Köşelerden Bir Demet (116)-Cavlı Çulfaz

Egemenlik hakkını teokratik olmaktan çıkarak dünyevileştiren Cumhuriyet’i savunmak Osmanlı döneminde güçtü. Fakat savunucuları yok değildi… Bunun başında Ali Suavi geldi. Ziya Paşa da şahsi yönetim ile Cumhuriyet idaresini karşılaştırarak, Cumhuriyet’in olumlu yönlerine dikkat çekti:

https://www2.odatv.com/ahalinin-cumhurreisi-27102037.html

 “Geçici ekonomik tabloyu, dış politikada yaşanan sorunları ve uzun süren pandeminin biriktirdiği bıkkınlığı toplumsal öfkeye dönüştürmeye çalışan CHP; buradan demokrasiye müdahale için gerekçe çıkarmaya çalışmaktadır. MHP olarak, uslanmak bilmeyen bu demokrasi suikastçılarına davetiye çıkarıyoruz: Sıkıyorsa buyurun sokağa çıkın!”

https://tele1.com.tr/sokak-hazir-muhalefetin-silkelenmesini-bekliyor-244971/

 Türk-İş, Meclis’e iktidar tarafından sunulan ve kıdem tazminat hakkını gasp eden tasarıya karşı eylem yaptı. Tüm Türkiye’de ortak yapılan açıklamada ‘Yapamayacaksınız, yaptırmayacağız’ denildi.

https://yeniyasamgazetesi2.com/turk-isten-81-ilde-eylem-kolelik-yasasina-hayir-2/

Bülent Ecevit’le Mayıs 1989’da yaptığım uzun söyleşi, devlet aygıtını, mekanizmalarını, çalış(ama)masını ve yöntemlerini açıklayıcı birçok unsur taşıyor. Ecevit’in Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı olarak İstanbul Sıkıyönetim Komutanı ile ‘mücadele etmek’ten söz etmesi oldukça çarpıcıdır. Bu söyleşi aynı zamanda sendikacıların devlet aygıtı içindeki işbirlikçilerini de gözler önüne sermeye yarıyor. Sendikalar içinde demokrasi yokluğunu da…”

https://yeniyasamgazetesi2.com/isci-tarihine-bakmak/

“Hindistan’daki yoksullar Pakistan’daki yoksulları boğazlasın, Libya’daki yoksul aşiretler birbirini kırsın, Balkanlarda her ulustan ezilenler başka ezilenleri düşmanı bellesin; bu vahşet birilerinin işine geliyor.”

https://odatv4.com/sosyalistler-daglik-karabag-icin-ne-diyor-26102001.html

 “Tutarlı olabilmek için hem inançlara saldırılara karşı çıkmak, aynı zamanda inançların istismarına da karşı çıkmak durumundayız”

https://www.birgun.net/haber/hdp-den-fransa-tartismasina-her-iki-tutumu-da-en-sert-sekilde-kiniyoruz-320744

 Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi, Beethoven’in 9. Senfonisi’nin sonundaki Neşeye Övgü bölümünü 1972 yilinda Avrupa Birliği’nin resmi marşı olarak kabul etmiştir. Beethoven’ın 9. Senfonisi dünyanın neresinde çalınırsa çalınsın alkışlarla karşılanır.

https://t24.com.tr/yazarlar/fikret-ilkiz/yargiyi-alkislamak,28476

ODTÜ direnişi temelinde DY dergisi okurlarında kitlesel patlama yaşandı. Ama sadece onlardan ibaret sanmayın. HK okurlarında da büyük patlama söz konusuydu… Kaypakkaya geleneğinde de… Ve İGD geleneğinde de… Bunun kanıtı ise muhteşem 1 Mayıs gösterileri idi.

ODTÜ, Hacettepe, Boğaziçi, İTÜ, İstanbul Üniversitesi gibi ve bugün en yerleşik ve kalburüstü diğer üniversitelerimizin hepsi, Cumhuriyetin yarattıklarıdır.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/orhan-bursali/hangi-birey-hangi-egitim-hangi-bilim-ile-uygarligi-asacaksiniz-1776302

Bu aslan yürekli Cumhuriyet öğretmenleri günümüz MEB’inin bütün mensuplarını kulaklarından tuttukları gibi karatahta önünde susta durdururdu. “Bu nasıl gaflettir, bu ne nankörlük!” diyerek tamamına hal ve gidiş dersinden sıfır verirlerdi. Cennet varsa eğer tamamı VIP bölümünde oturmaktadırlar!

