gerekiyor.” Yani, yirminci yüzyılda aşırı sağın savunduğu modelin benzerini, bugün liberal “kurtuluş” reçetesi olarak izliyoruz.

https://odatv4.com/nedir-bu-buyuk-yeniden-baslatma-01112004.html

Örneğin Hafız Post’un yürük semaisi “Gelse o şuh meclise/ Naz-ü tegafül eylese/ Rengi hicabı arızi meclisi gülgun eylese”, çocuk aklımda melodisi bambaşka sözcüklerle kalmış bir şarkıydı. Müziğin gizemli halleri derinlerden içimize işlemiş, bizi hâlâ avutmaya çalışıyor.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/evin-ilyasoglu/muzigin-gizemli-halleri-1788267

Bahri Savcı (1914 – 2 Kasım 1997) hakikat denizinin ufuklarına yelken açan benzersiz bir bilgeydi, gözünü budaktan esirgemeyen bir eylem adamıydı da…

https://xfs-1.ikon-x.com.tr:8880/mulkiye/2015/09/7.pdf

https://www.cumhuriyetarsivi.com/katalog/192/sayfa/2014/9/15/2.xhtml

Genco Erkal Nazım’a Armağan’ı anlatıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=2sXb75jrck8

https://www.youtube.com/watch?v=rkAtA2y6pBA

Attachments area

Preview YouTube video Genco Erkal Nazım’a Armağan’ı anlatıyor.

Genco Erkal Nazım’a Armağan’ı anlatıyor.

Preview YouTube video Nâzım’a Armağan / İstanbul Tiyatro Festivali

Nâzım’a Armağan / İstanbul Tiyatro Festivali

About Mehmet Tas

Check Also

Gündemden Bir Demet/Mustafa Aydin

GÜNDEM TİP TİP, Gökhan Zan’ın adaylığını geri çekti: ‘Haysiyetimizde, ilkelerimizde inat edeceğiz’ Parti Meclisi imzasıyla yayımlanan …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com