Köşelerden Bir Demet (109)- Cavlı Çulfaz

Madenciler Soma’da yanıp Ermenek’te boğulurken köle gibi çalıştırılıp patlatılan dinamitlerle sakat kalırken ortalıkta görünmeyen devlet şimdi işçilerin karşısında bütün heybetiyle.

https://www.birgun.net/haber/madenciyle-yuru-319678

“Kardeşlerim, halk iradesi kabul ettirildi. MAS-IPSP’nin zaferi yankılanıyor. Milyonlar olarak döndük, şimdi halkın onurunu ve özgürlüğünü yeniden tesis edeceğiz.” https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/bolivyada-secimleri-moralesin-adayi-kazandi-1774537

“Ekonomiyi batırdığınız yetmedi, vatandaşın sağlığına göz diktiniz. Tek bir ses bütün sesleri bastırıyor. Siz bu ülkenin insanlarından ne istiyorsunuz? Devlet yönetimine emanet gözüyle bakmayanlardan korkun.”

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/ali-babacandan-iktidara-sert-sozler-bu-ulkenin-insanlarindan-ne-istiyorsunuz-1774525

Sadece Kobanê katliamları değil; 5 Haziran 2015 Diyarbakır, 20 Temmuz 2015 Suruç, 10 Ekim 2015 Ankara katliamlarının azmettiricisi ve destekleyicisi olan siyaset, yargı, medya ve bürokrasi ayaklarının IŞİD’e nasıl destek verdiklerinin ilelebet gizli kalacağını mı sanıyorsunuz?

https://www.gazeteduvar.com.tr/kobane-uzerinden-hdpye-kumpas-haber-1502010

Gerçek iktidarın fikri iktidar olduğunu iyi biliyoruz. Tek tek bireylerden başlayarak, toplumun tamamına uzanan fikri iktidar yolu zor ve zahmetli bir süreçtir. Kendimi bu konuda mahzun hissediyorum.

https://www.gazeteduvar.com.tr/erdogan-fikri-iktidarimizi-halen-tesis-edemedigimiz-kanaatindeyim-haber-1502082

Uzun süredir kanserle mücadele eden usta gazeteci Bekir Coşkun’un yaşamını yitirmesinin ardından birçok isim üzüntülerini ve taziyelerini dile getirdi.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/bekir-coskunun-vefati-bircok-ismi-derinden-sarsti-1774434

Örneğin parti başkanı olan bir cumhurbaşkanı aynı zamanda anayasa’nın 103. maddesine göre tarafsız. Bu mümkün değil. Dolayısıyla bu maddelerden biri sürekli ihlal edilecek demektir. Böyle bir sonuç ortaya çıktığı zaman, anayasa büyük ölçüde anlamını yitiriyor. Bu değişime siyaset biliminde “anayasa takıyyesi” diyoruz. Ortada bir anayasa var, ama yok…

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/prof-dr-ersin-kalayciogluna-gore-iyi-parti-mhp-ile-birlessin-isteniyor-1774452

Fransa’da ifade özgürlüğünü anlatırken Muhammed peygamber karikatürü gösterdiği için başı kesilerek öldürülen öğretmen Samuel Paty’yi anmak ve saldırıyı kınamak içim binlerce kişi Fransa genelinde düzenlenen gösterilere katıldı.

https://www.gazeteduvar.com.tr/fransada-basi-kesilen-ogretmen-icin-binler-sokakta-ben-samuelim-haber-1502053

İllüzyon, yabancı bir sözcük. “Algı yanılsaması” diye anlayabiliriz. Görülen bir şeyi başka bir şey sanmak gibi. Tam bir Zati Sungur gösterisi.  Zati Sungur, zamanında çok izlenen gösteriler yapan bir illüzyonist idi. Bilmiyorum, Cumhuriyet Halk Partisi neye karar verecek? Biliyorum ki “kaybetmeyi göze aldığın kadar cesursun”…

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/erdal-atabek/illuzyon-1774445

Devlet olanaklarını aktararak kendi zenginini yaratan iktidarların en çok çekindikleri örgütlü, bilinçli işçilerdir. Devlet gücünü önce onların karşısına yığarlar.

https://t24.com.tr/yazarlar/fikret-bila/maden-iscisinin-isyani,28401

O fotoğrafın altına düşülen dipnotu bir de Güldal Mumcu’nun, “Aslında birbirlerinden farklıymış gibi algılanan insanların ülke çıkarları adı altında ülkeye zarar veren bir yapılanma içerisinde olduklarını düşündürtüyor” cümlesinin ardından bir kez daha okuyun!..

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/aykut-kucukkaya/bir-fotograf-karesinin-ardindan-1774438

Amin Maalouf, “Uygarlıkların Batışı” adlı kitabında İtalyan Başbakanı Aldo Moro’nun kaçırılıp öldürülmesini 1978 yılının ve insanlık tarihinde 1978-1980 arasına yerleştirdiği kırılma kesitinin önemli olayları arasında sayar.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/ayse-emel-mesci/tuhaf-bir-yasak-1774459

İsmail Bilen – Belgelerle Yaşam Öyküsü / Erden Akbulut / Sosyal Tarih Yayınları

https://www.tustav.org/sosyal-tarih-yayinlari/ismail-bilen-belgelerle-yasam-oykusu/

At the meeting, two of the most influential thinkers of the time, Martin Heidegger and Ernst Cassirer, engaged in a philosophical disputation that became legendary. Heidegger’s former student and mistress Hannah Arendt would later claim that he did not have a bad character, but no character at all (an exculpation).

https://www.the-tls.co.uk/articles/time-of-the-magicians-wolfram-eilenberger-book-review/

THIRTEEN former and present world leaders have made an urgent call to the British government to halt Julian Assange’s “illegal” trial on extradition to the US.

https://morningstaronline.co.uk/article/b/13-former-and-present-world-leaders-make-urgent-call-to-halt-assange-illegal-trial

About Mehmet Tas

Check Also

Gündemden Bir Demet/Politika/M.Aydin

Fehim Taştekinftastekin@gazeteduvar.com.tr Tiyatro diyenler bu yazıyı okumasın! İran’ın saldırı koreografisini silahların yüzde kaçı hedefe ulaştı …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com