Köşelerden Bir Demet (115)-Cavlı Çulfaz

“Kaybettiğimizi yanlış yerde arayarak bulamayız. “Buzdolabına kaldırılmış” olduğu iddia edilen işler elbette koşullar uygun görüldüğünde ya da ihtiyaç hissedildiğinde “Biz bitti demeden bitmez” refleksi ile yeniden önümüze servis edilebilir.” Güvenlik sorununu çözmenin yöntemi ile toplumsal birlikteliği kalıcı hale getirecek yeni Anayasa yapmanın yönetimini karıştırmanın bedeli ağır oldu ve olmaya da devam edeceğe benziyor. Sorumluluklarını siyasetçilere devretmeyen ve görevinin 5 yılda bir oy kullanmaktan ibaret olmadığını bilen bir yurttaş bilinci derdimizin tek çaresidir.

https://artigercek.com/haberler/kaybettigimizi-yanlis-yerde-arayarak-bulamayiz-1

Gerçekten de Adalet ve Kalkınma Partisi, on sekiz yıllık iktidarında hep başkalarının diliyle konuştu; liberal oldu, Gülenci oldu, popülist oldu, antiemperyalist oldu, Avrasyacı oldu ve sonunda da Ülkücü oldu. Liberal solu ve Gülencileri yanına alarak Avrasyacıları; Avrasyacı ve Ülkücüleri yanına alarak da liberalleri ve Gülencileri ezdi. Bu arada her müttefiki de günü gelip “balyoz”u yiyinceye kadar, kendisini iktidarda sanıyor ve Tayyip Bey’i alkışlıyordu. Erdoğan’ı “Reis” yapan en büyük “ustalık” bu oldu.

https://www.birgun.net/haber/erdogan-ve-akp-nin-fikri-iktidari-320447

Komşunuz işsizse, hastaysa ya da iklim krizi nedeniyle sıkıntıdaysa, önünde sonunda sizin de aynı kaderi yaşamanız kaçınılmaz demektir. Hiç kimse bir ada değildir. Hepimiz birlikte yaşıyoruz. Başkalarını ne kadar korursanız kendinizi de o kadar korumuş olursunuz.

https://www.a3haber.com/2020/10/22/hirvat-felsefeci-horvat-koklu-bir-politik-degisime-ihtiyac-var-zenginler-kriz-siddetlendikce-daha-da-zenginlesiyor/

Kendi halkınızın meselelerine yabancılaşmışsınız, kibirle donanmışsınız, yıllardır hamaset dışında bir üretim ortaya koyamamışsınız, hurafelere batmışsınız, siz kültürde nasıl “ileride” olacaksınız? Son zamanların moda sorusuyla… Siz kimsiniz?

https://www.birgun.net/haber/akp-nin-asla-kazanamayacagi-kultur-kavgasi-320446

Gelişmenin anahtarı “sürdürülebilir” tevekkülde değil, kadere hayır diyen, kedere aldırmayan devrimci bir itirazdadır; Kavafis’in şiirindeki gibidir:  Bir daha sorulacak olsa / – Hayır diyecektir yine. Ve işte bu hayır – / Bu haklı Hayır – ezip geçer onu hayatı boyunca.”

https://ilerihaber.org/yazar/bir-daha-sorulsa-hayir-diyecektir-yine-118603.html

https://www.gazeteduvar.com.tr/ozgurlestirici-bir-ihtimal-olarak-celiski-ve-belirsizlik-makale-1502104

İşçiler homurdanmıyor epey bir zamandır; Nâzım’ın şiiri dillerindedir; bağır bağır bağırıyor, kurşun eritmeye çağırıyorlar…

https://www.birgun.net/haber/homurdanma-hakkimiz-320434

Siyasal alternatif hızla yaratılabilir. Toplum umut krizinden çıkarılmalıdır. Bunun yolu ise öğretilmiş alternatifsizlik psikolojisini yıkmaktır.

https://www.birgun.net/haber/iktidar-dinamikleri-320460

Piyasa ekonomisi bir kredi ekonomisidir. Piyasa ekonomisi düzeninin eksiklerini gidermek ve düzenlemek, piyasa kredi ortamını iyileştirmek, işlem maliyetlerini düşürmek ve ekonomik riskleri önlemek için sağlam bir sosyal kredi sisteminin kurulması gerekli bir önlemdir. Bu, ekonomiye hükümetin müdahalesini azaltmak ve sosyalist piyasayı iyileştirmektir.

https://www.birgun.net/haber/distopya-anlatisi-olarak-cin-2-sosyal-kredi-sistemi-320436

Benim öyküyü okumuştu. İlk söylediği, ‘Bu yazdığın ben miyim?’ oldu. ‘Yok, herhangi bir kişiyi örnek aldım,’ dedim. Ama inanmadı. Suratı asılmıştı. Önündeki öykümü uzatarak, ‘Al, üzerinde bir iki düzeltme yaptım, oraları gözden geçir ve bana getir,’ dedi. Sanki üzerime kaynar su dökülmüştü. Kâğıtları aldım ve çıktım.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/orhan-kemal-halkin-sesi-106-yasinda-isik-ogutcunun-yazisi-1775880

Fazıl Say’ın bestelediği şarkıların her biri bu coğrafyanın rengini, kokusunu, hüznünü ve sevincini yansıtıyor. İnanıyorum ki, eğer kişisel dünyamızın sınırlarını genişletebilirsek Yunus’tan Ömer Hayyam’a, Sabahattin Ali’den Aziz Nesin’e, Kaygusuz Abdal’dan Pir Sultan Abdal’a kadar bu ülkenin pek çok değerinden alacağımız dersler olacaktır.

https://www.karar.com/yazarlar/mehmet-ocaktan/fazil-saya-da-fikri-iktidarda-yer-var-midir-1587500

Neruda, 1949’daki Moskova ziyaretinde Nazım Hikmet’le de tanışmış. Bu tanışma onda iz bırakmış.  “Neden öldün Nazım? Senin türkülerinden yoksun ne yapacağız şimdi?/Senin bizi karşılarkenki gülüşün gibi bir pınar bulabilecek miyiz bir daha?” (Çeviri Ataol Behramoğlu.)

https://www.karar.com/yazarlar/yusuf-ziya-comert/nerede-o-eski-solculuklar-1587497

‘İnsanca yaşamak istiyoruz’ diyen Halkevleri üyelerine saldırı

https://meydan.org/2020/10/24/ankarada-halkevlerinin-eylemine-polis-saldirisi-24-gozalti/

https://dayanisma.tv/

Bülent Ecevit 1978’te Türkiye’nin ABD ambargosuna tepkisini anlatıyor

https://www.youtube.com/watch?v=2DPwRfiu_m8&t=10s

Edson Arantes do Nascimento (Pele) 80 yaşında (23 Ekim 1940 –     )

https://www.fifa.com/news/fifa-celebrates-pele-s-80th-birthday-with-exclusive-content-on-its-digital-platf

Attachments area

Preview YouTube video Bülent Ecevit 1978’te Türkiye’nin ABD ambargosuna tepkisini anlatıyor

Bülent Ecevit 1978’te Türkiye’nin ABD ambargosuna tepkisini anlatıyor

About Mehmet Tas

Check Also

BASINDAN-KEMAL YILMAZ

Ahmet Şık-SS atışması! https://youtu.be/bBFPn0ya4qc  Kadın ve derinleşen yoksulluk “Toplumsal cinsiyet perspektifiyle bütçe yapılmağı için kadınlar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com