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/ozdemir-ince/milli-egitim-5-1776303

 Arce, zaferinin ardından da, halka kampanya diliyle seslenerek; “Değişim sürecini nefretten uzak bir şekilde çalışarak ve MAS olarak hatalarımızı öğrenip düzelterek sürdüreceğiz” dedi.

https://www.birgun.net/haber/bolivya-solu-radikal-sevdi-320667

Zamanında 42 milyon dolara satın alınıp lüks mega yatlara hizmet verebilecek kapasiteye getirilen marinanın sahibi görünen Bodrum Yalıkavak Turizm Ve Yat Limanı Yatırımları Ve Ticaret A.Ş.’nin yönetim kurulu başkanı artık Mehmet Ağar. Eski başkan olan oğlu Tolga Ağar ise yönetim kurulu üyesi. Marina, Ağargillerin kontrolüne geçmiş durumda.

https://sendika64.org/2020/10/kontrgerillanin-kare-asi-599065/

 “Fizik felsefenin, hayatın temelidir” diyor Sibel Genç, ezberi kıran bir öğretmen olmaya çabaladığını anlatıyor. Devlet şiddetinin üzerine bir de “sivil” kaynaklı olanı eklemek gerekiyor. Parti merkezi taşlanabilir, seçim bürosu yakılabilir, miting bombalanabilir; bunlar oldu, olabilir. Varlığınız, kimliğiniz “belirsiz” kılınmaya çalışıldığında, bunu değiştirmeye dair inanç hayatın kendisi haline geliyor.

https://www.gazeteduvar.com.tr/fizik-ilkeleriyle-kurt-meselesi-makale-1502758

 Ermenek işçileri jandarma barikatında sabahladı. “Biz kimsenin evini zorla basmadık sadece hakkımızı istiyoruz. Hakkımızı vermiyorlar ama biz alacağız.”

https://www.demokrathaber.org/guncel/ermenek-iscileri-jandarma-barikatinda-sabahladi-h135675.html

 FUTBOL SADECE FUTBOL DEĞİLDİR – MESUT ÖZİL, NEW YORK TIMES VE ÇİN

[Aşağıdaki New York Times bağlantısını 1961 Mülkiye girişli sınıf arkadaşım Bülent Ardanıç gönderdi. Cavlı Çulfaz olarak benim kısaca tepkim şöyle: Tanınmış bir futbolcu üzerinden Batı basınının yükselen Çin Halk Cumhuriyeti’ne karşı giriştiği sinsice bir kışkırtma bu. Biz bu filmi çok önceden yıllarca görmüştük. Benzer  kışkırtmaları Sovyetler Birliği’ne karşı soğuk savaş döneminde de sayısız kereler yapmışlardı.]

https://www.nytimes.com/2020/10/26/sports/soccer/mesut-ozil-arsenal-china.html

https://www.nytimes.com/2019/12/14/world/asia/mesut-ozil-arsenal-china.html?action=click&module=RelatedLinks&pgtype=Article

https://www.nytimes.com/2019/12/21/sports/soccer/mesut-ozil-rory-smith-newsletter.html?action=click&module=RelatedLinks&pgtype=Article

LİLLE TAKIMININ YENİ TÜRKİYE PAZARI – Luis Campos’s new favourite market, Turkey.  In attack, Rémy – who has now been replaced by 35-year-old Turkish finisher Burak Yilmaz – completed the team’s more wizened spine. Lille managed to sign full-back Zeki Çelik. Yusuf Yazici – another Turk – score a joyous hat-trick.

https://www.theguardian.com/football/2020/oct/26/lille-psg-ligue-1-title

Yordam Edebiyat’tan “Bir solukta klasikler” dizisi: Gogol’ün Paltosu’ndan Mayıs Gecesi’ne – Kasım ayı başında ilk yirmi kitabı tamamlanacak dizinin sloganı ise “Bir solukta koskoca bir dünya!”

https://sendika64.org/2020/10/yordam-edebiyattan-bir-solukta-klasikler-dizisi-gogolun-paltosundan-mayis-gecesine-599330/

About Mehmet Tas

Check Also

BASINDAN-KEMAL YILMAZ

MARKSİZM SOHBETLERİ https://youtu.be/KIzgHaAcy38  Aydın Engin: Bolu’da halk dalkavukluğunun utanç verici yükselişi “Bolu bu utancı hak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com