Köşelerden Bir Demet (111)- Cavlı Çulfaz

Hikmet Kıvılcımlı ve Ernst Bloch’un ortak bir hassasiyeti de, dinin aşağıdakiler, ezilenler, garipler için, Marx’ın mecazlarıyla sadece “afyon” değil “ruhsuz dünyanın ruhu” olduğunu hiç unutmamaları… Ezilen sınıfların dünyasında dinin anlam ve önemini “tanımaları.” Buna bağlı olarak, dinî söylemin, ezilenlerin isyanını, feryadını veya bazen sadece iniltisini dile getiren seslerine, geleneklerine, mesellerine kulak kesilmeleri.

https://elyazmalari.com/2020/10/20/tanil-bora-kivilcimlinin-dilinin-canliligi-dusunsel-canliligin-ifadesi/

Anayasal bir hak olan Toplu İş Sözleşmesi ve grev hakkımız her ne kadar hükümet tarafından yasaklansa da hem TİS hakkımızı hem de talep ettiğimiz ücretleri alacağız.

https://www.evrensel.net/haber/416927/grevleri-yasaklanan-kromsan-iscileri-derdimiz-sofraya-bir-ekmek-fazla-goturmek

Savaşlarda ilk önce hakikatler ölür. Savaş isteyenler savaşı devam ettirebilmek ve toplumdan savaşın rızasını alabilmek için karşı taraftan nefret etmesini sağlarlar ve savaş propagandası yaparlar.

https://www.gazeteduvar.com.tr/garo-paylan-ulkem-baris-yonunde-irade-koysun-haber-1502194

Yarın (21 Ekim Çarşamba günü) saat 16.30’da, tüm işçiler aileleri ve çocukları ile Systemair HSK fabrikası önünde olacak. Biz de Emek Partisi olarak tüm semtlerdeki, mahallelerdeki işçileri Systemair işçilerinin haklı mücadelesine destek vermek için fabrika önüne çağırıyoruz.

https://www.evrensel.net/haber/416900/dilovasi-systemair-hsk-iscileri-neden-direniste-emep-ilce-baskani-korkmaz-anlatti

2004 yılında hazırladıkları “Azınlıklar ve kültürel haklar” raporu nedeniyle haklarında “nefreti körükleme” ve “devlet organlarını aşağılama” iddialarıyla dava açılan Prof. Dr. Baskın Oran ile Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu’nun AİHM’e yaptıkları başvuruda Türkiye mahkum edildi

https://yeniyasamgazetesi2.com/aihm-oran-ve-kaboglu-davasinda-turkiyeye-mahkum-etti/

Buna açıkça Çin ve Rusya’yı hedef alan devasa bir askeri takviye eşlik ediyor. ABD’nin resmi 2021 askeri bütçesi 705 milyar dolar, bu rakam gerçekte trilyon doları geçiyor

https://www.birgun.net/haber/dunya-yangin-yeri-tek-cozum-sosyalist-gelecek-yaratmak-314534#.X49YE9axsAo.facebook

Sosyolojik bir tespit olarak hiçbir idamın, hiçbir sosyal derde deva olmadığını ve olamayacağını net şekilde söylemek gerekir. Gerçekte idam, ölümüne karar verilen kişiye karşı bir cinayet; ailesi ve memleketi yönetenler de dahil, bütün toplum için bir cezadır.

https://www.birgun.net/haber/son-idamin-ilk-dersi-olumcul-hikayeler-319934

Ataşehir’deki Deniz Gezmiş Parkı’nın ismi Deprem Parkı olarak değiştirilmesine mahalleli “Mahallenin adı nasıl 1 Mayıs ise parkının adı da Deniz Gezmiş Parkı’dır” diye tepki gösterdi.

https://www.evrensel.net/haber/416913/deniz-gezmis-parkinin-ismi-deprem-parki-olarak-degistirildii-isminden-korkuyorlar

Son günlerde art arda meydana gelen sahte içki kaynaklı ölüm haberleri üzerine CHP harekete geçti. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatı üzerine “sahte içkiye bağlı ölümleri” araştırmak üzere kurulan araştırma komisyonu ölümlerin yaşandığı şehirleri ve aileleri ziyaret etmeye başladı.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/chp-sahte-sahte-icki-olumlerini-arastirmak-icin-komisyon-kurdu-1775023

Prof. Dr. Murat Akova, Çin aşısıyla ilgili ise 2 merkez dışında 23 merkezde aktif gönüllü kayıtlarının devam ettiğini kaydederek, “Yakın zamanda sağlık çalışanları dışında kalan halktan gönüllüleri de alabileceğimizi umuyoruz.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turk-bilim-insani-gelistirdi-covid-19-asisi-turkiyede-550-gonulluye-uygulanacak-1775000

 Ve hayat daima, Dostoyevski’nin şu sözünü haklı çıkaracak:  “Başkaları için kendilerini unutanlar, hep hatırlanacak olanlardır.”

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/baris-doster/bir-hoca-ve-bir-usta-kislali-ve-coskun-1774915

 Mustafa Kemal -verdiği uzun yanıtta- şöyle deme gereğini duyar: ‘Bir milletin, bir hükümetin prensiplerini tahkir etmemek mecburiyetindeyiz… Fikir cereyanlarına karşı şiddetle mukabelede bulunmak, o cereyanı yok etmez.’

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/olaylar-ve-gorusler/cumhuriyetin-yol-gostericisi-ahmet-taner-kislali-prof-dr-hakki-uyar-1774939

Cumhuriyetin ilk on yıllarında, entelektüeller veya “okumuşlar,” genel olarak, kıymetli sayıldılar. Muhalif aydınlar da zulme uğrasalar bile aslında kolayca kazan dışı sayılmadılar, belirli bir hürmet gördüler. Sağ-sol ayrışmasının tebellür etmediği 1950’lere hatta 60’lara kadar, yine de sağcı-solcu diye ayrıştırabileceğimiz aydınlar arasında az çok ülfet olduğunu söyleyebiliriz.

https://www.gazeteduvar.com.tr/sozde-aydin-haber-1502285

20 Ekim 1912’de, bundan 108 yıl önce Van’da Mahsus Mahal denilen bir türkü, asla bastırılamayacak bir isyan sesi doğdu.

https://www.youtube.com/watch?v=EVSNpy9g9uQ

https://www.durumgazetesi.com.tr/ruhi-su-video,60.html

Attachments area

Preview YouTube video Ruhi Su – Mahsus Mahal

Ruhi Su – Mahsus Mahal

About Mehmet Tas

Check Also

Gündemden Bir Demet/Politika/M.Aydin

Fehim Taştekinftastekin@gazeteduvar.com.tr Tiyatro diyenler bu yazıyı okumasın! İran’ın saldırı koreografisini silahların yüzde kaçı hedefe ulaştı …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com